• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Redžeps Tajips Erdogans vecajā, bet jaunajā statusā. Foto no: gazeteguncel.com

Erdoans uzvar vēlēšanās un nostiprina savu varu Turcijā

Turcijā notikušajās prezidenta vēlēšanās, iegūstot absolūtu vairākumu, ir uzvarējis pašreizējais valsts vadītājs Redžeps Tajips Erdoans (Recep Tayyip Erdoğan), paziņojis Augstākās vēlēšanu padomes vadītājs Sadi Gīvens (Sadi Güven). Savukārt parlamenta vēlēšanās, vēsta valsts ziņu aģentūras “Anadolu” uzvarējusi Erdoana pārstāvētās Taisnīguma un attīstības partijas (Adalet ve Kalkınma Partisi, AKP) vadītā alianse, kurai būs absolūtais vairākums.

Erdoans svētdienas vakarā Stambulā teica, ka, “atbilstoši neoficiāliem rezultātiem mūsu tauta mums ir  uzticējusi prezidenta pienākumus un izpildvaras vadību, dodot vairākumu mūsu Tautas aliansei, un tā ir liela atbildība”.

Savukārt naktī uz pirmdienu, uzrunājot savus atbalstītājus Ankarā, Erdoans sacīja: “Šo vēlēšanu uzvarētāja ir demokrātija, tautas griba, ikviens no mūsu 81 miljona pilsoņu, Mēs arī esam mācījušies no šiem rezultātiem. Mēs (..) novērsīsim savus trūkumus. Mēs turēsim savus solījumus.”

Erdoans ir saņēmis 52,5% balsu, otrajā vietā ir opozīcijā esošās Republikāņu tautas partijas (Cumhuriyet Halk Partisi, CHP) kandidāts Muarrems Indže (Muharrem İnce), kas ieguvis 30,7% balsu.

Trešajā vietā ar 8,4% balsu ir apcietinājumā esošais kurdu politiķis Selahatins Demirtašs (Selahattin Demirtaş) no opozīcijā esošās Tautas demokrātiskās partijas (Halkların Demokratik Partisi, HDP), bet ceturtajā vietā ar 7,3% balsu ir Merala Akšenera (Meral Akşener) no opozīcijā esošās Labās partijas (İYİ Party). Abi pārējie kandidāti katrs ieguvis mazāk nekā vienu procentu balsu.

Vairāki ārzemju līderi jau apsveikuši Erdoanu ar uzvaru prezidenta vēlēšanās, un starp viņiem ir Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns (Viktor Orbán), Azerbaidžānas prezidents Ilhams Alijevs (İlham Əliyev), Bosnijas un Hercegovinas prezidents Bakirs Izetbegovičs (Bakir Izetbegović), palestīniešu pašpārvaldes prezidents Mahmuds Abass (angļu: Mahmud Abbas) un Kataras emīrs Tamims bin Hamads al Tani (angļu: Tamim bin Hamad Al Thani).

Tajā pašā dienā notikušajās parlamenta vēlēšanās AKP ir saņēmusi 42,5% balsu, 600 deputātu parlamentā iegūstot 293 mandātus. Līdz ar to AKP ir zaudējusi līdzšinējo absolūto balsu vairākumu. Taču AKP sabiedrotā ultralabējā Nacionālās kustības partija (Milliyetçi Hareket Partisi, MHP) saņēmusi 11,1% balsu un tai būs 50 vietas parlamentā. Līdz ar to abām partijām, kas pirms vēlēšanām izveidoja Tautas aliansi (Cumhur İttifakı), jaunajā parlamentā kopā būs absolūtais vairākums.

No četru opozīcijas izveidotās Nācijas alianses (Millet İttifakı) parlamentā iekļuvušas divas sekulāras partijas – tās ir valsts vecākā partija CHP, kas ieguvusi 22,7% balsu un 146 mandātus, un pirms vēlēšanām izveidotā Labā partija, kas ieguvusi 10,% balsu un 44 mandātus.

10% procentu barjeru iekļūšanai parlamentā pārvarējusi vēl tikai kurdu intereses pārstāvošā HDP, kas saņēmusi 11,6% balsu un 67 mandātus.

Saskaņā ar provizoriskajiem datiem vēlēšanās piedalījušies 87,7%  no apmēram 60 miljoniem balsstiesīgo Turcijas pilsoņu. Vēlēšanām bija jānotiek 2019. gada 3. novembrī, taču aprīlī Erdoans izsludināja pirmstermiņa vēlēšanas, kā iemeslu minot situāciju Irākā un Sīrijā, kā arī nepieciešamību pieņemt ekonomiskus lēmumus.

Pēc šīm parlamenta vēlēšanām stāsies spēkā konstitūcijas grozījumi par valsts pāreju uz prezidentālo sistēmu, kurā tiks likvidēts premjera amats un prezidentam piešķirtas plašas pilnvaras. Turpmāk Erdoans vadīs valdību un lems par valsts budžetu.

Tavs komentārs par rakstu: