• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Islandes parlamenta ēkaIslandes parlamenta ēka. Foto: Oliver Morin/AFP

Islandes parlaments būs ļoti «raibs»

Sestdien notikušajās Islandes parlamenta Altinga (Alþingi) ārkārtas vēlēšanās premjerministra Bjarni Benediktsona (Bjarni Benediktsson) Neatkarības partija (Sjálfstæðisflokkurinn) ieguvusi visvairāk balsu, taču jaunievēlētais parlaments būs ļoti sadrumstalots un gaidāms, ka nākamo valdību izveidot būs problemātiski.

Pēc provizoriskajiem rezultātiem no 63 parlamenta deputātu vietām Neatkarības partija ieguvusi 16 vietas. Tālāk seko Kreiso zaļo kustība (Vinstrihreyfingin - grænt framboð) ar 11 vietām un Sociāldemokrātiskā alianse (Samfylkingin) ar astoņām vietām, bet ekspremjera Sigmundura Gunlaugsona (Sigmundur Gunnlaugsson) vadītā Centra partija (Miðflokkurinn) saņēmusi septiņas vietas. Tautas partija (Flokkur Fólksins) ieguvusi četras vietas, kļūstot par pirmo populistisko partiju Islandes vēsturē, kas iekļuvusi  parlamentā.

Pirmstemiņa vēlēšanas tika  sarīkotas pēc iepriekšējās valdības sabrukuma seksuālo noziegumu skandāla dēļ. Islandes centriski labējā valdošā koalīcija, kas tika izveidota janvārī, izjuka oktobra vidū, kad to pameta liberālā partija "Gaišā nākotne" (Björt framtíð), apsūdzot Benediktsona vadīto konservatīvo partiju centienos piesegt seksuālo noziegumu skandālu.

Šādu lēmumu "Gaišā nākotne" pieņēma pēc tam, kad kļuva zināms, ka Benediktsona tēvs Benedikts Sveinsons (Benedikt Sveinsson) Tieslietu ministrijai galvojis par vīrieti, kuram 2004. gadā tika piespriesti piecarpus gadi cietumā par regulāru savas nepilngadīgās pameitas seksuālu izmantošanu. Sveinsons bija rakstījis vēstuli ministrijai, aicinot dzēst šī vīrieša sodāmību.

Kad klajā nāca ziņas par šo vēstuli, Tieslietu ministrija uzreiz neatklāja tās autora vārdu. Tiek uzskatīts, ka Benediktsons kopš jūlija ir zinājis, ka vēstuli rakstījis viņa tēvs. Neatkarības partija ir vadījusi vai piedalījusies 19 no 27 valdībām, kas pārvaldījušas Islandi kopš neatkarības iegūšanas no Dānijas 1944. gadā. 

Tavs komentārs par rakstu: