• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Terēza MejaTerēza Meja, šķiet, šobrīd ir vienībā, kas "Brexit" uztver nopietni. Foto: Alastair Grant/AP

ES līderi uzskata, ka «Brexit» ir britu humors?

Sarunās ar Lielbritāniju par tās izstāšanās nosacījumiem nav panākts pietiekams progress, lai nākammēnes rīkotu īpašu Eiropas Savienības (ES) samitu par "Brexit", Briselē ir nolēmuši ES valstu un valdību vadītāji.

Darba vakariņās, kurās nepiedalījās Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja (Theresa May), ES valstu līderi secinājuši, ka sarunās ar Londonu nav panākts pietiekams progress, žurnālistiem sacīja informēta amatpersona. Samita dalībnieki bijuši vienisprātis, ka sarunas ar Lielbritāniju ir jāturpina, taču "viņi neplāno rīkot ārkārtas samitu par "Brexit" novembrī". Tomēr līderi norādījuši, ka ir gatavi sarīkot samitu par "Brexit", "ja un kad tiks panākts būtisks progress".

Nīderlandes premjerministrs Marks Rite (Mark Rutte) teica, ka ES līderi aicinājuši Eiropas Komisiju (EK) "vēl enerģiskāk strādāt pie scenārija [par Lielbritānijas izstāšanos] bez vienošanās". Savukārt Austrijas kanclers Sebastians Kurcs (Sebastian Kurz) atzina: "Es negaidīju lūzumu, un lūzuma nebija. Bet es joprojām esmu optimistisks par to, ka mēs varam rast atrisinājumu "Brexit" jautājumam nākamajās nedēļās vai mēnešos."

Pirms tikšanās ar pārējo 27 ES valstu līderiem Meja pauda pārliecību, ka joprojām ir iespējams panākt "Brexit" vienošanos, neraugoties uz strupceļu Ziemeļīrijas robežas jautājumā. "Es uzskatu, ka visi ap šo galdu vēlas panākt vienošanos, un, strādājot intensīvi un cieši kopā, mēs varam panākt vienošanos. Es uzskatu, ka vienošanās ir sasniedzama, un tagad ir laiks panākt, ka tas notiek. Pastāv domstarpības Ziemeļīrijas pagaidu risinājuma jautājumā. Intensīvi strādājot kopā, es uzskatu, mēs varam atrisināt šīs problēmas," paziņoja Meja, piebilstot, ka pēdējo nedēļu laikā esot panākts "vērā ņemams" progress.

Tomēr pēc Mejas tikšanās ar pārējo ES valstu līderiem Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Antonio Tajāni (Antonio Taiani) rezumēja, ka Lielbritānijas valdības vadītāja nav izteikusi nekādus vērā ņemamus jaunus priekšlikumus, kā atbloķēt "Brexit" sarunas. Savukārt EK "Brexit" sarunu delegācijas vadītājs Mišels Barnjē (Michel Barnier) trešdien ierosināja pagarināt pārejas periodu, cenšoties izkustināt strupceļā nonākušās "Brexit" sarunas. Barnjē ES dalībvalstu Eiropas lietu ministriem sacīja, ka "viena no iespējām ir pagarināt pārejas posmu par vienu gadu [līdz 2021.gadam]", lai iegūtu vairāk laika sarunām par vienošanos Lielbritānijas aiziešanai no ES.

Rīkot īpašu samitu par "Brexit" novembrī, kurā tiktu apstiprināti Lielbritānijas izstāšanās nosacijumi, ES valstu līderi vienojās samitā Zalcburgā septembra otrajā pusē.

Tavs komentārs par rakstu: