• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Igauņu bērni Igaunijas nākotne. Foto: Jaanus Lensment/Postimees

Igauņi vairs neizmirst

Kamēr Latvijā daudzi mēdz apgalvot, ka valsts palīdzībai ir pavisam neliela (vai nekāda) loma demogrāfisko problēmu risināšanā, mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi pierāda pretējo. Igaunijā jau piekto mēnesi pēc kārtas dzimstības rādītāji pārsniedz mirstību.

Demogrāfs Ilmārs Mežs atklāj, ka Igaunija bērnu politikā finansiāli iegulda divas reizes vairāk naudas nekā Latvija, turklāt izmaksā ne vien dāsnākus vienreizējos pabalstus par bērna piedzimšanu, bet domā arī par atbalstu ilgtermiņā.  

Turpretim Latvijā un Lietuvā dabiskā atražošana aizvien ir negatīva. Gribam mēs to vai nē, bet bērnu skaita pieaugums Igaunijā nepārprotami ir saistīts ar ģimenēm draudzīgāku politiku, ko kaimiņvalsts mērķtiecīgi īsteno jau vairākus gadus.

Piemēram, bez lielākiem pabalstiem bērnu kopšanas atvaļinājuma laikā mammai vai tētim ir arī iespēja saglabāt ienākumus pilnas algas apmērā, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums “Panorāma”. 

Pozitīvi demogrāfiskie rādītāji panākti mērķtiecīgas un ilgstošas sociālās politikas iespaidā, “panorāmai” e-pasta sarakstē norādījis Igaunijas Sociālo lietu ministrijas Ģimenes politikas departamenta direktors Pirjo Turks (Pirjo Turk).

Diemžēl Latvijā un Lietuvā aizvien mirušo skaits pārsniedz jaundzimušo skaitu. Latvijā turklāt jaundzimušo skaits kopumā samazinās. Tautas skaitīšanas dati rāda, ka daudzbērnu ģimeņu skaitam Latvijā ir tendence sarukt.

Igauņi kopš pērnā gada vasaras triju bērnu ģimenes pabalstu palielinājuši par veseliem 300 eiro. Latvijā triju bērnu ģimene mēnesī pabalstā saņem 134 eiro un 28 centus. Kaimiņos – 510 eiro. Četru bērnu ģimenē Igaunijā šis pabalsts pārsniedz 1000 eiro, kamēr Latvijā tas nesasniedz pat ceturto daļu šīs summas. Turklāt Igaunijā bērnu kopšanas pabalstā pusotru gadu mamma vai tētis var saņemt algu pilnā apmērā, Latvijā māmiņalgas apmērs, izvēloties to uz pusotru gadu, nesasniedz pat pusi no algas. Labklājības ministrijā gan atgādina, ka kopš šā gada marta pie ģimenes valsts pabalsta nākušas klāt piemaksas – 10 eiro divu bērnu ģimenē, 66 eiro triju bērnu ģimenē. Vairāk atļauties pagaidām nevarot.

"Piemaksa pie ģimenes valsts pabalsta šogad izmaksā 23 miljonus eiro gadā, savukārt tās iepriekš minētās izmaiņas saistībā ar ģimenes valsts pabalstu maksā piecus miljonus eiro. Tā kā šogad īstenībā ģimenes valsts pabalstam ir piešķirti 28 miljoni eiro," norāda Labklājības ministrijas Bērnu un ģimenes politikas departamenta direktore Linda Liepa.

Tavs komentārs par rakstu: