• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Šarls Mišels un ES valstu vadītāji videokonferencē. Arī Eiropas Padomes vadītājam Šarlam Mišelam šobrīd jāievēro jebkuras dalībvalsts iebildumi. Foto: Eiropas Komisija

ES grasās atteikties no vienprātības principa lēmumu pieņemšanā

Eiropas Savienības (ES) valstu vadītāji grasās atteikties no vienprātības jeb konsensa principa, pieņemot lēmumus. To plāno aizstāt ar vienkārša vairākuma principu. Sanāksmē Briselē politiķi un diplomāti pirmām kārtām apspriedīs veto tiesību atcelšanu, raksta Politico.

InfoTOP.lv, izmantojot ārvalstu plašsaziņas līdzekļu materiālus   

Ja valstis pieņems attiecīgu lēmumu, jebkura likuma vai sankciju apstiprināšanai pietiks ar vairāk nekā puses valstu atbalstu.

Atbilstoši pašlaik spēkā esošajam veto tiesību principam, ikviena ES dalībvalsts var nobalsot pret jebkuru projektu, un tas netisk pieņemts aliases līmenī.

Cita starpā šī sistēma darbojas, saskaņojot pret Krieviju vērtās sankcijas. Piemēram, Ungārija izmantoja veto tiesības, kad ES pavasarī apsprieda ierobežojumus Krievijas naftas iegādei. Lēmuma pieņemšana ieilga par pusotru mēnesi, jo Budapešta balsoja pret. Rezultātā Ungārija sev panāca īpašus noteikumus, atsauca savu veto un nobalsoja par embargo.

Par veto tiesību atcelšanu citu starpā iestājas Eiropas augstais komisārs ārlietās Žozeps Boreļs (Josep Borrell) un Vācijas kanclers Olafs Šolcs (Olaf Scholz). Abas amatpersonas procedūras reformēšanas nepieciešamību saista ar lēmumu pieņemšanu par ES paplašināšanu.

Tavs komentārs par rakstu: