• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Skats Inčukalna PGK vadības telpāMēs smagi alojamies, ja domājam, ka visi gāzes "krāni" ir mūsu rokās. Publicitātes foto: reitingi.lv

ES attiecības ar Krieviju iztukšojušas Inčukalna pazemes gāzes krātuvi

AS “Conexus Baltic Grid” februāra sākumā konstatējusi Inčukalna pazemes gāzes krātuves izņemšanas jaudas fizisku pārslodzi. Tās, visdrīzāk, ir sekas ļoti vēsajām Eiropas Savienības (ES) un Krievijas attiecībām.  

Roberts Ozols, īpaši InfoTOP.lv

AS “Conexus Baltic Grid” 2021. gada 2. februārī ir konstatējusi krātuves izņemšanas jaudas fizisku pārslodzi atbilstoši Inčukalna pazemes gāzes krātuves (PGK) lietošanas noteikumiem.

“Situācijā, kad gāzes dienas iepriekšējā dienā līdz pl. 15:00 sistēmas lietotāju nominācijas pārsniedz izņemšanas tehnisko jaudu, lietotājiem piešķiramā jauda tiek aprēķināta prioritāri grupētās jaudas produktam un divu gadu grupētās jaudas produktam. (..) Lai sastrēguma situācijā sistēmas lietotājs gāzes dienā iegūtu sev maksimālo krātuves izņemšanas jaudas proporciju, nepieciešams nominēt katru lietotāja rīcībā esošo krātuves grupētās jaudas produktu,” skaidro Conexus Baltic Grid” savā vietnē internetā. 

Vienkāršāk sakot, pietika Eiropā uz pavisam neilgu laiku iestāties mērenam (pat ne spalgam) salam, un gāzes krājumi tuvojās kritiskam līmenim. Tik ļoti, ka Inčukalna PGK bija spiesta sadalīt dabasgāzes izņemšanas jaudu starp sistēmas lietotājiem “tirdzniecības paziņojumu saņemšanas secībā” un noteikt prioritātes gāzes saņemšanā no krātuves.

Nav jābūt ekonomikas spīdeklim, lai savietotu šīs grūtības ar gadiem ilgo Krievijas izaicināšanu, galu galā panākot to, ko ES skaļi pieprasīja: brīvu [diversificētu, drošu] tirgu!

Pasaulē lielāko gāzes krājumu īpašniece Krievija mainīja taktiku, piebremzēja savas ambīcijas un faktiski pateica, sak, ja gribat tirgu, tad dabūsiet tirgu... Rezultātā neliels sals, kuru mēs gandrīz nepamanījām, lika iztērēt gāzes glabātuvju rezerves.

Ko Krievija? Krievija pašlaik izmanto ES padomu, diversificējot savu tirgu un ārpolitiskās prioritātes – Ķīnas (lielākā gāzes importētāja) un Irānas (viena no lielākajām gāzes eksportētājām) virzienā. Jau gadiem tiek runāts par to, ka Krievija ar Irānu cenšas vienoties par gāzes OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries jeb Naftas eksportētājvalstu organizācija) izveidošanu. Tas pagaidām nav izdevies, tomēr plats solis tajā virzienā ir sperts: Krievijai un tās sabiedrotajiem ir izdevies pārtraukt gadiem ilgušo vāji pamatoto praksi dabasgāzes cenas piesaistīt naftas cenām. Pašlaik gāzes cenas svārstās arvien neatkarīgāk no naftas cenu svārstībām.

Manuprāt, šis ir ļoti nepiemērots brīdis, lai mēģinātu diktēt savus noteikumus gāzes eksportētājvalstīm. Dabasgāzes piegāžu drošības jautājums kļūst arvien būtiskāks nacionālās drošības aspektā, un ne tikai ES ietvarā.

Tavs komentārs par rakstu: