• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Telpa Raiņa muzejā TadenavāH2E darbs Raiņa muzejā Tadenavā. Poblicitātes foto: memorialiemuzeji.lv

Izcilības balvas kultūrā saņem «H2E», Hermanis un «Kremerata Baltica»

Kultūras ministrija (KM) Izcilības balvas kultūrā ir pasniegusi Dizaina birojam "H2E", režisoram un scenogrāfam Alvim Hermanim, vijolniekam Gidonam Krēmeram un kamerorķestrim "Kremerata Baltica".

Izcilības balvu dizaina birojam "H2E" pasniedza par panākumiem dizaina jomā Latvijā un ārvalstīs, ko apliecina virkne iegūto nacionālo balvu un arī apbalvojumi starptautiskos, profesionāli prestižos dizaina konkursos pasaulē.

Pēdējos gados dizaina birojs realizējis vairākas izcilas izstāžu ekspozīcijas dažādos Latvijas muzejos – Raiņa un Aspazijas vasarnīcā Jūrmalā, Raiņa un Aspazijas mājā Rīgā, Raiņa muzejā Tadenava, Pirmā pasaules kara tēmai veltītu dizaina ekspozīciju Latvijas Kara muzejā, kā arī Rīgas Motormuzeja ekspozīciju. Tāpat arī vairākus starptautiskus apbalvojumus, guvusi "H2E" ekspozīcija "10 lietu stāsti par cilvēku un varu" Stūra mājā.

Hermanim balva pasniegta par pēdējās divās sezonās iestudētiem operu uzvedumiem vadošajos Eiropas operteātros kopā ar to labākajiem solistiem.

Aizvadītajās sezonās Hermanis iestudējis Džākomo Pučīni (Giacomo Puccini, 1858-1924) operu "Madama Butterfly" (1904) Milānas teātrī "Teatro alla Scala", Riharda Štrausa (Richard Strauss, 1864-1949) "Danajas mīla" (Die Liebe der Danae, 1937) Zalcburgas festivālā, Riharda Vāgnera (Richad Wagner, 1813-1883)  "Parsifāls" (1882) Vīnes Valsts operā, Ektora Berlioza (Hector Berlioz, 1893-1869)  "Fausta pazudināšana" (La damnation de Faust, 1846) Parīzes Bastīlijas operā, Pučīni "Toska" (Tosca, 1900) Berlīnes Valsts operā, Džuzepes Verdi (Giuseppe Verdi, 1813-1901) "Trubadūrs" (Il trovatore, 1853) Zalcburgas festivālā, Leoša Janāčeka (Leoš Janáček, 1854-1928) "Jenūfu" (Jenůfa, 1904) Briseles "La Monnaie" teātrī u.c.

Savukārt Krēmeram un kamerorķestrim "Kremerata Baltica" balva tika pasniegta par izcilo individuālo vijolnieka sniegumu un Baltijas valstu izpildītājmākslinieku sadarbības projektiem mūzikā, ko apstiprina gan vijolniekam piešķirtās starptautiskās atzinības balvas, gan klasiskās mūzikas zīmola "Deutsche Grammophon" veidotā ierakstu kolekcija, gan arī "Kremerata Baltica" iegūtā prestižā "Echo Klassik" balva.

Vijolnieks ieskaņojis vairāk nekā 120 albumus, no kuriem daudzi guvuši atzinību un nesuši interpretam vairākus apbalvojumus, tostarp "Grammy" balvu. Krēmers pagājušajā gadā saņēma "Praemium Imperiale" balvu, kas tiek uzskatīta par līdzinieku Nobela prēmijai literatūrā, jo darbojas pēc līdzīgiem principiem, attiecinot to arī uz citām kultūras kategorijām. Savukārt šogad Berlīnē viņam tika pasniegts ordenis "Pour le Mérite für Wissenschaften und Künste" jeb "Par nopelniem zinātnē un mākslā". Krēmers ir pirmais vijolnieks, kurš jebkad saņēmis šo ordeni.

Kamerorķestris "Kremerata Baltica" dibināts 1997. gadā. Nesot Latvijas un Baltijas vārdu, orķestris koncertējis vairāk nekā 50 valstīs Āzijā, Austrālijā, Ziemeļamerikā, Dienvidamerikā un Eiropā.

Krēmeram un kamerorķestrim šis ir īpašs gads, jo vijolnieks atzīmē savu 70. dzimšanas dienu, bet "Kremerata Baltica" – 20. jubileju. Šogad orķestrim paredzētas deviņas koncertturnejām, kuru laikā mākslinieki sniegs vairāk kā 40 uzstāšanās Baltijas valstīs, Vācijā, Šveicē, Spānijā, Lielbritānijā, Francijā, Ungārijā, Itālijā, Portugālē, Čehijā, Nīderlandē, Ķīnā, Japānā un Dienvidkorejā.

(Materiālā izmantota LETA informācija)

Tavs komentārs par rakstu: