• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Izcirtums sagatavots jauna meža stādīšanaiDrīz te būs jauns mežs. Taču šī teritorija pieder "Latvijas valsts mežiem". Foto no: lsscz.lv

«Ikea» grupai pieder 400 kvadrātkilometri Latvijas mežu

"Ikea" grupā ietilpstošais Nīderlandē reģistrētais uzņēmums "IRI Investments" kļuvis par meža apsaimniekošanas uzņēmuma "Foran Real Estate" vienīgo īpašnieku, liecina "Firmas.lv" informācija. Uzņēmums ir īpašnieks vienām no lielākajām zemes platībām Latvijā, kas pieder privātajam kapitālam.

Līdz ar īpašnieka maiņu "Foran Real Estate" kopš 17. jūlija, pārtapusi par "IRI Forest Assets Latvia". Uzņēmuma mājaslapā publiskotā informācija liecina, ka kompānijas īpašumā ir zeme kopumā 54 207 hektāru platībā, tostarp mežu zeme – 40 274 ha, lauksaimniecības zeme – 10 370 ha, citas zemes – 3563 ha.

2017. gadā "IRI Forest Assets Latvia" apgrozījums pieauga par 90,6%, sasniedzot 4,948 miljonus eiro, bet kompānijas peļņa bija 8,264 miljoni eiro, kas ir pieaugums gandrīz 22 reizes salīdzinājumā ar 2016. gadu.

"IRI Forest Assets Latvia" ir viens no lielākajiem privātajiem zemes īpašniekiem Latvijā. Jau iepriekš publiski tapis zināms, ka divi lielākie privātie zemes īpašnieki mūsu valstī – Skandināvijas kompānijas – "Bergvik Skog" un "Foran Real Estate" – informēja Zemkopības ministriju par plāniem pārdot savus īpašumus un pamest Latvijas tirgu. Turklāt kā viens no galvenajiem pretendentiem uz īpašumu iegādi minēta valstij piederošā akciju sabiedrība "Latvijas Valsts meži", kura tomēr "IRI Forest Assets Latvia" nav iegādājusies. AS "Latvijas Valsts meži" skaidro, ka izsludinātā konkursa ietvaros iesniegusi savu cenas piedāvājumu, kas bija balstīts, nākotnes naudas plūsmās un ienākumu prognozēs no šiem mežu īpašumiem, kā arī sociāli atbildīgu, videi draudzīgu un ilgtspējīgu mežu apsaimniekošanu, lai īpašumu vērtība pieaugtu. Piedāvātā summa ir konfidenciāla, bet pārdevējs nav skaidrojis "Latvijas Valsts mežiem" savu lēmumu.

"Bergvik Skog" pieder lielāki zemes īpašumi Latvijā nekā "IRI Forest Assets Latvia", un "Latvijas Valsts meži" sagatavos cenas piedāvājumu arī šo īpašumu iegādei, tomēr šobrīd termiņš vēl nav pienācis.

"Latvijas valsts mežiem" līdzekļu šādam darījumam nepietiktu, tāpēc naudu būtu jāaizņemas. Mežsaimnieki lēsuši, ka vidējā cena šajā gadījumā varētu būt 1700-2000 eiro par hektāru vai nedaudz vairāk.

Tavs komentārs par rakstu: