• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Biznesmenis bīda bultiņas uz ekrānaKura ir "mūsu" bultiņa? Tas šķiet, interesē tikai Latvijas makroekonomistus. Attēls: Shutterstock

EK Latvijai prognozē straujāko IKP pieaugumu Baltijā. Tā ir bijis 15 gadus no vietas...

Kā ierasts kopš Latvijas pievienošanās Eiropas Savienībai (ES), arī pašlaik vienai no trim iedzīvotāju labklājības ziņā nabadzīgākajām ES dalībvalstīm, t.i., Latvijai Eiropas Komisija (EK) prognozē “straujāko iekšzemes kopprodukta (IKP) izaugsmi Baltijas valstīs”.

Roberts Ozols, īpaši InfoTOP.lv

Nudien, žēl, ka šīs prognozes piepildās tik reti un Latvijas atpalicība no Igaunijas pat makroekonomiskajā līmenī kļūst arvien acīmredzamāka, bet Lietuvas attīstības tempi gada beigās neatpaliek no mūsējiem.    

Tomēr EK savos uzmundrinājumos ir konsekventa, un arī komisijas jaunākajās ekonomikas prognozēs tiek pareģots, ka Latvijas IKP šogad un nākamgad būs straujākā izaugsme Baltijas valstu vidū.

7. februārī publiskotajās ziemas prognozēs EK sagaida, ka Latvijas IKP šogad pieaugs par 3,1%, bet nākamgad tā (IKP nevis ekonomikas!) izsaugme “palēnināsies līdz 2,6%”. Savukārt inflācija Latvijā šogad būs 2,7%, bet nākamgad saskaņotā patēriņa cenu indeksa kāpums būšot 2,1%, no griestiem grābj EK. Tātad IKP deflators pat šajās “saulainajās” prognozēs nepārsniedz pusprocentu. Taču tas rēķināts netiek.

Līdzīgas prognozes mēs varam atrast gan pērn, gan aizpērn, gan pirms 15 gadiem, tikai Latvijas ekonomikas attīstība no tām ašāka nekļūst. Tāds iespaids, ka igauņi ir stingri nolēmuši: mums vienalga, ko jūs prognozējat Latvijai, bet Igaunijas tautsaimniecība tik un tā attīstīsies straujāk. Turpat līdzās sēž lietuvieši, māj ar galvu un neko nesaka.

Lietuvai un Igaunijai EK prognozē identisku ekonomikas izaugsmi gan šogad, gan nākamgad. Komisija min, ka gan Lietuvas, gan Igaunijas IKP šogad pieaugšot par 2,7%, bet nākamgad abu valstu IKP palielināšoties par 2,4%.

Uz cik saderam, ka mūsu 3,1 un 2,6 realitātē izrādīsies mazāk nekā kaimiņu 2,7 un 2,4? Ar visu to, ka inflāciju Igaunijai Eiropas komisāri nākamgad rēķina lielāku (2,8%) nekā IKP pieaugumu.

Nudien, lēnīgie un spītīgie igauņi laikam pilnīgi ignorē Eiropas komisāru viedokli un neklausās prognozes, kas Latvijā ir vienīgais mūžīgā optimisma avots.

Tavs komentārs par rakstu: