• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Juris PūceJuris Pūce: a ko jūs man varat izdarīt? Foto: Valsts kanceleja

Ikšķile, protams, drīkst rīkot iedzīvotāju aptauju. Tāpat kā jebkura cita pašvaldība

Šis Satversmes tiesas spriedums, lai arī stājies spēkā nekavējoties un nav pārsūdzams, nāk stipri par vēlu. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce iz sīkpartijas “Attīstībai/PAR!” savu tik un tā ir panācis, un nekāds sods par patvaļīgu rīcību viņam nedraud. Tikai, kā Latvijā pieņemts ironizēt, politiskā atbildība.

Dzintars Zaļūksnis  

Lai gan Pūces kungs ir iesitis skanīgu pliķi nevis kuram katram, bet Latvijas Republikas Satversmei. Nu, lai nefleitē Juris Pūce, ka viņam, tiesību speciālistam-maģistram pēc izglītības un pārliecības, nebija vismaz nojausmas, ka nav īsti likumīgi bloķēt Ikšķiles novada domes rosīšanos vietējā plebiscīta virzienā. Bet gribējās! Un tāpēc viņš atļāvās ar savu rīkojumu apturēt ikšķiliešu aptauju par administratīvi teritoriālo reformu. Pūces cietā griba tagad ir atzīta pretrunā Latvijas pamatlikumam. Un kas par to? Vai Juris Pūce grasās demisionēt? Eita nu! Neies taču štrunta dēļ graut tik šiverīgas valdības stabilitāti!

Tādas ir 4. maija republikas politiskās tradīcijas, tā izpaužas mūsu priekšstāvju politiskā atbildība. Ko es ar to gribēju teikt? Tikai to, ka brīnīšos par katru, kas nākamajās vēlēšanās atdos savu balsi par Juri Pūci un viņa pārstāvēto sarakstu. Nezin kāpēc esmu pārliecināts, ka tādu cilvēciņu būs diezgan pulka, lai Pūci un viņa kolēgas atkal celtu saulītē.

Uz veselību, vēlētāji! Un nestāstiet, ka paši vien neest šādus pūces Saeimā savēlējuši!

P.S. Kārtības labad fiksējam faktus. Satversmes tiesa (ST) par neatbilstošu Satversmei ir atzinusi vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces rīkojumu par iedzīvotāju aptaujas par administratīvi teritoriālo reformu nolikuma apturēšanu. Šajā aptaujā Ikšķiles novada dome grasījās uzzināt savu iedzīvotāju viedokli par Pūces vadītās ministrijas plāniem pievienot Ikšķiles novadu Ogrei. ST secināja, ka Satversmes 1. un 101. pantā un Eiropas Vietējo pašvaldību hartas 5. pantā cita starpā ir ietvertas pašvaldības tiesības uzklausīt attiecīgās administratīvās teritorijas iedzīvotāju viedokli par pašvaldības administratīvās teritorijas robežas izmaiņām. ST spriedumā secināts, ka pašvaldībai ir rīcības brīvība savas autonomās kompetences īstenošanā, ņemot vērā Satversmē un citos ārējos normatīvajos aktos noteikto ietvaru un attiecīgās administratīvās teritorijas iedzīvotāju likumiskās intereses. Tā kā pašvaldība ir izveidota tieši iedzīvotāju interešu nodrošināšanai, iedzīvotāju viedokļa uzklausīšana ir viens no pašvaldības ikdienas darba elementiem, kuru tā var izmantot dažādos savā kompetencē esošos jautājumos.

P.P.S. Ministrs Pūce vēl var daļēji izpirkt savu vainu, turpmāk vairs neliekot šķēršļus pašvaldībām savu iedzīvotāju aptaujāšanai. Es personīgi gan esmu pārliecināts, ka šis cilvēks grasās izmantot tik ērto beigtās zivs taktiku – sak, neko neesmu dzirdējis, neko negrasos mainīt. Ja kādam nepatīk, lai vēlreiz sūdz tiesā!

Tavs komentārs par rakstu: