• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Alekss Ciprs Grieķijas parlamentāAlekss Ciprs (centrā) Grieķijas parlamentā pēc balsojuma par Ziemeļmaķedonijas vienošanos. Foto: Petros Giannakouris/AP Photo

Grieķija negribīgi, tomēr piekrīt Ziemeļmaķedonijas dzimšanai

Grieķijas parlaments piektdien ratificējis Atēnu un Skopjes vienošanos, kas paredz Maķedoniju pārdēvēt par Ziemeļmaķedonijas Republiku (maķedoniešu: Република Северна Македонија, angļu: Republic of Northern Macedonia).

"Ar šo vienošanos Grieķija atgūst savu vēsturi, savus simbolus, savas tradīcijas," pirms balsojuma parlamentā pavēstīja Grieķijas premjerministrs Aleksis Ciprs (Αλέξης Τσίπρας), aicinot izbeigt "trīsdesmit liekulības gadus". Viņš uzsvēra, ka Maķedonija "kļūs par draugu, sabiedroto, sadarbības, miera un drošības atbalstītāju šajā reģionā".

Ciprs un Maķedonijas valdības vadītājs Zorans Zaevs (Зоран Заев) jūnijā parakstīja vienošanos, kas paredz pārdēvēt Grieķijas kaimiņvalsti, lai tādējādi pieliktu punktu jau desmitgadēm ilgušajam abu valstu konfliktam un pavērtu Maķedonijai ceļu uz Eiropas Savienību un NATO.

Maķedonijas parlaments jau veicis attiecīgus grozījumus konstitūcijā, un tagad par šo vienošanos bija jābalso Grieķijas parlamentam, kur tās ratificēšanai bija nepieciešams vienkāršs balsu vairākums. Cipra partija “SYRZA” (ΣΥΡΙΖΑ) nodrošināja balsu vairākumu ar vairāku neatkarīgo deputātu atbalstu. Vienošanās ratificēšana atbalstīta ar 153 balsīm pret 146.

Lai ar ANO starpniecību noslēgtā vienošanās tiktu izpildīta līdz galam, Grieķijai vēl ir jāratificē protokols, apstiprinot Maķedonijas uzņemšanu NATO. Sagaidāms, ka tas notiks nākamajā mēnesī.

Maķedonijas premjers Zaevs pēc vienošanās ratificēšanas apsveica Cipru ar "vēsturisko uzvaru". "Apsveicu manu draugu Cipru," tviterī raksta Zaevs. "Kopā ar mūsu tautām mēs esam panākuši vēsturisku uzvaru. Lai dzīvo Prespas līgums! Lai Balkāniem un Eiropā mūžīgs miers un progress!" Par Prespas/Psarades līgumu sīkāk lasiet šeit.

Strīds par Maķedonijas nosaukumu pastāvēja kopš 1991. gada, kad Maķedonija pasludināja neatkarību no Dienvidslāvijas. Grieķija uzskatīja, ka kaimiņvalsts, sevi dēvējot par Maķedoniju, izsaka teritoriālās pretenzijas uz Grieķijas ziemeļu provinci, kas arī tiek saukta par Maķedoniju. Grieķijas iebildumu dēļ Maķedonija ANO un citās starptautiskajās organizācijās uzņemta ar pagaidu nosaukumu "bijusī Dievidslāvijas republika Maķedonija".

Tavs komentārs par rakstu: