• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
šautene ar optisko tēmēšanas sistēmuNodrošinām vēlēšanu aģitācijas "caurspīdīgumu"... Foto no: tacticalgunreview.com

«Facebook» KNABam apsolījis vēlēšanās palīdzēt valdošajai koalīcijai

Lai vēlēšanas būtu demokrātiskas, viens no obligātiem nosacījumiem ir pēc iespējas brīvāka aģitācija visiem politiskajiem spēkiem – gan valdošajā koalīcijā ietilpstošajiem, gan opozicionārajiem, gan parlamentā nepārstāvētajiem. Turpretim Latvijas politiskajā balagānā ir noteikta virkne ierobežojumu, kas galu galā no spēles izslēdz tā sauktās “sīkpartijas” un izšķirošu lomu piešķir administratīvajam resursam.

Dzintars Zaļūksnis

Tiem, kas nezina – administratīvais resurss ir instrumentu kopums, ko valsts amatpersonas un činavnieki saņem līdz ar savu amatu valsts pārvaldē. Jo augstāks amats, jo plašāka pieeja administratīvajam resursam, kurš nodrošina tā lietotājam milzīgas priekšrocības iepretim visiem pilsoņiem, kam tas nav pieejams – nāks tuvāk vēlēšanas, un visa valdošo politkāņu varza pēkšņi pārpludinās informatīvo telpu ar “izbraukuma sēdēm”, “situācijas izpēti uz vietām”, “viedokli par aktuāliem jautājumiem”, solījumiem “iedziļināties, uzlabot, nodrošināt” utt. Administratīvā resursa galvenā īpatnība ir tāda, ka tā izmantošanas izmaksas sedz nevis amatpersona vai činavnieks, bet gan nodokļi.

Tā kā Latvijā likumā noteikta milzu kaudze ierobežojumu gan politiskās reklāmas izplatīšanas laika un vietas, gan tai tērējamo finanšu resursu ziņā, administratīvais resurss, kuru visas šīs padarīšanas galvenais kontrolētājs Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) spītīgi izliekas neredzam, varas partijām dod fantastiskas priekšrocības un ļauj bez bažām gatavoties valdības veidošanai arī pēc 13. Saeimas vēlēšanām.

Teorētiski “sīkpartijām” bija kāda iespēja, ko līdz šim varēja izmantot, lai administratīvā resursa ietekmi ierobežotu – runa, protams, ir par interneta vidi vispār un sociālajiem tīkliem konkrēti. Dedzīgā vēlmē nodrošināties pret godīgu politisku cīņu interneta vidē valdošās trejpartijas – Zaļo un zemnieku savienība (ZZS), “Vienotība” un pašpasludinātā nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK – ir mobilizējušas to pašu administratīvo resursu, lai “apcirptu” šādu iespēju pašā saknē. Pirmais, kas padevies politiķu viltībai, ir “Facebook”, kura vadībai patlaban viss purniņš pūkās, ar plašu vēzienu bez atļaujas tirgojot personu datus.    

KNAB šefs Jēkabs Straume nule pauž bezgalīgu apmierinātību sakarā ar to, ka “caurspīdīgu vēlēšanu nodrošināšana” esot viena no “Facebook” “augstākajām prioritātēm”. Nu, skaidrs, ka KNAB interpretācijā “caurspīdīgas vēlēšanas” nozīmē ne jau visiem vienādas iespējas izplatīt un saņemt informāciju.

KNAB un “Facebook” vadības tikšanās bijusi veiksmīga, jo sociālā tīkla pārstāvji vai no ādas līduši ārā, lai parādītu, ka ir “atvērti sadarbībai”. Straume neatklāj, kādas tieši apņemšanās saņemtas no “Facebook”. To, tā teikt, redzēsim vēlāk, kad sāksies represijas.

Atvainojiet, Straumes kungs, bet pašlaik nav pārliecības, ka KNAB no “Facebook” vēlēsies saņemt tikai un vienīgi informāciju par to, kas apmaksā priekšvēlēšanu aģitāciju sociālajā tīklā. KNAB darbošanās informatīvajā telpā līdz šim ir gājusi tālu ārpus šīm robežām – piemēram, ar pašizgudrotas “metodikas” palīdzību mēģinot pierādīt, ka materiāli, kas, iespējams, tiek izmantoti bez maksas, iespējams, tomēr tiek izplatīti par maksu. Vai arī aprēķinot summas, kādas “varēja tikt maksātas” par materiāliem un pasākumiem, kuru piederība priekšvēlēšanu tēriņiem nav pierādīta.   

Vārdu sakot, “Facebook” palēkdamies ir piekritis iejaukties Latvijas vēlēšanu padarīšanās; “Twitter” pagaidām ieturot pauzi. Taču kur nu tas liksies! Valdošā koalīcija Straumes personā jau ir nepārprotami likusi saprast, ka arī ar citiem sociālajiem tīkliem vēlas “izveidot veiksmīgu komunikāciju”.

“Caurspīdīgu” vēlēšanu vārdā, kā gan citādi! Tikai tas “caurspīdīgums” tāds īpatnējs: cauri redzēs tikai KNAB un valdošās trejpartijas, pārējiem – gan konkurentiem, gan sabiedrībai – nāksies skatīties pašiem savos ģīmjos. Spoguļstikla efekts, vai zināt!

Tavs komentārs par rakstu: