• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Elektromontieris soļo starp stabiemŠodien izvēlamies drošību, rīt tas var izrādīties prasts tirgus. Foto: AFP/Scanpix/LETA

ES piešķīrusi 75% līdzfinansējumu Baltijas valstu elektrotīkla atslēgšanai no Krievijas

Eiropas Komisija (EK) ir paziņojusi, ka Eiropas Savienība (ES) nolēmusi piešķirt 323 miljonus eiro Baltijas valstu un Eiropas elektrotīklu sinhronizēšanas projekta pirmā posma finansēšanai.

ES līdzfinansējums projekta pirmajam posmam būs 74,6% no kopējām izmaksām, kuras, kā norādīts pieteikumā, ko Latvijas, Lietuvas un Igaunijas pārvades sistēmu operatori – "Augstsprieguma tīkls" (AST), "Litgrid" un "Elering" – oktobrī iesniedza EK infrastruktūras savienošanas instrumentam (Connecting Europe Facility, CEF), būs 432,5 miljoni eiro.

AST daļa šajā posmā ir 77 miljoni eiro. AST pārstāve Aija Ikstena apstiprina, ka uzņēmumam piešķirti 57,75 miljoni eiro, kas ir 75% no AST plānoto infrastruktūras darbu izmaksām. Līdzfinansējums turpmākai izpētei – tai tika prasīti 720 000 eiro – šajā posmā netika apstiprināts.

Lietuvas un Igaunijas pārvades sistēmu operatoriem piešķirts attiecīgi 141 miljons un 125 miljoni eiro. Pieteikumā "Litgrid" bija pieprasījusi 167,05 miljonus, bet "Elering" – 187,79 miljonus eiro. Pārējo daļu segs paši operatori.

Baltijas valstis pieņēmušas politisku lēmumu līdz 2025. gadam atslēgties no tā dēvētā BRELL elektroapgādes loka, kas Latviju, Lietuvu un Igauniju savieno ar Baltkrieviju un Krieviju, un sinhronizēties ar Eiropas energosistēmu, lai samazinātu atkarību no Krievijā esošās infrastruktūras. Pagājušā gada jūnijā Eiropas Komisijas, Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Polijas līderi parakstīja politisku vienošanos par sinhronizāciju.

Visa projekta provizoriskā vērtība varētu sasniegt 1,5 miljardus eiro.

Paredzēts, ka sinhronizācijai tiks izmantots esošais Lietuvas un Polijas maiņstrāvas starpsavienojums "LitPol Link" un papildu kabelis jūrā starp Lietuvu un Poliju, kā arī sinhronie kompensatori visās Baltijas valstīs. Ar to nav apmierināta Igaunija, kura uzskata, ka atslēgšanās termiņš ir jāpagarina un elektroapgādes drošībai jāizveido vēl viens starpsavienojums. Lietuva un Polija igauņu kolēģiem nepiekrīt.

Savukārt Latvijas Ekonomikas ministrija šā gada jūnijā plāno veikt pirmo testa atslēgšanos no BRELL elektroapgādes loka. Atslēgšanās notiks uz 12 stundām, bet precīzs datums vēl nav zināms.

1 Komentāri


 1. 220
  2019-01-27

  Kāda jēga atslēgties no Baltkrievijas atomelektto , vai izdevīgāk maksāt aferistu OIK ?

Tavs komentārs par rakstu: