• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
"AstraZeneca"/Oksfordas Universitātes vakcīna"AstraZeneca"/Oksfordas Universitātes vakcīna. Attēls no: theconversation.com

EZA reģistrē «AstraZeneca» «glābējvakcīnu», Pavļuts baidās, ka visiem nepietiks

Eiropas Zāļu aģentūra (European Medicines Agency, EMA) 29. janvārī ir reģistrējusi farmācijas kompānijas “AstraZeneca” sadarbībā ar Oksfordas Universitāti (University of Oxford) izstrādāto “Covid-19” vakcīnu (šeit) un iesaka to izmantot Eiropas Savienības (ES) teritorijā.       

InfoTOP.lv, izmantojot ārvalstu un Latvijas plašsaziņas līdzekļu materiālus

Veselības ministrs Daniels Pavļuts tieši šo vakcīnu uzskata par īstu glābiņu, lai viņa vadītais kantoris varētu beidzot būt drošs, ka izdosies sapotēt visus 3, nu, vismaz 2,5 miljonus vakcinētiesgribētāju (VM ir pieteikusies kopumā 5-6 miljoniem dažādu vakcīnu devu).     

AstraZeneca” vakcīna ir krietni lētāka nekā līdz šim reģistrētās “Pfizer”/”BioNTech” un “Moderna” vakcīnas, turklāt tās pamatā ir labāk pārbaudītas tehnoloģijas  – atšķirībā no līdz šim apstiprinātajām un Latvijā lietotajām “Covid-19” vakcīnām, kurās izmantota inovatīva mRNS (angļu: mRNA [messenger RNA], latv: RNS signālmolekula) tehnoloģija, “Covid-19 Vaccine AstraZeneca” vakcīna balstās uz jau zināmu vīrusa vektora metodi, kas tiek lietota vakcīnās pret Ebolas vīrusu un ir plaši pētīta; tas nozīmē, ka šī vakcīna nespēj inficēt cilvēka organismu, bet sniedz organismam instrukciju, kā pasargāt sevi no kovida.

AstraZeneca” vakcīnai nav arī tik sarežģīta loģistika, jo tās uzglabāšanā nav jāievēro ekstrēmi zems temperatūras režīms.

Pat vakcīnas piemērotību visiem mūsu cilvēkiem VM nešaubās. Tomēr, lai gan vakcīnas lietošanu Eiropa ir atļāvusi visiem pieaugušajiem, tikai 12% šīs vakcīnas pētījumu dalībnieku bija vecāki par 55 gadiem, un viņi tika iesaistīti vēlāk nekā citi dalībnieki, līdz ar to viņu novērošanai bija mazāk laika, ziņo AFP. Tāpēc, piemēram, Vācijas Vakcinācijas padomes (Deutscher Impfrat) rekomendāciju projekts paredz ieteikt šīs vakcīnas lietošanu tikai vecuma grupā no 18 līdz 64 gadiem.

Latvijā vakcīnas izmantošana apstiprināta visiem, kas sasnieguši 18 gadu vecumu. Arī tiem, kas vecāki par 64 gadiem ierobežojumi nav noteikti. Latvijas Zaļu valsts aģentūra stāsta, ka tā esot guvusi pierādījumus “par vakcīnas lietošanas drošumu vecuma grupai virs 55 gadiem”. Kas vēlas, lai tic!

EZA gan norāda, ka nav pietiekami daudz datu par to, cik labi vakcīna nodrošina imunitāti cilvēkiem, kuri ir vecāki par 55 gadiem, taču mierina, ka “aizsardzība ir sagaidāma, ņemot vērā imūnsistēmas atbildes reakciju, kas novērota šajā vecuma grupā, un balstoties uz pieredzi ar citām vakcīnām”.

EZA norāda: pētījumi liecinot, ka “AstraZeneca” vakcīna pierādījusi aptuveni 60% efektivitāti, samazinot saslimušo personu skaitu. Pētījumi gan pagaidām nav devuši atbildi uz jautājumu, vai šī vakcīna var apturēt vīrusa transmisiju, tāpēc vakcinētajiem nāksies turpināt ievērot visus drošības pasākumus.   

Tikmēr nabaga Pavļuta bažas raisa nevis šīs vakcīnas iespējamās blaknes vecāka gadagājuma cilvēkiem, net gan tās pieejamība. “AstraZeneca” paziņojusi, ka varēs piegādāt tikai ceturto daļu no devām, kas bija ieplānotas februārī un martā.

Saskaņā ar ražotāja sniegto informāciju Nacionālajam veselības dienestam “AstraZeneca” sākotnēji Latvijai šā gada pirmajā ceturksnī solīja piegādāt 423 957 vakcīnas devas. Šobrīd ražotājs pēc piedāvātā piegāžu grafika februārī sola piegādāt 72 874 vakcīnas devas, līdz ar to ir paredzamas būtiskas piegāžu apjoma izmaiņas turpmākajos mēnešos/ceturkšņos. Otrajā ceturksnī sākotnēji tika solīts piegādāt 593 539 vakcīnas devas, savukārt trešajā ceturksnī – 254 374 vakcīnas devas.

Tieši no “AstraZeneca” Pavļuta kantoris cer iegādāties vislielāko devu skaitu –  aptuveni 1,7 miljonus. 

Tavs komentārs par rakstu: