• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Elektriķis starp vadiemSveiki, mani sauc Oiks, es te mazliet pašiverēšu... Ilustratīvs foto: Michael Varcas/bworldonline.com

Gads sācies ar palielu inflāciju

Latvijā šogad janvārī salīdzinājumā ar decembri patēriņa cenas pieaugušas par 0,5%, bet gada inflācija šogad janvārī, salīdzinājumā ar 2018. gada janvāri, bija 3% līmenī, uzrāda Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Statistikas pārvalde informē, ka 2019. gada janvārī, salīdzinot ar decembri, precēm cenas augušas par 0,5%, bet pakalpojumiem vidējais cenu līmenis palielinājies par 0,3%, savukārt salīdzinājumā ar pagājušā gada janvāri precēm cenas kāpušas par 3%, bet pakalpojumiem – par 3,2%.

Mēneša griezumā

Lielākā ietekme uz cenu izmaiņām šogad janvārī bija cenu kāpumam ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, dažādu preču un pakalpojumu grupā, kā arī cenu kritumam apģērbam un apaviem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis mēneša laikā pieauga par 3,4%. Tostarp, pieaugot elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes (OIK) cenai, elektroenerģija sadārdzinājās vidēji par 10,7%. Izmaiņas skāra arī dabasgāzes patērētājus, kuriem no 1. janvāra stājas spēkā jaunie sadales sistēmas tarifi dabasgāzei, kas paredz fiksēto un mainīgo maksājuma daļu, kā rezultātā dabasgāze mājsaimniecībām kļuva vidēji par 10,4% dārgāka. Atkritumu savākšanas pakalpojumiem dabas resursu nodokļa pieauguma ietekmē cenas pieauga par 14,2%, bet mājokļu apsaimniekošanas pakalpojumi sadārdzinājās par 2,1%.

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis pieauga par 0,7%. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa pieaugumu grupā bija svaigiem augļiem (+5,6%), svaigiem dārzeņiem (+2,7%), maizei (+2,6%), šokolādei (+4,6%), svaigām vai atdzesētām zivīm (+6,9%), cukuram (+3,1%), sviestam (+2,2%). Savukārt lētāks bija piens (-2,7%), jogurts (-1,8%), kafija (-1%) un olas (-1,2%).

Atlaižu un izpārdošanu ietekmē apģērbiem cenas janvārī salīdzinājumā ar decembri samazinājās par 8,9%, bet apaviem par 6,4%. Vidējā cenu līmeņa kāpumu dažādu preču un pakalpojumu grupā, noslēdzoties akcijām, ietekmēja personīgās higiēnas preces un skaistumkopšanas līdzekļi (+4,4%).

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas mēneša laikā samazinājās par 2,2%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kritums degvielai par 2,8%, tostarp dīzeļdegvielai – par 3% un benzīnam – par 2,9%. Lētāki kļuva pasažieru aviopārvadājumi, savukārt cenas palielinājās personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam.

Gada griezumā

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājusies par 1,4%. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa pieaugumu grupā bija maizei (+11%). Gada laikā cenas pieauga arī svaigiem dārzeņiem (+7,6%), augļu un dārzeņu sulām (+9,7%), kartupeļiem (+14,6%), miltiem un citiem graudaugiem (+6%), žāvētiem augļiem un riekstiem (+9%), liellopu gaļai (+10,4%), šokolādei (+2,8%), sviestam (+3,5%). Savukārt lētāki kļuva svaigi augļi (-2,9%), kā arī, gada laikā samazinoties cenām pasaules tirgos, kafija (-3,7%) un cukurs (-10,2%). Cenu kritums bija žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (-1,5%), olām (-4,9%), mājputnu gaļai (-2,1%), pienam (-3,1%).

Gada laikā ar mājokli saistītās preces un pakalpojumi sadārdzinājās par 7%. Dārgāka kļuva elektroenerģija, dabasgāze, cietais kurināmais, ūdensapgāde, atkritumu savākšana, mājokļa īres maksa, siltumenerģija, mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, kanalizācijas pakalpojumi.

(izmantoti LETA materiāli)

Tavs komentārs par rakstu: