• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Juris StukānsJuris Stukāns. Foto: XTV

Ģenerālprokurors Juris Stukāns: iespēja neizjaukt

Pavisam drīz, 11. jūlijā beidzas pašreizējā Latvijas Republikas ģenerālprokurora Ērika Kalmeiera pilnvaru termiņš. Saeima ir izvēlējusies viņa pēcteci šajā amatā – par to vienbalsīgi apstiprināts līdzšinējais Apgabaltiesas tiesnesis Juris Stukāns.

Dzintars Zaļūksnis

Kā Stukānam izdosies pārkvalificēties un kāds viņš būs kā valsts galvenais likumības uzraugs, protams, rādīs laiks. Šobrīd par to minējumus izteikt ir nesaprātīgi: viss, ko viņš iepriekš ir darījis un runājis, nu iegūst pavisam citu kontekstu.  

Kad Stukāns-ģenerālprokurors sāks reāli darboties, pirmām kārtām pats varēs novērtēt, cik jēgpilni ir, piemēram, viņa šābrīža uzskati, ka “esošā kārtība ir uzlabojama, nemainot likumu, bet pilnveidojot prokurora lomu pirmstiesas izmeklēšanā.” Un vai patiešām “kriminālprocesa virzībā vadošo un galveno lomu jāieņem prokuroram”.

Lai arī Stukāns ir Rīgas Apgabaltiesas Krimināllietu tiesas kolēģijas priekšsēdētājs un prokurora darbības specifika viņam nav gluži sveša, tomēr šī “pazīšanās” ir bijusi visai vienpusīga un nepilnīga. Viņam noteikti par labu varētu nākt publiskas uztāšanās pieredze, taču ģenerālprokurora amatam ir bieza jo bieza politiskā garoza, kas laiku pa laikam ne tikai ierobežo viņa darbu, bet arī mēdz tam traucēt. Tāpēc Stukāns jebkurā gadījumā ir tabula rasa, un pirmām kārtām pats sev.

Atklājumi būs. Vai tie būs gaidīti un pozitīvi – tas pašlaik atkarīgs galvenokārt no paša Jura Stukāna, no viņa prasmes veiksmīgi sapogāt pirmās pogas – savas vietas iezīmēšanas, attiecību veidošanas ar kolēģiem, darba organizācijas. Jā, arī politiskās dimensijas.

Viegli nebūs, bet es varu novēlēt vienu, manuprāt, svarīgāko: nebaidīties pavaicāt pieredzējušākiem cilvēkiem, ja kaut kas nav īsti skaidrs. Par spīti atsevišķām domstarpībām ar sabiedrībā dominējošo viedokli, prokuratūra Latvijā kopumā darbojas visnotaļ efektīvi.

Stukānam ir lieliska iespēja tās darbību nesabojāt. Un pēc tam jau var domāt par uzlabošanu. 

Tavs komentārs par rakstu: