• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Biroja galds, nokrauts ar papīriem un kalkulatoriemPapīrs pacieš visu. Foto: Shutterstock

IKP esot palielinājies par 4,2%. Tautsaimniecība varētu būt augusi par 1,4%

Centrālā statistikas pārvalde aprēķinājusi, ka Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) šogad otrajā ceturksnī, pēc sezonāli un kalendāri neizlīdzinātiem ātrā novērtējuma datiem, ir pieaudzis par 5,1%, salīdzinot ar 2017. gada attiecīgo periodu. Pēc sezonāli un kalendāri izlīdzinātiem datiem, kas ir daudz objektīvāks rādītājs, Latvijas IKP minētajā laika posmā ir audzis par 4,2%.

InfoTOP.lv jau ir skaidrojis, kāpēc IKP pieaugums nav vērā ņemams ekonomikas attīstības rādītājs (sk., piemēram, šeit). Arī šoreiz, ja veicam visvienkāršāko korekciju – no IKP pieauguma atrēķinām gada inflācijas rādītāju (jūnijā tas bija 2,8%), iegūstam 1,4% – skaitli, kas daudz tuvāks patiesajai ainai Latvijas ekonomikā.

Turklāt bažas raisa tas, ka IKP palielināšanos visvairāk ir ietekmējis apjoma pieaugums visnestabilākajā starp nozarēm – būvniecībā, kur ražošanas apjomi palielinājušies par 32% (!). Ieguvusi strauju paātrinājumu, šī nozare parasti tikpat ātri mēdz saplakt, un tas, visdrīzāk, ietekmēs jau 3. un sevišķi 4. ceturkšņa rādītājus.   

Mazumtirdzniecībā pieaugums ir par 6% (daudz vai maz – to nav iespējams novērtēt, kamēr nav zināma paaugstinātā degvielas akcīzes nodokļa daļa) un rūpniecībā – par 2%. Šie pieticīgie skaitļi stāvokli Latvijas ekonomikā diemžēl neļauj vērtēt kā stabilu un ilgtspējīgu.

Tavs komentārs par rakstu: