• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Mark ZuckerbergMark Zuckerberg vada savu pasauli. Foto no: bazz.com

«Facebook» atklāj savu virscenzoru brigādi

Pasaules plašsaziņas līdzekļi (sk., piemēram, amerikāņu avotu “NBC News”) ziņo, ka pasaulē populārākais sociālais tīkls “Facebook” 6. maijā ir apstiprinājis 20 cilvēku komandu, kas oficiāli nosaukta par “Augstāko tiesu” (Supreme Court) un kuras faktiskais uzdevums ir īstenot “Facebook” vidē stingru cenzūru.

Dzintars Zaļūksnis

Protams, apzīmējums cenzūra tekstā netiek izmantots. “Facebook” vadība skaidro, ka “Augstākā tiesa” vērtēs “runas” (speech), lemjot par to, kāda veida teksti (posts) tiks atļauti un kuri no sociālā tīkla platformas būtu jāizmet.

Lai iebildumus pret šo virscenzoru brigādi būtu vieglāk noraidīt, “Augstākā tiesa” ir veidota gana autoritatīva – “Facebook” uzsver, ka tajā iekļauti “deviņi tiesību profesori, Nobela prēmijas laureāte no Jemenas un rakstnieks no libertāniskā Kato institūta (libertarian Cato Institute)”.

Pēdējais, izrādās, ir Džons Semplss (John Samples) – nevis vienkāršs Kato Institūta pārstāvis, bet gan tā viceprezidents, kurš – kāda ironija un vienlaikus likumskarība! – ir pazīstams ar to, ka asi uzstājas pret atsevišķu valstu varas iestāžu mēģinājumiem cenzēt sociālos tīklus!

Piebildīšu, ka libertariānisma ideoloģiju mūsdienās savā mācībā ir integrējuši anarhisti. Manuprāt, tā ir vēl viena norāde, uz kurieni ar sociālo tīklu palīdzību tiek virzīta pasaule. Ar ko izceļas anarhisms? Atšķirība no pārējām totalitārām ideoloģijām (bet anarhisms IR totalitārs, to pierāda tā terorististiskā sākotne un neiecietība pret citiem politiskās domas virzieniem) būtībā ir tāda pati kā protestantismam no katolicisma. Katoļiem pietiek izpildīt zināmus āršķīgus rituālus – un no grēkiem brīvs! Turpretim protestanti lien dvēselē – un to pašu dara arī anarhisti.

Man personīgi ir kļuvis diezgan skaidrs, ka par cilvēka brīvu gribu un spēju sadarboties šodien varam runāt ļoti nosacīti. Šī griba lielā mērā ir aizstāta ar gānīšanos spoguļa priekšā – tāda ir sociālo tīklu būtība. Proti, cilvēkam ir radīta ilūzija, ka viņš ir demiurgs – sak, pats uztaisu profilu (ja vajag, samelojos uz nebēdu), pats apstiprinu un bloķēju “draugus” (reizē neiedomājami degradējot šā vārda dabisko jēgu), pats VEIDOJU PASAULI. Bet tikām “dziļā valsts” (deep state) dara, kas darāms, izmantojot to, ka komunikācija ir aizstājusi zināšanas un sava profila menedžēšana stājusies domāšanas procesa vietā.

Bez šaubām, misters Semplss nav vienīgā zīmīgā persona šīs “Augstākās tiesas” sastāvā. Bet to katrs var izpētīt pats.

Pats “Facebook” tēvs Marks Cukerbergs/Zakerbergs (Mark Zuckerberg) skaidro, ka ““Facebook” “kopienas standarti”, ir pilnveidojušies, lai aizliegtu ne tikai nelegālus attēlus, piemēram, bērnu pornogrāfiju, bet arī naida runu, uzmākšanos (harassment) un, pēdējā laikā, nepatiesu informāciju par koronavīrusa pandēmiju”. Gribam mēs to vai nē, bet tā jau ir neslēpta ideoloģija, kas pieļauj visai brīvu tulkojumu tam, kas ir, piemēram, “uzmākšanās” vai “nepatiesa informācija”. Pārāk bieži pēdējā laikā par “nepatiesiem” tiek uzskatīti ne tikai fakti, bet arī viedokļi.

“Facebook” “Augstākās tiesas” sastāvs politiski ir visai raibs, tomēr visvairāk pārstāvētā tauta tur ir amerikāņi, tostarp šīs valsts juristi, kas bieži vien ar mātes pienu iezīduši pārliecību, ka ASV likumi ir spēkā visa pasaulē, bet ASV iestāžu un amatpersonu jurisdikcija nav telpiski ierobežota.

“Augstākā tiesa”, protams, ir genderneitrāla: [bioloģisko] sieviešu un [bioloģisko] vīriešu daudzums tajā ir pilnīgi vienāds. Divi “augstākie tiesneši” ir LGBTQ+ (angļu saīsinājums no: lesbian, gay, bisexual, transgender and queer (or questioning) and others, latviski: lesbiešu, geju, biseksuāļu, transgenderu un kvīru (jeb nenoteikto) un citu) tiesību aizstāvji – viens no ASV, otrs no Indijas.

“Augstākās tiesas” sastāvā (ar laiku tas tikšot paplašināts līdz 40 personām) bez pieciem amerikāņiem savi pārstāvji ir gan afrikāņiem, gan austrāliešiem, gan Āzijas un Latīņamerikas valstīm.

Eiropu pārstāv trīs cilvēki: bijušais britu laikraksta “The Guardian” galvenais redaktors Alans Rasbridžers (Alan Rusbridger), bijušais Eiropas Tiesas viceprezidents ungārs Andrāšs Sajo (András Sajó) un bijusī Dānijas premjerministre Helle Torninga-Šmita (Helle Thorning-Schmidt). Respektabli, nudien, respektabli! Lai gan cenzūra ir un paliek cenzūra.

3 Komentāri


 1. Antra
  2020-05-07

  Šie cenzori drīz varēs cenzēt paši sevi, ja netiks ievērots 100 p.,tiesības us runs brīvību, prognozēju la šis portāls masveidā tiks pamests.

 2. Pēteris
  2020-05-07

  Es kā latvietis un mazas tautas pārstāvis pieprasu, lai mani iekļauj tiesas sastāvā! :D

 3. Observer
  2020-05-08

  Tiko FB tiek minēts Satversmes 100. pants viņi- FBukieši pieimst. Tas tā pat Ja ASV min attiecīgus Konstitūcijas pantus!

Tavs komentārs par rakstu: