• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Katrina JakobsdotiraPašlaik nav skaidrs, vai Katrina Jakobsdotira saglabās premjerministres amatu. Foto: nordiclabourjournal.org

Islandes parlamentā vienīgajā Eiropā vairākumā būs sievietes

25. septembri notikušo Islandes parlamenta Altinga (Alþingi) vēlēšanu rezultātā vienīgajā Eiropā (bet ne pasaulē) deputātu vairākums būs sievietes.       

InfoTOP.lv, izmantojot ārvalstu un Latvijas plašsaziņas līdzekļu informāciju   

Par 63 deputātu vietām Altingā šoreiz sacentās desmit partiju. Valdošajai koalīcijai ir izdevies saglabāt vairākumu, lai gan premjerministres Katrinas Jakobsdotiras (Katrín Jak­obs­dóttir) partija – Kreisi zaļā kustība (Vinstri græn) trīs deputātu mandātus ir zaudējusi.

Savukārt cita koalīcijas dalībniece – Progresa partija (Framsóknarflokkurinn) – piecus mandātus ir ieguvusi.

Trešā koalīcijas dalībniece – Neatkarības partija (Sjálfstæðisflokkurinn) savas 16 vietas Altingā ir saglabājusi 16 vietas parlamentā.

Kopumā Islandē valdošā partiju koalīcija ir ieguvusi 37 vietas parlamentā, taču nav zināms, vai trīs partijas nolems turpināt valdīt kopā un vai Jakobsdotirai izdosies saglabāt premjerministra amatu.

Taču vēsturisks fakts ir cits – no 63 vietām Islandes parlamentā 33 vietas jeb 52% varētu būt ieguvušas sievietes. Vairāk par 50% vietu valsts parlamentā sievietēm nav nevienā citā Eiropas valstī. Vistuvāk šim skaitlim ir Zviedrija, kur sievietes parlamentā (Riksdag) ieņem 47% vietu.

Citur pasaulē sieviešu pārsvars/līdzsvars parlamentā tomēr ir sastopams: atbilstoši Starpparlamentu savienības (Inter Parliamentary Union, IPU) datiem piecās pasaules valstīs patlaban ir parlamenti, kuros vismaz pusi vietu ieņem sievietes: Ruanda (61%), Kuba (53%), Nikaragva (51%), Meksika (50%) un Apvienotie Arābu Emirāti (50%).

Latvija šajā ziņā ar 31% dala 44.-46. vietu. Tikpat liela sieviešu pārstāvniecība parlamentā ir Salvadorā un Trinidadā un Tobago. Igaunijas parlamentā (Riigikogu) starp deputātiem ir 28,7% sieviešu (56. vieta), bet Lietuvas Seimā (Seimas) – 21,3% (92. vieta).

Tavs komentārs par rakstu: