• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Gāzesvada "Sila Sibiri-2" būvniecība"Gazprom" nekas cits neatliek, kā pārorientēties uz austrumiem. Foto: Gazprom

«Fitch» eksperts: «Sibīrijas spēks-2» saskan ar Eiropas «zaļo kursu»

Eiropas dabasgāzes tirgū deficīts var saasināties vēl vairāk, ja Krievijas uzņēmums “Gazprom” (Газпром) palielinās piegāžu apjomu Ķīnai, tostarp pa jauno gāzes vadu “Sila Sibiri-2” (Сила Сибири-2), komentārā Krievijas informācijas aģentūrai “RIA novosti” (РИА Новости)  prognozē starptautiskās reitingu aģentūras “Fitch” dabas resursu un izejvielu grupas direktors Dmitrijs Marinčenko (Дмитрий Маринченко). 

InfoTOP.lv, izmantojot ārvalstu plašsaziņas līdzekļu materiālus

“Sila Sibiri” [latv: Sibīrijas spēks] ir liela apjoma, aptuveni 3000 km gara gāzes transportēšanas sistēma Krievijas austrumos. Gāzesvada trase stiepjas caur Irkutskas apgabalu, Sahas Republiku [Jakutiju] un Amūras apgabalu. Patlaban šis maģistrālais gāzesvads nogādā dabasgāzi patērētājiem Krievijas Tālajos Austrumos un Ķīnā.

Marinčenko nešaubās, ka “Gazprom” turpinās pildīt ilgtermiņa līgumus, kas paredz gāzes piegādi Eiropai, tomēr vairumtirdzniecības darījumos un virs minimālajiem līgumsaistību apjomiem pārdotās gāzes apjoms tik tiešām varētu samazināties. Tas var novest pie situācijas, kad “Gazprom” Eiropā pārstās būt līdzsvarojošais pēdējās instances piegādātājs, jo arvien lielāka daļa no Rietumsibīrijā iegūtās gāzes nonāks Ķīnā.

Rezultātā gāzes tirgū Eiropā patiešām var palielināties deficīts, bet patēriņa maksimumu segs sašķidrinātā dabasgāze, par kuras piegādēm Eiropai nāksies konkurēt ar Āziju, uzskata “Fitch” analītiķis.

No otras puses, viņš bilst, gāze, kas tiks piegādāta Ķīnai pa cauruļvadu, nozīmē, ka atbrīvosies sašķidrinātās gāzes apjomi, kuri Ķīnai vairs nebūs vajadzīgi un kļūs pieejami citiem pircējiem, tostarp Eiropā.

Jautājumā par iespējamo gāzes deficītu Eiropas tirgū runa ir par pirmajiem 5-10 gadiem pēc tam, kad “Sila Sibiri-2” sāks darboties ar pilnu jaudu. Tālākā nākotnē, uzskata Marinčenko, palielinoties atjaunojamo energoresursu izmantošanai, gāzes pieprasījums Eiropā samazināsies.

“Fitch” analītiķis uzskata, ka pārslēgšanās uz Ķīnas gāzes tirgu no “Gazprom” puses ir absolūti pragmatiska koncepcija: ilgtermiņā uzņēmumu var negatīvi ietekmēt pieprasījuma samazināšanās Eiropā tās zaļā kursa dēļ. 

Tavs komentārs par rakstu: