• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Plašs skats no Gaiziņkalna virsotnesSkats no Gaiziņa virsotnes. Foto no: madona.lv

Gaiziņš: īpašums vai «patriotisma izpausme»?

“Latvijas Avīze” raksta, ka Gaiziņkalna īpašniece, Amerikas latviete Inese Apele kopā ar brāļiem un māsu vēlas “Latvijas valstij un tautai” dāvināt Latvijas augstāko kalnu, taču saskārusies ar pagaidām nepārvaramiem šķēršļiem, jo vietējā būvvalde neļaujot nodalīt virsotni no pārējā ģimenes zemesgabala.

Madonas novada būvvalde ir liegusi no 44 hektārus (ha) plašā īpašuma nodalīt virsotni, jo tā esot “pārāk maza”. Lai varētu atšķirt no lielā īpašuma dāvināšanai paredzēto kalnu, kas atrodas aizsargājamā dabas teritorijā, tam esot jābūt ne mazākam par 10 ha, teikts Madonas novada būvvaldes lēmumā.

Apele vēloties “nosargāt Gaiziņu, lai tajā vienmēr plīvotu sarkanbaltsarkanais karogs”, taču viņai bažas radot kādreizējās Ķirsona muižas jaunā saimnieka, Krievijas miljonāra, “Latvijas balzama” lielākā akcionāra Jurija Šeflera (Юрий Шефлер) darbošanās: Šeflera pilnvaroti cilvēki aktīvi uzpērkot īpašumus Kaķīša (Viešūra) ezera un Gaiziņkalna apkārtnē.

Arī Apelei ar Šefleru saistītas personas piedāvājušas gan pirkt, gan iznomāt Gaiziņu, bet to viņa sola nekad nedarīt. “Es esmu Gaiziņa sargs. Es nezinu, kam es vairs varu uzticēties. Saprotu savus kaimiņus viņiem naudas nav, un viņi pārdod. Bet es gribu zināt, kas šeit notiks. Šeflers jau nenāks šeit tūdaliņu dancot. Ko viņš darīs? Tāpēc mūsu ģimene, mani brāļi un māsa, kuri mani pilnvarojuši, vēlamies Gaiziņa virsotni dāvināt Latvijas valstij.”

Šeflers šobrīd savu īpašumu SIA “Čiekuri-Shishki” Gaiziņkalna pakāje ir paplašinājis līdz vairāk nekā tūkstoš hektāriem, stāstījis viņa pārvaldnieks Juris Sitko. Viņš atzinis, ka Krievijas miljonārs vēlas iegādāties arī Gaiziņu. Par Gaiziņu esot piedāvāti vairāki miljoni eiro. Šeflers apkārtnē plānojot attīstīt viesu nama biznesu, līdzīgi kā to bija iecerējis Ķirsons.

Interesanti un Latvijai visai simptomātiski, ka, lai gan Gaiziņkalns pieder privātpersonām, par zāles pļaušanu virsotnē, sniega tīrīšanu, stāvlaukuma uzturēšanu, atkritumu savākšanu rūpējas Madonas novada pašvaldība, kura šim nolūkam mēnesī tērē vidēji 650 eiro. Pērn virsotnē nojauktā skatu torņa vietā uzbūvēts neliels Gaiziņkalna torņa makets. Pašvaldība vēlējusies noslēgt zemes nomas līgumu ar virsotnes īpašnieci, taču tas nav izdevies.

InfoTOP.lv šajā lietā vēlas norādīt uz dažām niansēm. Pirmkārt, iekams Apeļu ģimene Gaiziņkalna virsotni patiešām nav uzdāvinājusi valstij vai pašvaldībai, par tās nodomiem ir pāragri spriest. Otrkārt, pati par sevi šāda dāvināšana neko negarantē, jo Latvijas jaunāko laiku vēsturē ir bijuši neskaitāmi gadījumi, kad valsts nolemj privatizēt īpašumus – tostarp unikālus dabas objektus – piemēram, kāpas vai Kolkasragu.

Treškārt, īpašnieka maiņa pati par sevi neko nenozīmē, daudz svarīgāks ir jautājums, ko īpašniekam šajā objektā atļauj darīt.

(Materiālā izmantota LETA informācija)

Tavs komentārs par rakstu: