• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Vēja ģeneratoru parks ZiemeļjūrāVēja ģeneratoru parks Ziemeļjūrā. Foto: Getty Images/politico.eu

Ekonomikas ministrs vēlas vēja parku Rīgas jūras līcī. Zvejniekus gaida jaunas grūtības

Ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro savas padomnieces Beatas Jonītes balsī ir izpaudis versiju par to, ka Latvija un Igaunija varētu veidot kopīgu vēja parku Rīgas jūras līcī. Tas, rau, veicināšot abu valstu enerģētisko neatkarību un drošību.

Roberts Ozols, īpaši InfoTOP.lv

Nemiro uzskata, ka kopēja jūras vēja ģeneratoru parka darbība Rīgas jūras līcī varētu dot ievērojamus ekonomiskus ieguvumus un dot ieguldījumu abu valstu enerģētiskajā drošībā, dažādojot piegādes avotus.

Kurš iebildīs? Domāju, ka abu valstu zvejniekiem šis projekts pat ļoti nepatiks. Eiropas Savienības (ES) interneta resurss politico.eu neslēpj, ka šādi projekti praksē saasina konfliktu starp enerģētikas un zivsaimniecības nozarēm. “Jūras vēja ģeneratoru parki darbojas kā jūras saglabāšanas zonas, kur ir aizliegta zveja un traļi, kas palīdz samazināt spiedienu uz zivju krājumiem,” saka nozares grupas “WindEurope” izpilddirektors Džiliss Diksons (Giles Dickson). Viņa izteikuma pirmajai daļai vajadzētu noskaņot optimistiski. Tomēr tā gluži nav, jo līdzšinējā pieredze rāda, ka zvejnieki sūdzas par pieaugošo vēja ģeneratoru parku skaitu, kas tiek būvēti Ziemeļjūrā, Baltijas jūrā un citos ES ūdeņos, jo vēja parki liedz liedz piekļuvi plašām teritorijām ap tiem, būtiski ierobežojot zvejas telpu.

Turklāt pagaidām vēl nav arī pierādīts, ka šie “piespiedu liegumi” to radītā trokšņa un vibrācijas dēļ ilgtermiņā tiešām nāktu par labu jūras floras un faunas daudzveidībai un resursu atjaunošanai. Tieši otrādi: pētnieki atklājuši, ka jūras zīdītājiem un zivīm ir tendence izvairīties no vēja parkiem. Zemūdens troksnis, jo īpaši pāļu sagatavotāji, kurus pirms turbīnu uzstādīšanas izmanto, lai izveidotu caurumus jūras gultnē, ietekmē arī savvaļas dzīvniekus. Zinātnieki ir pierādījuši, ka skaļi trokšņi jūras zīdītājiem liek izvairīties no noteiktām vietām, vienlaikus radot audu bojājumus un pat nogalinot zivis.

Jebkurā gadījumā vēja parki Rīgas jūras līcī nozīmēs to, ka Latvijas un Igaunijas zvejniekiem nāksies meklēt jaunas zvejas vietas. Taču konkurentu piesātinātajos ES ūdeņos tas ir ļoti ļoti problemātiski.

Tavs komentārs par rakstu: