• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Animēts ierēdņa tipāžsČinavniekiem alkatīgi spīd actiņas. Attēls no: heroesincapes.com

Grasās paaugstināt činavnieku «krējuma» algas

Uz brīdi samulsinājusi sabiedrību ar “dāvanu valsts simtgadē” – kārtējām nodokļu izmaiņām, kas šoreiz nosauktas par “nodokļu reformu”,– valdība izmanto brīdi, lai virzītu savu galveno prioritāti – činavnieku algu paaugstināšanas plānus (šeit). Tieši tā un nekādi citādi jātulko Valsts kancelejas ierosinājums kārtējo fufeli – “valsts pārvaldes reformu” – sākt nevis ar štatu samazināšanu, birokrātijas “apcirpšanu” vai lieko institūciju likvidēšanu (pasarg, Die’s!), bet gan ar algu paaugstināšanu valsts pārvaldē strādājošajiem augstākā, vidējā un zemākā līmeņa vadītājiem jeb činavnieku “krējumam”.

Dzintars Zaļūksnis

Saskaņošanai nodoto grozījumu Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā mērķis ir bezkaunīgi caurspīdīgs – gadījumā, ja nekāda reforma nenotiks, algas visstabilākajam koalīcijas partiju elektorātam pirms vēlēšanām būs paaugstinātas, un Zaļo un zemnieku savienība (ZZS), “Vienotība” ar saviem strīpainajiem, omulīgi urkšķošajiem pēcnācējiem un pašpasludinātā nacionālā apvienība “Visu Latvijai!” –“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK personā – varēs būt drošas par vietu pie siles arī jubilejas, 13. Saeimā.

Likumprojektu pavadošajos dokumentos tas, protams, nav atklāts. Nē, grozījumi nodrošināšot, ka “valsts pārvaldē strādā profesionāli, motivēti nodarbinātie, lai veiksmīgi varētu turpināt valsts pārvaldes reformas” (sic!), un mērķis esot “virzīties uz mazu, profesionālu, uz iedzīvotājiem orientētu valsts pārvaldi”. Jūs patiešām tam ticat, Kučinska kungs un Reiznieces-Ozolas kundze?!?! Ja nē, tad varējāt aiztaupīt šo liekulības stundu. Jūs taču zināt (un man ar nožēlu jāatzīst, ka šajā ziņā jūs diezin vai kļūdāties): sabiedrība ar pateicību ļausies uz ausīm uzkarināt kārtējās nūdeles un kārtējo reizi, baidoties no “krieviem, kas nāk, nāk, nāk...”, ļaus aplaimotajiem činavniekiem kārtīgi ievēlēt politiķus, kas viņus aplaimojuši, turklāt arī daļa “ neapmierināto” par jums atdos savas balsis, lai jau pēc dažām stundām nožēlā kostu elkoņos. Šajā ziņā diemžēl nekas nemainās jau kopš 1990. gada.

Valsts kanceleja skaidro, ka ik gadu palielinoties vidējās darba samaksas apmērs privātajā sektorā – pērn vidējā mēnešalga paaugstinājusies par 6,3%, un tas esot lielākais darba samaksas kāpums kopš 2008. gada. Tuvākajos gados algas augšot vēl vairāk – kā nu ne, ja administratīvi veiktā minimālās algas palielināšana uzreiz par 50 eiro kopā ar valsts amatpersonu un deputātu algu pieaugumu par teju trešdaļu “uzfrišinās” kopējo statistiku, lai gan tiem, kas dzīvo starp minimālo algu un faktisko iztikas minimumu, dzīvi diezin vai uzlabos. Taču mums jau pietiek ar liberālo statistiku, vai ne Kučinska kungs? Sevišķi, ja runa ir par tik “svētu lietu”, kā nenormāli piepampušais valsts aparāts un tā lojalitāte valdībai. Patlaban Latvijā uz 1000 iedzīvotājiem ir 142 valsts pārvaldes darbinieki (Eiropas Savienībā vidēji – 82). Varena armija, kura prasa arī varenu naudu, lai varētu to izmantot “Parexa” stutēšanai, “Liepājas metalurga” “glābšanai”, investīcijām lidsabiedrībā “airBaltic”, e-veselībā un daudzos tamlīdzīgos aumež noderīgos un “ekonomiku balstošos” prodžiktos.     

Jā, paldies valdībai par godīgumu – Valsts kanceleja neslēpj, ka valsts pārvaldē tiek plānots vēl lielāks darba samaksas pieaugums. Katru gadu, rau, palielinoties nodarbināto skaits, kas pamet darbu valsts pārvaldē – 2016. gadā darbu ministrijās pārtraukuši 18,5% jeb 593 (!) nodarbināto, bet 2017. gada oktobrī atsevišķās ministrijās – 16-18% nodarbināto. Vai redzat šādu aprēķinu “āķīti”? Pateikšu priekšā: činavnieki rēķina procentus no ministrijās nodarbinātajiem. Kāpēc? Tāpēc ka, ja rēķinātu no visas činavniecības kopskaita, tie procenti būtu daudz mazāki – tikai ap 0,23! Tātad 0,23% aizgājušo (pieņemu, ne jau augstākā līmeņa) činavnieku tagad nodrošinās “palicējiem” algu pielikumu par 10-20-40 un pat vairāk procentiem!

Rau, kādi ir valdības plāni! Valsts pārvaldē nodarbināto mēnešalgas augstākā, vidējā, zemākā līmeņa vadītājiem un augsti kvalificētiem ekspertiem – 10.-16. mēnešalgu grupa – patlaban esot tikai 37% no privātā sektora vidējās mēnešalgas, liecinot pētījums. Es atļaujos apšaubīt šā pētījuma rezultātus, bet kaķa lāsti, kā zināms, debesīs nekāpj. Tomēr viens nav noliedzams: privātajā sektorā labi atalgotie darbinieku ražo gan peļņu īpašniekiem, gan nodokļus činavniekiem. Valsts sektora darbonīši šos nodokļus tikai apēd.

Valsts kanceleja piedāvā 16. mēnešalgu grupai (tajā ietilpst visbiezākie činavnieki) noteikt maksimālo mēnešalgas apmēru 3450 eiro apmērā 2441 eiro vietā (palielinājums – 41,3%), 15. grupai – 3233 eiro līdzšinējo 2353 eiro vietā (palielinājums – 37,4%), 14. grupai – 2573 eiro līdzšinējo 2264 eiro vietā (palielinājums – 13,6%), 13. grupai – 2304 eiro līdzšinējo 1917 eiro vietā (palielinājums – 20,2%), 12. grupai – 1813 eiro līdzšinējo 1647 eiro vietā (palielinājums – 10,1%), 11. grupai – 1733 eiro līdzšinējo 1382 eiro vietā (palielinājums – 25,4%), bet 10. grupai – 1385 eiro līdzšinējo 1287 eiro vietā (palielinājums – 7,6%).

Jā, iesaku atminēties, ka ne jau tikai no plikas algas dzīvo činavnieki. Tā Valsts prezidenta kanceleja joprojām nesniedz informāciju nedz par Raimonda Vējoņa favorītes Egitas Kazekas, nedz citu kancelejas azotē noslēpušos susuriņu faktiskajiem ienākumiem, ko viņiem nodrošina nodokļu maksātāji.  

Valsts kancelejā gan bilst, ka “papildu finansējums mēnešalgu skalu palielināšanai” netikšot piešķirts. Kāpēc gan lai būtu jāpiešķir, ja tas jau sen ieslēpts šā gada valsts budžetā, kuram, kā zināms, jau kopš novembra ir likuma spēks? Arī tie 6% činavnieku, ko kanceleja sola “noīsināt”, varu saderēt, tiks “aizvadīti”, neliekot ciest nevienam vajadzīgajam cilvēkam – pietiks oficiāli likvidēt gadu gadiem ilgušas vakances, kuras valsts pārvaldes aparātam nemaz nav vajadzīgas.

Tādi, lūk, pīrāgi, dārgā sabiedrība! Tiesa, lai apskatītie grozījumi stātos spēkā, tiem jāgūst Ministru kabineta un pēcāk arī Saeimas atbalsts. Nezinu, vai kāds šaubās, ka šāds atbalsts jau ir aizrunāts.

Tavs komentārs par rakstu: