• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Bērns pērk āboluŅem, kamēr vari! Foto: LETA

Gada inflāciju 3,2% «uzturot» pārtika, degviela un mājoklis

Lielākā ietekme uz patēriņa cenu vidējā līmeņa izmaiņām 2018. gada septembrī bija cenu kāpumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar mājokli un transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, kā arī “dažādu preču un pakalpojumu grupai”, uzskata Centrālā statistikas pārvalde.

Salīdzinājumā ar augustu Latvijā 2018. gada septembrī patēriņa cenas palielinājušās par 0,6%, bet gada inflācija – salīdzinājumā ar 2017. gada septembri – sasniegusi 3,2%.

Statistikas pārvaldē informē, ka 2018. gada septembrī, salīdzinot ar augustu, precēm cenas pieauga par 1%, bet pakalpojumiem vidējais cenu līmenis samazinājās par 0,3%, savukārt salīdzinājumā ar pagājušā gada septembri precēm cenas pieauga par 3,3%, bet pakalpojumiem – par 2,9%.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā būtiskākā ietekme uz cenu kāpumu gada laikā bija svaigiem dārzeņiem (+16,3%). Cenas pieauga maizei (+6%), olām (+9,1%), augļu un dārzeņu sulām (+8,1%), svaigām vai atdzesētām zivīm (+12%), konditorejas izstrādājumiem (+2,3%), žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+0,9%), kā arī piena produktiem (+1,3). Savukārt cenas samazinājās cukuram (-22%), kafijai (-4,4%), augu eļļai (-8,8%) un mājputnu gaļai (-1,7%).

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis gada laikā palielinājās par 5,7%. Alkoholisko dzērienu cenas palielinājās par 5,3%, sadārdzinoties stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, vīnam un alum. Tabakas izstrādājumu cenas pieauga vidēji par 6,3%.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas salīdzinājumā ar pagājušā gada septembri pieaugušas par 5%. Dārgāks kļuvis cietais kurināmais, siltumenerģija, ūdensapgāde, dabasgāze, mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, mājokļa īres maksa, atkritumu savākšana, kā arī kanalizācijas pakalpojumi. Savukārt vidējais cenu līmenis esot samazinājies elektroenerģijai.

Ar transportu saistīto preču un pakalpojumu grupā būtiskākā ietekme uz cenu kāpumu bija degvielai (+17,2%). Dīzeļdegviela sadārdzinājās par 20,6%, benzīns – par 14,6% un auto gāze – par 4,8%. Cenas palielinājās arī personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam, savukārt lētāki bijuši pasažieru aviopārvadājumi.

“Dažādu” preču un pakalpojumu grupā vidējais cenu līmenis gada laikā pieaudzis par 4,5%, ko galvenokārt noteica autotransportlīdzekļu apdrošināšanas sadārdzināšanās. Cenas palielinājās arī personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem, frizētavu un skaistumkopšanas salonu pakalpojumiem un finanšu pakalpojumiem.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu pieaugums bija ēdināšanas pakalpojumiem, apaviem, zobārstniecības pakalpojumiem, televīzijas abonēšanas maksai, telekomunikāciju pakalpojumiem, mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem. Toties lētāki esot kļuvuši kompleksie atpūtas pakalpojumi.

Tavs komentārs par rakstu: