• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
LNMM ēka no Esplanādes puses.LNMM ēka no Esplanādes puses. Publicitātes foto: LNMM

Izcilības balvu kultūrā saņēmuši LNMM, režisors Kalniņš un rakstniece Ikstena

Latvijas jubilejas gada Izcilības balvu kultūrā Kultūras ministrija (KM) piešķīrusi Latvijas Nacionālajam mākslas muzejam (LNMM), kinorežisoram Rolandam Kalniņam un rakstniecei Norai Ikstenai.

LNMM ir lielākā profesionālās mākslas krātuve valstī, kas ieņem nozīmīgu vietu kultūras vērtību uzkrāšanā, saglabāšanā, popularizēšanā Latvijā un ārvalstīs. Muzejs savā krājumā glabā vairāk nekā 52 000 Latvijas, Baltijas un Krievijas gleznotāju un tēlnieku mākslas darbus.

Kinorežisors Kalniņš filmu nozarē darbojas kopš 1947. gada. Aptuveni 50 darba gadu laikā viņš ir uzņēmis 14 pilnmetrāžas spēlfilmas un ir vienīgais kinorežisors, kuru Latvijas kultūras kanonā pārstāv divas filmas – "Četri balti krekli" (1967) un "Ceplis" (1972). Kalniņš 1998. gadā kļuva par Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieku, bet 2005. gadā saņēma Nacionālā filmu festivāla "Lielais Kristaps" balvu par mūža ieguldījumu kinomākslā.

Ikstena ir pazīstamākā mūsdienu Latvijas rakstniece pasaulē. Rakstniece aktīvi veidojusi un virzījusi literāros procesus, viņa bijusi viena no Latvijas Literatūras centra dibinātājiem, Ventspils Starptautiskās Rakstnieku un tulkotāju mājas idejas iniciatore, kā arī kopā ar rakstnieku Paulu Bankovski un tulkotāju Maimu Grīnbergu organizējusi literatūras festivālu "Prozas lasījumi".

Laureātiem tika piešķirti apbalvojumi, kuros ietilpst arī naudas balva – 7000 eiro pēc nodokļu nomaksas. Balvas piešķiršanas mērķis ir izteikt Latvijas valsts atzinību par izciliem starptautiska mēroga sasniegumiem kultūrā, kas devuši būtisku ieguldījumu Latvijas kultūras vērtību popularizēšanā, veicinājuši pozitīvu Latvijas tēlu, cēluši Latvijas prestižu pasaulē un kultūras vērtību Latvijas sabiedrībā.

Izcilības balva kultūrā dibināta 2014. gadā pēc kultūras ministres Daces Melbārdes aicinājuma, Latvijas Radošo savienību padomes iniciatīvas un ar Nacionālās kultūras padomes atbalstu. Aizvadītajos gados apbalvojumu saņēmuši Alvis Hermanis, Aleksandrs Antoņenko, Jānis Nords, Žaņa Lipkes memoriāls, Signe Baumane, Iveta Apkalna, Andris Freibergs, Turaidas muzejrezervāts, Rasa un Raitis Šmiti, Andris Nelsons, Dizaina birojs "H2E", Gidons Krēmers un kamerorķestris "Kremerata Baltica".

Tavs komentārs par rakstu: