• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Monētas gāzes liesmāNaudiņa nedeg? Foto: Pixabay.com

Gāzes rēķinus palielina par 20% – braši un viltīgi

Nu, re, nav pagājuši ne divi gadi, un gāzes tirgus “liberalizācija” un “konkurence” sāk izpausties patērētāju makos. No 2019. gada 1. janvāra dabasgāzes rēķini palielināsies par apmēram 20%, tomēr pašmāju “gāzenieki” ar sparu stāsta, ka tarifi esot “samazināti”,– acīmredzot lai patērētāji neko nesaprastu līdz pirmā rēķina saņemšanai.

Dzintars Zaļūksnis 

Gāzes patērētājiem nu nāksies burties, kā jau vairākus gadus viņi to dara “izvēloties” elektroenerģijas patērēriņa plānus: cenas mainās ik dienu, pat stundu, bet ilgtermiņā rēķini kļūst nevis mazāki, bet lielāki. Turklāt jāatceras, ka gāzes maksas sadalīšana “fiksētajā” un “mainīgajā” ir pirmais solis uz obligātā iepirkuma komponentes jeb bēdīgi slavenā OIK ienākšanu arī rēķinos par gāzi.

Paldies Aigaram Kalvītim, ka gandrīzdivus gadus esam “bumbulējušies” ar tīri paciešamām gāzes cenām. Taču “pamiers” nu ir beidzies. Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) padome apstiprinājusi dabasgāzes sadales sistēmas operatora AS “Gaso” (tas ir Kalvīša vadītās AS “Latvijas Gāze” meitasuzņēmums, ko savukārt vada Ilze Pētersone-Godmane)  projektu par dabasgāzes sadales sistēmas pakalpojumu tarifiem, kas cita starpā paredz ieviest fiksēto un mainīgo maksājuma daļu, kā arī sezonālo tarifu. Jaunie tarifi stāsies spēkā 2019. gada 1. janvārī.

No jaunā gada maksājumu par dabasgāzes pakalpojumiem veidos divas daļas – fiksētā daļa un mainīgā daļa. Pēdējā būs atkarīga no patērētā dabasgāzes apmēra. Apstiprinātie tarifi ir sadalīti pa astoņām lietotāju grupām pēc patērētā dabasgāzes apmēra. Būtībā mainīgā daļa ir tas, ko abonenti maksā pašlaik. Savukārt fiksētā daļa – pēc elektroenerģijas parauga – tiks maksāta par pieslēgumu vien, un tā būs atkarīga no gāzes aparātu kopējās jaudas. 

SPRK visā nopietnībā stāsta, ka maksa par patērēto dabasgāzes apmēru (mainīgā daļa) visām lietotāju grupām sākotnēji samazināšoties. Par 48,6% tikšot samazināta maksa tām mājsaimniecībām, kas dabasgāzi izmanto ēdiena gatavošanai. Savukārt par 23,4% tikšot samazināta maksa par patērēto apmēru mājsaimniecības lietotājiem, kuri dabasgāzi izmanto apkurei.

Mājsaimniecībām, kuras dabasgāzi izmanto ēdiena gatavošanai, fiksētā maksa no 2019. gada 1. janvāra būs 1,77 eiro mēnesī. Un – dīvainā kārtā – sarēķinot visas pozīcijas, sanāk, ka vidējai mājsaimniecībai, kas dabasgāzi izmanto ēdiena gatavošanai, maksājums mēnesī par dabasgāzi pieaugs par 1,35 eiro jeb apmēram 20%! Ar kādas algebras palīdzību pēc “samazinājuma par 48,6%” SPRK rezultātā ir dabūjusi “palielinājumu par 20%”, tas jāvaicā pašiem regulatoriem.

Savukārt mājsaimniecībām, kuras dabasgāzi izmanto apkurei, fiksētā maksa būs no 1,77 eiro mēnesī par jaudu līdz sešiem kubikmetriem stundā, līdz 6,64 eiro mēnesī par jaudu līdz 10 kubikmetriem stundā. Tādejādi vidējai mājsaimniecībai, kas dabasgāzi izmanto apkurei ar jaudu līdz sešiem kubikmetriem stundā, maksājums mēnesī par dabasgāzi samazināsies par 2,69 eiro.

Vienlaikus tarifu projektā ir paredzēts arī sezonālais tarifs, kas paredzēts tiem lietotājiem, kuri gāzi izmanto konkrētos mēnešos, piemēram, lai darbinātu graudu kaltes.

Pēc kādreizējā monoplista AS "Latvijas Gāze" sadalīšanas šā uzņēmuma “meita” “Gaso” ir kļuvis par vienīgo dabasgāzes sadales sistēmas operatoru Latvijā. “Gaso” formāli gādā par “dabasgāzes tīklu drošību, tehniskajiem pakalpojumiem un dabasgāzes patēriņa uzskaiti”. Bet patērētājiem tas nozīmē, ka viena monopolista vietā nu ir jābaro divi (patiesībā ir vēl arī trešais – “Conexus Baltic Grid”, kas nodarbojas ar “dabasgāzes pārvades (transportēšanas) un uzglabāšanas” pakalpojumiem).

Trīs māsiņas pieaug un prasa ēst. Ko tas nozīmē, signalizē arī jaunie gāzes tarifi.  

Tavs komentārs par rakstu: