• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Rīgikogu nams TallināRīgikogu nams Tallinā. Foto: Stan Shebs /wikimedia.org

Igaunijā no parlamenta «izbalsoti» liberāļi, augusi nacionāļu popularitāte

3. martā notikušajās parlamenta vēlēšanās Igaunijā elektorāts bija visai aktīvs: savas balsis ir izmantojis 63,1% balsstiesīgo pilsoņu (mazliet mazāk nekā iepriekšējās vēlēšanās, kurās piedalījās 64,2% vēlētāju). Vēlēšanu rezultāti neliecina par radikālām pārmaiņām igauņu noskaņojumā. Tomēr liberālā Igaunijas Brīvības partija (Eesti Vabaerakond) ir zaudējusi pārstāvniecību Rīgikogu (Riigikogu), turpretim to palielinājuši nacionālisti.

InfoTOP.lv, pēc LETA un ārvalstu mediju materiāliem

Centrālās vēlēšanu komisijas paziņotie provizoriskie rezultāti pēc datu saņemšanas no visiem balsošanas iecirkņiem uzrāda, ka – tāpat kā iepriekšējās Rīgikogu vēlēšanās – visvairāk balsu – 29,8% – ieguvusi opozīcijā esošā Reformu partija (Eesti Reformierakond) – liberāla partija, kuru vada kādreizējā premjera un bijušā eirokomisāra Sīma Kallasa (Siim Kallas) meita Kaja Kallasa.

Mazliet mazāk vēlētāju balsu – 22,9% ieguvusi premjerministra Jiri Ratasa (Jüri Ratas) vadītā Igaunijas Centra partija (Eesti Keskerakond), kas izveidojusies no igauņu “Saskaņas” analoga un 2016. gadā nokļuvusi pie varas, kad partijas priekšsēdētāja amatu bija spiesta atstāt tās dibinātājs Edgars Savisārs (Edgar Savisaar) un par partijas līderi kļuva Ratass, kuram izdevās atbrīvot Centra partiju no “prokremliskas” reputācijas, tomēr saglabājot veco biedru bāzi, un Centra partija joprojām ir populārākais politiskais spēks Igaunijas krievvalodīgo pilsoņu vidū.

17,8% balsu ir savākusi opozīcijā esošā nacionālistiskā Igaunijas Konservatīvā tautas partija (Eesti Konservatiivne Rahvaerakond, EKRE), kuru vada kādreizējais Igaunijas vēstnieks Krievijā Marts Helme (Mart Helme).

11,4% vēlētāju atbalstu saņēmusi valdošajā koalīcijā ietilpstošā nacionālkonservatīvā partija “Tēvzeme” (Isamaa) ar bijušo lauksaimniecības ministru Heliru Valdoru Sēderu (Helir-Valdor Seeder) priekšgalā.

9,9% balsu ir ieguvusi bijušā izglītības un zinātnes ministra Jevgeņija Osinovska (Jevgeni Ossinovski) vadītā Sociāldemokrātiskā partija (Sotsiaaldemokraatlik Erakond).

Pārējās sešas partijas nav pārvarējušas 5% barjeru iekļūšanai parlamentā.

Atbilstoši šiem provizoriskajiem rezultātiem Reformu partija ir ieguvusi 34 deputātu mandātus (iepriekšējās vēlēšanās bija 30), Centra partija – 26 (27), Konservatīvā tautas partija – 19 (7), “Tēvzeme” – 12 (14), bet Sociāldemokrātiskā partija – 10 (15) mandātus. Tas nozīmē, ka pašreizējai koalīcijai, ko veido Centra partija, “Tēvzeme” un sociāldemokrāti, ir tikai 48 mandāti. Savukārt ar Konservatīvo tautas partiju nevēlas “draudzēties” nedz “centristi”, nedz Reformu partija, bet abām lielākajām partijām pagaidām ir pārāk daudz nesaskaņu, lai tās varētu veidot divpartiju koalīciju.    

Iepriekšējā balsošanā internetā vai vēlēšanu iecirkņos nobalsoja 39,3% reģistrēto vēlētāju. Trīs dienas ilgajā iepriekšējā balsošanā, kas noslēdzās 27. februāra vakarā, piedalījās 346 395 cilvēki. No viņiem 247 232 vēlētāji nobalsoja internetā, bet 99 163 cilvēki izmantoja tradicionālos papīra biļetenus. Līdz ar to ir pārspēts iepriekšējās vēlēšanās uzstādītais iepriekšējā balsošanā un balsošanā internetā piedalījušos vēlētāju skaita rekords. Pirms četriem gadiem iepriekšējā balsošanā piedalījās 296 109 vēlētāji, un 176 491 no viņiem nobalsoja elektroniski.

Vēlēšanu dienā bija iespējams balsot, tikai izmantojot papīra biļetenus.

Igaunijas parlamentā Rīgikogu jeb Valsts sapulcē ir 101 deputāts, kas tiek ievēlēts uz četru gadu termiņu.

Tavs komentārs par rakstu: