• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Juris Stukāns un KNAB priekšnieks Jēkabs Straume.Juris Stukāns (pa kreisi) un KNAB priekšnieks Jēkabs Straume. Foto no: Facebook

Ģenerālprokurors piesardzīgi izsakās par KNAB «optimizēšanu»

Ģenerālprokurors Juris Stukāns izteicies, ka, konsolidējot resursus, Latvijā vajadzētu izveidot biroju, kas nodarbotos ar smagu un sevišķi smagu noziegumu izmeklēšanu, turklāt lietderīga būtu Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) un Iekšējās drošības biroja (IDB) apvienošana. 

InfoTOP.lv, izmantojot Latvijas plašsaziņas līdzekļu materiālus

Sevišķi smagu noziegumu izmaklēšanas biroja izveidošana ļautu konsolidēt resursus un specializēt izmeklētājus lielos izmeklēšanas blokos, piemēram, slepkavību, ekonomisko noziegumu, dzimumnoziegumu un kibernoziegumu izmeklēšanā. Tas arī ļautu nodrošināt vienveidīgu izpratni un veikt vienkāršāku apmācību. Pārējās tiesībsargājošās iestādes nodrošinātu operatīvo lietu vadību un to izmeklēšanu.

Latvijā pašlaik izmeklē aptuveni 35 000 kriminālprocesu, tāpēc Stukāna ieskatā vajadzētu izanalizēt, cik daudz uzmanības katram kriminālprocesam tiek veltīts un vai tas atbilst šodienas prasībām. Viņaprāt, sīko zādzību izmeklēšanai nevajadzētu izmeklētāju ar augstāko juridisko izglītību un stāžu, tāpēc ir labas Valsts policijas virzītās izmaiņas par universālo policistu, kurš varētu veikt sākotnējās izmeklēšanas darbības. 

Savukārt KNAB apvienošana ar IDB, domā ģenerālprokurors, varētu stiprināt KNAB, kas uzņemtos tikai korupcijas izmeklēšanu. Komentējot Valsts kontroles revidentu secināto, ka kompetence izmeklēt koruptīvus noziegumus pārklājas, ģenerālprokurors norāda, ka nebūtu nopietni, piemēram, 50 Valsts policijas izmeklētājus novirzīt KNAB, jo tad rastos jautājumi, kur šie izmeklētāji fiziski uzturētos un kā tiktu nodrošināts viņu darbs.

Vienlaikus Stukāns uzskata, ka vajadzētu KNAB izveidot kā vienu iestādi, kas aptver visu koruptīvu darījumu izmeklēšanu visā valstī. KNAB un IDB esot divas “pietiekami nelielas iestādes”, un nav saprotams, kāpēc nevarētu tās apvienot.

Tavs komentārs par rakstu: