• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Sieviete ar akordeonu uz balkonakoronavīrusa draudus var uztvert arī tā. Starp piesardzību un bailēm, humoru un bezrūpību var būt milzu atšķirība. Ekrānšāviņš no: Youtube.com

Infektologs: atgriezušies no ārzemēm, pašizolējieties uz 14 dienām!

Koronavīrusa izplatības ietekmē Latvijā un citās Eiropas valstīs noteiktos ierobežojumus cilvēki uztver dažādi – no bezrūpīga nolieguma līdz panikai, kas pārkāpj saprāta robežu. Patiesība, kā parasti, ir kaut kur pa vidu. Diezin vai atbalstāmi tie, kas pa galvu, pa kaklu nesaprātīgos daudzumos iepērk dažādas preces. Taču vēl mazāk par paraugu ņemami cilvēki, kas dzīvo, kā dzīvojuši.

Dzintars Zaļūksnis

Protams, saglabāt vēsu prātu šados apstākļos ir ļoti grūti. Taču, izvēloties īpaši „neiespringt” paši par savu veselību (tādas tiesības mums ir palikušas), vajadzētu izrādīt vismaz elementāras rūpes par līdzcilvēkiem.

Savā ziņā apbrīnojami ir tie cilvēki, kuri šodien izlemj neatcelt savus ārzemju ceļojumus, kas brīžiem ir saistīti ar milzu neērtībām. Taču šāda drosmīga izvēle nedrīkt izrādīties drauds apkārtējiem. Irānis, kurš paniski bēga no dzimtenes uz Igauniju caur Latviju un vēstniece Solvita Āboltiņa ir divi zināmākie piemēri. Uzsveru: diezin vai to var saukt par atbildīgu rīcību.

Tomēr ir cilvēki, kas ceļošanu uzskata par akūtas nepieciešamības nodarbi. Kādas gan man tiesības viņus nosodīt? Gribētu viņiem palūgt tikai vienu: ieklausīties  Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Infekciju uzraudzības dienesta vadītāja profesora Ugas Dumpja brīdinājumā, kas atrodams portālā lsm.lv

Tiem cilvēkiem, kas šajās dienās no ceļojumiem ārzemēs atgriezīsies Latvijā, ir būtiski pašizolēties –14 dienas uzturēties mājas karantīnā, uzsver profesors Dumpis. Viņš atzīst, ka, salīdzinot ar citām valstīm Latvijā situācija saistībā ar slimības „Covid-19” izplatību ir apmierinoša  – atminēsimies, ka Igaunijā pandēmija jau atzīta par „nekontrolējamu”. Tomēr ir acīmredzami, ka Latvijā visbiežāk inficējušies izrādās tieši tie ir cilvēki, kas atgriezušies no ceļojumiem ārzemēs,– vai arī viņu ģimenes locekļi.

Tāpēc valdības lēmums apturēt starptautiskos pasažieru pārvadājumus jāuztver ar sapratni. Bet Latvijā atgriežas „simtiem vai pat tūkstošiem ceļotāju, un daļa no viņiem noteikti būs inficēti,” brīdina Dumpis, norādot: „Šis ir valstiski svarīgs brīdis – visiem šiem tūkstošiem ir būtiski pašizolēties. Viņiem 14 dienas ir jāsēž mājās!” Turklāt infektologs uzskata, ka šajā laikā šiem cilvēkiem nevajadzētu tikties arī ar saviem tuviniekiem.

Tomēr veikt testus un meklēt medicīnisko palīdzību viņiem nav vajadzības, ja vien nav slimības simptomu.

Situācija pamazām normalizējas. Valstis – to starpā arī Latvija – gādā, lai ārzemēs esošie iedzīvotāji varētu repatriēties. Tieši šobrīd doties prom no valsts var likties, maigi izsakoties, ne īpaši gudri. Tomēr gribētos cerēt, ka vīruss mūs nav iedzinis totalitārā sabiedrībā un attiecīgi deformējis domāšanu. Ķīnā pašlaik varam novērot, ka koronavīruss nav nemirstīgs un mūžīgs. Jo svarīgāk palikt pašiem pie sava prāta un brīvības.  

Tavs komentārs par rakstu: