• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Putnu bars virs Getliņu atkritumu kalnaMēs lidojam pie jums knābt jūsu eirikus! Foto: fotoblog.lv

«Getliņi» aizlido mākoņos un dubulto tarifus

Rīgas atkritumu baroni, kurus, kā runā vadot kāds vīrs mākoņos, izštukojuši, ka nav ko raustīties un jāsāk slaukt no mēslu ražotājiem konkrētu piķi. Kādi tur 10-20-30 procenti, ko niekus! Tarifi jāpaaugstina uzreiz par 90%, lai gan, piemēram, tāda lieta kā dalītu atkritumu savākšana joprojām plivinās kaut kur turpat mākoņos.   

Matīss Miers, īpaši InfoTOP.lv

Tad nu tā: atkritumu poligona “Getliņi” apsaimniekotāja SIA “Getliņi eko” sadzīves atkritumu apglabāšanas pakalpojuma tarifu iecerējusi palielināt par apmēram 90%. Plānots, ka mākoņu tarifs varētu stāties spēkā ar 2022. gada 1. janvāri. Vēl gan jāpārvar dažas formalitātes, taču nav indikāciju, ka prodžiktiņš varētu iestrēgt.  

Jaunie tarifi attieksies uz galvaspilsētas un Pierīgas atkritumu apsaimniekošanas reģionā radītajiem nešķirotajiem sadzīves atkritumiem, kas “Getliņos” nonāk no Rīgas, kā arī Ādažu, Mārupes, Ķekavas, Ropažu, Ogres, Siguldas, izņemot Krimuldas un Lēdurgas pagastus, Olaines, Salaspils, Saulkrastu novadiem un daļas Bauskas novada administratīvo teritoriju - Bauskas pilsētas un Brunavas, Ceraukstes, Codes, Dāviņu, Gailīšu, Īslīces, Mežotnes un Vecsaules pagastiem. Kāpēc pastrīpoju nešķirotajiem? Tāpēc ka es personīgi atkritumus šķiroju, taču pēc vienkāršas trensformācijas tie nonāk kopējā miskatmašīnā un tiek uzskaitīti kā nešķiroti. Vainīgi atkritumu vīri, bet maksāt nākas man – tāda ir tā darba dalīšana.

Suņi, tā teikt, šķiro, bet tikmēr “Getliņi eko” septembra sākumā Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai iesniedz vērtēšanai tarifu projektu. Tas aprēķināts pie dažādām dabas resursa nodokļa likmēm. Atbilstoši spēkā esošajam regulējumam dabas resursu nodokļu likme, kas tiek piemērota poligonā apglabātajam atkritumu daudzumam, šogad ir 65 eiro par tonnu, 2022. gadā – 80 eiro par tonnu, bet no 2023. gada – 95 eiro par tonnu.

Pie dabas resursu nodokļu likmes 65 eiro par tonnu spēkā esošais atkritumu apglabāšanas pakalpojuma tarifs ir 66,55 eiro par tonnu, bet iesniegtais - 126,83 eiro par tonnu jeb par 90,6% vairāk. Pie dabas resursu nodokļu likmes 80 eiro par tonnu spēkā esošais atkritumu apglabāšanas pakalpojuma tarifs ir 72,29 eiro par tonnu, bet iesniegtais – 137,46 eiro par tonnu jeb par 90,2% vairāk. Savukārt pie dabas resursu nodokļu likmes 95 eiro par tonnu spēkā esošais atkritumu apglabāšanas pakalpojuma tarifs ir 78,04 eiro par tonnu, bet iesniegtais – 148,1 eiro par tonnu, kas ir pieaugums par 89,8%.

Līdz ar to “Getliņi eko” plāno palielināt iedzīvotāju maksājumu no 66,55 eiro līdz 126,83 eiro par tonnu jeb gandrīz par 91%.

Miskastes baroni melš, ka tarifa izmaiņas esot “saistītas ar jaunas poligona infrastruktūras izbūvi un ekspluatāciju, tostarp pieaugumu pamatlīdzekļu nolietojuma izmaksās saistībā ar investīcijām poligona infrastruktūrā, jaunas bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes rūpnīcas ekspluatācijas sākšanu, ietekmes uz vidi samazināšanas izmaksām, personāla izmaksām, sabiedrības izglītības izmaksām, kā arī izmaiņām poligonā notiekošajos procesos”.

Poligonā varbūt varēs iekārtot vēl kādu tomātu lecekti vai pat serpentāriju. Turpretim kārtīgiem atkritumu šķirotājiem nāksies raudzīties pēc ložbera, lai aizsargātu savas miskastes no nešķirotājiem, kuru dēļ tarifs dubultosies.  

Taču tā, jeibogu, nav “Getliņu” problēma!

Tavs komentārs par rakstu: