• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Luksemburgas premjers Savjērs Betels, Vācijas kanclere Angela Merkele un Austrijas kanclers Sebastjans Kurcs ES līderu samitā Briselē.Luksemburgas premjers Savjērs Betels, Vācijas kanclere Angela Merkele un Austrijas kanclers Sebastjans Kurcs ES līderu samitā Briselē. Foto: Yahoo News UK

ES līderi vienojas migrantu problēmu risināt ārpus ES robežām. Ko par to teiks migranti?

Eiropas Savienības (ES) samitā Briselē panākta vienošanās migrācijas jautājumā, ir paziņojis Eiropadomes prezidents Donalds Tusks (Donald Tusk). Vienošanās paredz, ka ES valstis pēc brīvprātības principa – tostarp ārpus ES teritorijas – izveidos centrus, kuros tiks izskatīti Vidusjūrā izglābto migrantu patvēruma pieprasījumi.

"ES 28 dalībvalstu līderi vienojušies par [samita] noslēguma paziņojumu, tostarp par migrācijas jautājumiem," tviterī ierakstījis Tusks. Tie migranti, kuri atbildīs patvēruma piešķiršanas kritērijiem, tiks nosūtīti uz ES dalībvalstīm, kas būs gatavas viņus brīvprātīgi uzņemt. ES līderi vienojušies, ka tiks pētītas iespējas izskatīt migrantu patvēruma pieprasījumus, vēl pirms viņi ir sasnieguši ES. Paredzams, ka tas varētu notikt Ziemeļāfrikas valstīs.

Vai šī sistēma darbosies, rādīs tuvākā nākotne, tomēr līdz šim tieši brīvprātības princips ir bijis tas, kas torpedējis jebkuras vienošanās migrācijas jautājumos.

Tā Itālijas premjerministrs Džuzepe Konte (Giuseppe Conte) iepriekš atteicās atbalstīt sanāksmes noslēguma paziņojumu, kamēr visas 28 bloka dalībvalstis nevienosies par kopīgu nostāju imigrācijas jautājumā. Tomēr pēc vienošanās panākšanas Konte žurnālistiem sacīja, ka "šajā Eiropadomes [sanāksmē] ir dzimusi atbildīgāka un solidārāka Eiropa (..) Itālija vairāk nav viena pati." Vai Kontes vērtējums atbilst citu ES valstu izpratnei par šo jautājumu, pagaidām nav skaidrs.

Itālijā nonāk absolūtais vairākums migrantu, kas, nedrošos peldlīdzekļos no Ziemeļāfrikas dodoties pāri Vidusjūrai, cenšas sasniegt Eiropu. Tāpēc Itālija vēlējās panākt, lai citas ES dalībvalstis vairāk iesaistās šīs problēmas risināšanā.

Vācijas kanclere Angela Merkele (Angela Merkel) norādīja, ka par spīti lielajam darba apjomam, kas jāpaveic, lai blokā varētu izveidot vienotu patvēruma sistēmu, viņa "ir optimistiska, ka mēs patiešām varam turpināt šo darbu".

Austrijas kanclers Sebastjans Kurcs (Sebastian Kurz) teica, ka vienošanās ļaus ES labāk aizsargāt savas robežas, jo pirmo reizi tiek apsvērta iespēja migrantu patvēruma pieprasījumus izskatīt ārpus ES robežām: "Mēs esam ilgi aicinājuši izveidot šīs aizsargātās teritorijas, drošās zonas, ierašanās centrus, kā nu katrs vēlas tos dēvēt, ārpus Eiropas – šī ideja tagad ir guvusi pārsvaru."

Francijas prezidents Emanuels Makrons (Emmanuel Macron) panākto vienošanos žurnālistiem nodēvēja par "Eiropas risinājumu" un "kopīgā darba augli".

Latviju samitā pārstāv Ministru prezidents Māris Kučinskis.

Tavs komentārs par rakstu: