• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Nosiltinātā pašvaldības policijas ēka Jelgavā.Piesaistot Eiropas naudu, Jelgavā pērn tika nosiltināta pašvaldības policijas ēka. Foto: jelgava.lv

Ēku siltināšanai Latvijas pašvaldībām nākamgad būs pieejami 30 miljoni ES finansējuma

Nākamgad pašvaldību ēku energoefektivitātes paaugstināšanai no tā dēvētās “Eiropas Savienības finanšu potes” jeb Atveseļošanas un noturības mehānisma būs pieejams finansējums gandrīz 30 miljonu eiro apmērā, kas tiks piešķirts granta veidā, ziņo lsm.lv. 

InfoTOP.lv, izmantojot Latvijas plašsaziņas līdzekļu materiālus   

To paredz valdības pieņemtie noteikumi, kas izstrādāti ar mērķi uzlabot pašvaldību ēku un infrastruktūras energoefektivitāti, tai skaitā atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju ieviešanu, lai samazinātu ikgadējo primāro enerģijas patēriņu un sasniegtu enerģijas ietaupījumu, ieviešot efektīvākos siltumnīcefekta gāzu (CO2) emisiju samazinošos pasākumus pašvaldību ēku energoefektivitātes un siltumnoturības uzlabošanai. 

Kopējais pieejamais ES finansējums ir 29 304 000 eiro, kas tiks piešķirts, veicot atklātu projektu iesniegumu atlasi. Viena projekta ietvaros minimālā summa būs 30 000 eiro, maksimālā – 2 miljoni eiro. Finansējuma saņemšanai varēs pieteikties pašvaldības, tostarp pašvaldību iestādes, pašvaldību kapitālsabiedrības vai publiski privātas kapitālsabiedrības, kas veic pašvaldības deleģēto pārvaldes uzdevumu izpildi vai ir noslēgušas pakalpojumu līgumu par sabiedrisko pakalpojumu sniegšanu, un projektu paredzēts īstenot ēkās, kur netiek veikta saimnieciskā darbība, izņemot gadījumus, kad  ēkās vai ēku daļās īsteno sabiedriskos pakalpojumus – ūdenssaimniecības vai siltumapgādes sabiedriskos pakalpojumus vai valsts vai pašvaldības apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus.

Pašvaldībai projekta ietvaros jāsasniedz primārās enerģijas ietaupījums vismaz 30% apmērā, kā arī visām plānotajām būvniecības darbībām uz projekta iesnieguma iesniegšanas brīdi ir jābūt ar augstu gatavību.  

Projektu iesniegumu atlasi organizē Centrālā finanšu un līgumu aģentūra (CFLA) sadarbībā ar VARAM. Pēc konkursa nolikuma saskaņošanas CFLA izsludinās atklātu projektu iesniegumu atlasi, publicējot informāciju oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis” un CFLA tīmekļvietnē.   

Eiropas Savienībā (ES) ēku patērētā enerģija veido aptuveni 40% no enerģijas patēriņa, bet energoefektīva ēku renovācija tiek veikta tikai 1% ēku gadā, tāpēc klimatneitralitātes mērķu sasniegšanai nākamajos gados ir nepieciešams palielināt ēku renovācijas apjomu, norāda Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM). 

Latvijā pašvaldību ēku grupā joprojām ir daudz ēku ar zemu energoefektivitātes līmeni, tāpēc energoefektivitātes pasākumu veikšana šīm ēkām ir būtiska. Samazinot ēku enerģijas patēriņu, jānodrošina tāda ēku iekštelpu gaisa apmaiņa un ventilācija, kas nerada kaitējumu veselībai. 

Tavs komentārs par rakstu: