• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Dažādi svaigi dārzeņi.Jaunās ražas dārzeņi allaž ir dārgāki nekā vecās. Foto: narodna-pravda.ua

Gaidāma smaga ziema: krīzei gals vēl nav redzams, bet cenas sākušas kāpt

Diezin vai šobrīd kāds no tautiešiem spēs paredzēt, kad beigsies par pandēmiju nodēvētā krīze. Tomēr peļņaskāri neviens nav atcēlis, jo tā ir dabiska un veca kā pasaule. Degvielas cenas Latvijas uzpildes stacijās jau ir atgriezušās pirmskovida līmenī. Nupat krietni dārgākas ir kļuvušas dabasgāze un elektrība. Arī “Rīgas siltums” ir paziņojis, ka apkures tarifi no 1. septembra krietni augs.

InfoTOP.lv, izmantojot Latvijas plašsaziņas līdzekļu materiālus

Sagaidot inflācijas lēcienu jau nākammēnes, Centrālā statistikas pārvalde (CSP) ir sarēķinājusi, ka patēriņa cenas ikdienā svarīgiem produktiem un precēm ir pamazām sākušas celties jau jūlijā. Izskatās, ka, tuvojoties ziemai, daudziem atkal nāksies savilkt jostas ciešāk.

CSP ziņo, ka gada inflācija 2021. gada jūlijā ir bijusi 2,8%. salīdzinot ar jūniju, patēriņa cenas ir augušas par 0,4%.

Lielākā ietekme inflācijas atdzīvināšanā ir bijusi ar mājokli un transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, pārtikas produktiem, bezalkoholiskajiem dzērieniem, apģērbam un apaviem, veselības aprūpes izmaksām, kā arī – nu jau tradicionāli – alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem.

Pārtikas produktu grupā gada laikā cenas ir augušas vidēji par 1,3%. Cenas ir palielinājušās svaigiem dārzeņiem (par 14,7%), kartupeļiem (+8%), konservētiem vai citādi apstrādātiem dārzeņiem (+7,2%). Krietni dārgāka kļuvusi augu eļļa (+21,3%), rīsi (+12,7%), putnu gaļa (+9,5%), milti un putraimi (+8,8%), jogurti (+7,7%). Citiem piena produktiem cenas cēlušās par vidēji 3,2%, sviestam – par 3,1%. Ar lielākiem tēriņiem jārēķinās arī saldummīļiem – konditorejas iztstrādājumiem cenas augušas vidēji par 2,4%.

Ar transportu saistītās cenas gada laikā ir augušas vidēji par 7,8%. Tas noticis galvenokārt degvielas cenu kāpuma dēļ – dīzeļdegviela ir kļuvusi dārgāka par 17,9%, benzīns – par 17,1%, bet autogāze – par veseliem 20,3%. Būtiski palielinājušās lietotu auto un autoriepu cenas.

Apģērbiem un apaviem vidējais cenu līmenis audzis par 2,8%. veselības aprūpes pakalpojumu un preču cenas palielinājušās vidēji par 2,5%.

Gada laikā lētāki ir kļuvuši svaigi augļi (par 11,1%), saldējums (–6,8%), augļu un dārzeņu sulas (–4,4%), šokolāde (–4,1%), cūkgaļa (–3,5%), sālīta/žāvēta gaļa (–1,8%) un kafija (–1,5%).

Visbeidzot, atbilstoši CSP aprēķiniem, salīdzinot ar “pirmskara” 2015. gadu, patēriņa cenas 2021. gada jūlijā ir augušas vidēji par 12,3% – precēm par 10,3%, pakalpojumiem par 16,8%. 

Tavs komentārs par rakstu: