• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Zaļā nāve pie Saeimas durvīm.Kā jau varējām prognozēt, Zaļā nāve arī šogad ir apmierināta ar Saeimas un valdības darbu. Foto: LETA

ES valstīs pacientu līdzmaksājums veselības aprūpei ir vidēji 15%. Latvijā – 42%!

Veselības ministre Anda Čakša atgriezusies savā kabinetā, ar ko arī viņu apsveicu. Vai ar to būtu jāapsveic arī pacienti un mediķi? Pagaidām nav iemesla. Lai gan Čakšas dzemdību atvaļinājuma laikā Māris Kučinskis bija veselības ministres pienākumu izpildītājs (p.i.), viņš itin pārliecinoši nebija sliktāks vismaz nekānedarīšanas lauciņā.

Dzintars Zaļūksnis

Čakšas kundzei beidzot būs iespēja pierādīt, ka viņas kantoris ir kaut mazliet gatavs uz galvas uzkritušajam miljardam, kurš pagaidām nav izraisījis pozitīvas pārmaiņas pacientu dzīvē. Un arī daudzu medicīnas darbinieku dzīvē. Piemēram, māsu palīgi atrodas zemākajā darba samaksas grupā un par algu paaugstināšanu daudzi no viņiem ir tikai dzirdējuši vai lasījuši internetā. Veselības ministrei, ja vien viņa patiešām rūpējas par nozari un cilvēkiem, kas ar to saistīti, būs iespēja viņus izdalīt atsevišķā atalgojuma grupā. Un pēc tam pārbaudīt, vai tiešām visās Latvijas slimnīcās arī ārstu palīgiem un medicīnas māsām “solītais ir iekritis makā”. Tad jūs, iespējams, uzzināsiet, ka algu jautājums ir tikai viena no problēmām, kas jūsu “saimniecībā” nav risināta īsti taisnīgi.

Savukārt pacienti... Čakšas kundze, atgādināšu jums, ka ir arī tāda kategorija, kurai jūs kopā ar kolēģiem nule esat “uztaisījuši” uz galvas jaunu nodokli. Taču izrādās, ka galvenie šķēršļi veselības aprūpes pieejamībai Latvijā ir kvotu sistēma un augstie pacientu līdzmaksājumi, kas 2015. gadā veidoja 42% no visa nozares finansējuma, lai gan vidēji ES šis rādītājs ir tikai 15%! To neizdomāju es, tā apgalvots Eiropas Komisijas (EK) ziņojuma par Latviju (Brussels, 7.3.2018, SWD (2018) 212 final) sadaļā Veselības aprūpe (oriģināls angļu valodā šeit).

Jums droši vien šķiet, ka “veselības nodokļa” ieviešana šo statistiku uzlabos – “nodoklis” taču nav “līdzmaksājums”, vai ne? Nāksies jūs apbēdināt: 258 eiro gadā, no kuriem sākot ar 2020. gadu vienā rāvienā būs jāšķiras tiem, kas nav sociālā nodokļa maksātāji (šeit), ir stipri neadekvāta summa, it sevišķi jauniem un veseliem cilvēkiem, kuri, neapvainojieties, bet diezin vai deg nepacietībā palīdzēt jūsu valdības kolēģiem piepildīt budžeta ankambarus. Vismaz ne par tādām summām noteikti.

6. aprīlī Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) pārstāvji tiekas ar EK pārstāvniecības Latvijā vadību. Saruna noteikti ievirzīsies arī par piekļuvi veselības aprūpes pakalpojumiem, kas asi skar gan pacientus, gan mediķus. Šo problēmu, vai zināt, ir saasinājis personāla trūkums, ko galvenokārt izraisījušas zemās algas. Tie ir savstarpēji saistīti “trauki”: kā atzīmē LVSADA, “nav pārsteigums, ka paredzamā dzīvildze Latvijā joprojām ievērojami atpaliek no vidējā ES rādītāja (74,8 g. pret 80,6 g.), bet mirstības rādītāji ir vieni augstākajiem ES”.

Tā, lūk, Čakšas kundze! Mani personīgi pārsteidz tas, ka ar jūsu augstību mediķiem nākas runāt caur Eiropu. Tas ir pastarpināti un neefektīvi. Tāpēc pagaidām cerēsim, ka pavaļas brīdī Anda Čakša uz savu saimniecību ir paskatījusies “no malas” un zina, kā paaugstināt “naudas apgūšanas” efektivitāti. Citādi man nezin kāpēc liekas, ka “veselības nodokli” sabiedrība “nepavilks” – mazāk materiāli, vairāk morāli.

Pirms domāt, ka kāds labprātīgi šo nodokli maksās, Veselības ministrijai tomēr būs jāpierāda, ka jau piešķirtais miljards nav “aizgājis svilpē”.   

6 Komentāri


 1. MED DARB.
  2018-04-03

  Paldies par rakstu!

 2. Rasma
  2018-04-03

  Prieks ka veselibas ministre darba ,,gaidam palidzigu ,lai atrisinatu jaut ,par masu paligu algam ,un ludzam atdalit m,paligus atseviski ...ka arstu paligus ! un masu paligiem -pamatalga nevar but 437 eiro ,,vinas nav sanitares ,m,p, ir macijusas ar sertifikatu ,kuras vel aizvien macas iet uz kursiem papildina zinasanas ,par savu naudu ,glusi tapat ka medmasas .Ludzam Caksas kundzi izskatit so jautajumu !Paldies !

 3. x
  2018-04-03

  Paldies Dzintaram!

 4. m,p
  2018-04-04

  Sveiki ! Es ka masu paligs esmu loti saruktinats ,pie minimalas algas 7 eiro ,Vai tiesam? Mes macijamiesbijam vienas no pirmajam kas saka macities par m.paligiem ,nebija viegli daudz bija jamacas ,bet darba to neizmantojam ,bet ari daudz kolabu ,iemacija ko varam tagad darba izmantot palidzot masam darba ,mes esam daudz zinosakas neka sanitares kuras nav macijusas ,,,,loti velamies ,lai mus atdala ka masu paligus ,,ar attiecigu algu ,neviss 7 eiro vairak ka min alga ,,pamatalgu vajaga lielaku ,Paldies

  • Jasmina!
   2018-04-12

   Visur medicina nekartiba , dzirdu un lasu ,masas neapmierinatas ,masu paligi visspar dzivo nesaprotu ka,Vai tiesam med darb,kas strada slimnica pie slimiem cilvekiem ,nevar tas algas beidzot pielikt neviss SOLIT!

 5. MED masa
  2018-04-06

  Medicina vel nav sakartota ,visas slimnicas,,ir tikai rigas slimnicas !

Tavs komentārs par rakstu: