• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Krišjānis Kariņš un Egils Levits maskāsLabākie no visiem labiešiem rūpējas vismaz par savu veselību. Foto no: Facebook

«Ikviena dzīvība ir problēma» jeb Valdība mediķus māna arī «kovidlaikā»

Būdami spiesti turēt savu lidojošo sili pietauvotu Latvijas realitātē, mūsu labieši pēdējā laikā cenšas pārspēt cits citu tautai tīkamu aforismu bārstīšanā. Te veselības ministre Ilze Viņķele grib visus nepaklausīgos čipot, te Valsts prezidents Egils Levits draud, ka ar kovidu mirušie nevarēs svinēt Ziemassvētkus, bet Ministru prezidents Krišjānis Arturs Kariņš sūkstās, ka ikviena dzīvība Latvijā ir problēma.      

Dzintars Zaļūksnis

Visa šī muldēšana notiek jūtamā kovidreibonī: siles zvēriņi vai no ādas lien ārā, lai visiem iestāstītu, cik ļoti viņiem rūp pavalstnieku veselības stāvoklis – gan aplam vienpusīgā, “Covid-19” kontekstā. Ar citām diagnozēm sirgstošie viņus uzkrītoši neinteresē. Ne jau velti Latvijas pārlieku daudzo slimnīcu (tā vēl pavisam nesen izteicās pieminētais K.A.Kariņš) personāls drīzumā varētu tikt norīkots tikai un vienīgi kovidpozitīvu pacientu dzīvības uzturēšanā (par ārstēšanu to nosaukt grūti), pārējo kaišu piemeklētos vienkārši noliekot gaidīt rindā pie ratiem.

Labiešu patieso attieksmi vēlreiz liecina arī tas, ka pat šādā situācijā, kad lidojošā sile ir akūti ieinteresēta parādīt, cik dramatiska – vēl labāk, traģiska – ir kovidsituācija, tā tomēr nespēj pārvarēt savu dabisko alkatību un dakteriem, māsiņām un viņu palīgiem joprojām negrib maksāt to, ko likumā ir ierakstījusi vēl aizgājusī, 12. Saeima.

Proti,Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) ir nosūtījusi vēstuli Valsts prezidentam Levitam un Ministru prezidentam K.A.Kariņam. Vēstulē LVSADA aicina abus dižos aforismu meistarus “steidzami rīkoties, lai novērstu valsts drošības apdraudējumu”.

Raugiet, Ministru kabinets 8. decembrī esot izskatījis ilgtermiņa stratēģiju “Covid-19” izplatības pārvaldīšanai. Stratēģijā iekļauto pasākumu kopumam paredzēts tērēt 254,27 miljonus eiro. Tie tiks izlietoti dažādiem iepirkumiem (droši vien arī dažiem hipersvarīgiem pētījumiem, kuri būs tik slepeni, ka tos drīkstēs lasīt tikai paši pētītāji), celtniecībai un piemaksām.

Diemžēl, norāda LVSADA, šajā stratēģijā nav paredzēts ilgtermiņa ieguldījums veselības nozares cilvēkresursu stiprināšanā. Proti, nav paredzēta medicīnas darbinieku darba samaksas paaugstināšana 2020. gadā likumā noteiktajā apmērā, kam papildus nepieciešami aptuveni 44 miljoni EUR.

Arodbiedrība aizrāda, ka cīņā ar “Covid-19labieši ir iesaistījusī visu veselības nozari, ne tikai specializētas vienības. Turklāt – un tam būs grūti nepiekrist – savlaicīgu un kvalitatīvu veselības aprūpi ir tiesības saņemt ne tikai “Covid-19” slimniekiem, bet arī visiem pārējiem!

LVSADA uzskata, ka “pašreizējā situācija izgaismo to, cik bezatbildīgi Latvijas politiķi līdz šim izturējušies pret veselības nozares stiprināšanu. Nemitīgās konsolidācijas, optimizēšanas un reformēšanas ar starp ES dalībvalstīm zemāko valsts finansējumu ir novedušas pie tā, ka pat samērā viduvēja (pēc starptautiskiem mērogiem) “Covid-19” radīta papildus slodze nozarei nopietni apdraud veselības aprūpes pieejamību mūsu valstī veselības nozares darbinieku trūkuma dēļ. Loģika prasa, norāda arodbiedrība, nekavējoties novērst netaisnību pret nozares darbiniekiem, kas tika pieļauta, ignorējot Veselības aprūpes finansēšanas likumā (šeit) paredzēto valsts pienākumu par darba samaksas paaugstināšanu.

“Jebkura politiska netaisnība, kas nodarīta veselības aprūpes darbiniekiem, mazina viņu skaitu un spēju palīdzēt pacientiem ilgtermiņā. Tas radīs tiešu apdraudējumu valsts drošībai jau tuvākajā laikā,” uzskata LVSADA.

Domāju, ka jau tajā pašā tuvākajā laikā redzēsim, cik nopietni vai nenopietni pret mūsu veselību – un nevis “Covid-19” kontekstā, bet patiesībā – izturas lidojošā sile un tās iemītnieki.   

Tavs komentārs par rakstu: