• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
mRNA pretkovida vakcīnamRNA pretkovida vakcīnām trešā deva apstiprināta oficiāli. Foto no: aarp.org

EMA legalizē «Pfizer/BioNTech» un «Moderna» vakcīnu trešās devas

Eiropas Zāļu aģentūra (European Medicines Agency, EMA) 4. oktobrī ir apstiprinājusi uzņēmumu “Pfizer”/”BioNTech” un “Moderna” izstrādāto “Covid-19” vakcīnu – attiecīgi “Comirnaty” un “Spikevax” – papildu devu [extra doses] un pastiprinātāju [booster] piemērošanu 18-55 gadus veciem cilvēkiem, kas otro devu saņēmuši vismaz pirms sešiem mēnešiem.

InfoTOP.lv, izmantojot ārvalstu plašsaziņas līdzekļu materiālus

EMA eksperti esot izvērtējuši datus, kas liecinot, ka kovida antivielu līmenis palielinās pēc “Comirnaty”” un “Spikevax“ papildu/pastiprinošās devas saņemšanas.

Dažreiz ar divām devām nepietiekot, lai cilvēkiem ar novājinātu imunitāti, piemēram, cilvēkiem, kuriem transplantēti orgāni, radītu pietiekami daudz antivielu. Lai gan neesot tiešu pierādījumu, ka papildu/pastiprinātāja deva spēs pasargāt šādus cilvēkus no saslimšanas ar “Covid-19”, EMA pieņem (it is expected), ka “daļai pacientu šī aizsardzība palielināsies”.

 “Comirnaty” un “Spikevax” vakcīnas apstiprinātas papildu devām arī cilvēkiem ar ļoti novājinātu imūnsistēmu vismaz 28 dienas pēc otrās devas saņemšanas.EMA atzīst, ka sirds iekaisuma slimību un citu “ļoti retu blakusparādību” risks pēc papildu devām nav zināms un sola to rūpīgi novērot. EMA brīdina, ka retos gadījumos cilvēkiem – sevišķi jauniem vīriešiem – pēc potēšanās ar mRNA (tādas ir abas minētās) vakcīnu novērots miokardīts.

Lēmumu, vai šo vakcīnu papildu devas un pastiprinātājus pielietot, EMA ļauj pieņemt konkrēto valstu atbildīgajām iestādēm.

Tavs komentārs par rakstu: