• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Sala eiro simbola formāMaza nodokļu paradīze. Attēls no: eppgroup.eu

ES pasludina 17 valstis par faktiskām «nodokļu paradīzēm»

Eiropas Savienība (ES) ir publicējusi 17 ārpus ES esošu valstu un atkarīgo teritoriju tā dēvēto melno sarakstu, kuras tā atzīst par "nodokļu paradīzēm", kas negodīgi piedāvājot shēmas, kā izvairīties no nodokļiem.

Vairāk nekā 40 citas valstis un teritorijas iekļautas tā sauktajā "pelēkajā sarakstā", un tās tiks novērotas, līdz tās pilnībā apņemsies veikt reformas.

ES paziņoja, ka melnajā sarakstā iekļautās valstis un teritorijas bija atteikušās sadarboties un mainīt savu attieksmi pēc gandrīz vienu gadu ilgām konsultācijām.

Šajā sarakstā ir iekļautas Amerikāņu Samoa, Apvienotie Arābu Emirāti, Bahreina, Barbadosa, Dienvidkoreja, Grenada, Guama, Makao, Māršala salas, Mongolija, Namībija, Palau, Panama, Samoa, Sentlūsija, Trinidāda un Tobago, un Tunisija.

Panamas prezidents Huans Karloss Varela (Juan Carlos Varela) iebilda pret viņa valsts iekļaušanu šajā sarakstā, sakot, ka tā ir panākusi progresu cīņā pret izvairīšanos no nodokļiem. Taču Panamu ir smagi skārušas dokumentu noplūdes, kuros parādīts, kā bagātnieki slēpuši savu bagātību Panamas un citu mazo nāciju fiktīvās firmās.

ES soda sankcijas pret šā saraksta valstīm un teritorijām vēl nav apstiprinātas.

Risks tikt ietvertām melnajā sarakstā un tikt pakļautām sankcijām ir pamudinājis daudzas valstis un teritorijas sadarboties ar ES, un tā ir zīme, ka pat publiska apkaunošana vien būs ietekmīga, sacīja Eiroparlamenta deputāts Toms Vandenkendelāre (Tom Vandenkendelaere) no Eiropas Tautas partijas (Kristīgo demokrātu) grupas.

"Tam jau ir bijusi pozitīva ietekme. Lai izvairītos no nokļūšanas sarakstā, daudzas nācijas jau ir izrādījušas sadarbību," teica Vandenkendelāre. "Arī nākotnē vairums valstu mēģinās izvairīties no publiskas apkaunošanas."

Augstāku nodok;lu valstis ar Franciju priekšgalā ir mudinājušas gan izveidot šo sarakstu, gan vērsties pret "nodokļu paradīzēm" arī pašā ES. Turpretim valstis ar zemākiem nodokļiem – tostarp Īrija un Nīderlande – uzstāj, ka šāda rīcība kaitētu Eiropas konkurētspējai.

Eiropas Parlamenta Sociālistu un demokrātu progresīvās alianses grupa paziņoja, ka šim sarakstam vajadzēja būt plašākam, ietverot pat dažas ES valstis. Arī citi ir jautājuši, kāpēc tajā nav iekļautas tādas valstis kā Luksemburga, Malta un Lielbritānija, kuras kroņa teritorija Menas sala figurē noplūdinātajos Panamas dokumentos.

"[Sarakstā] trūkst arī "nodokļu paradīzes" ES iekšienē. Ja mēs gribam ticami apkarot izvairīšanos no nodokļiem uz pasaules skatuves, mums ir jāsaved kārtībā arī sava māja," teica sociālistu eiroparlamentārietis Pēters Simons (Peter Simon).

(Materiālā izmantota LETA informācija)

Tavs komentārs par rakstu: