• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Kersti Kaljulaida un Jiri RatassKersti Kaljulaida rīkojas tā, kā prasa Ziemeļvalstu politiskā tradīcija. Jiri Ratass paliek pie valdības stūres. Foto: Wikimedia

Izpildījusi «Ziemeļvalsts rituālu», Kaljulaida valdības veidošanu uztic Ratasam

Ziemeļvalstīs ir kāda politiskā tradīcija: neatkarīgi no koalīcijas veidošanas sarunām, pēc jauna parlamenta ievēlēšanas pirmajai valdības veidošanu uzticēt partijai, kas tajās ieguvusi vislielāko vēlētāju atbalstu. Pierādīdama Igaunijas piederību Ziemeļvalstu saimei, šo tradīciju ievēroja arī Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida (Kersti Kaljulaid).

InfoTOP.lv, pēc ārvalstu plašsaziņas līdzekļu materiāliem

Ikvienam, kas daudzmaz zina Igaunijas politisko sistēmu, bija skaidrs: Kaljulaidas paziņojums tūlīt pēc vēlēšanām par to, ka valdības sastādīšanā priekšroka ir Reformu partijas (Eesti Reformierakond) līderei Kajai Kallasai (Kaia Kallas) ir tīri simbolisks rituāls, jo ap Centra partiju (Eesti Keskerakond) tobrīd jau bija sagrupējies Rīgikogu (Riigikogu)vairākums.

Beigu beigās, protams, notika tas, kam bija jānotiek: Kallasa valdību izveidot tā arī nespēja, un Igaunijas parlaments šo pienākumu uzticēja otras lielākās, Centra partijas priekšsēdētājam, līdzšinējam premjerministru Jiri Ratasam (Jüri Ratas). Par valdības veidošanas uzticēšanu Ratasam balsoja 55 deputāti, pret – 44, divi parlamenta deputāti sēdē nepiedalījās.

Valdību saskaņā ar koalīcijas līgumu veidos Centra partija, Konservatīvā tautas partija (Eesti Konservatiivne Rahvaerakond, EKRE), kuru vada kādreizējais Igaunijas vēstnieks Krievijā Marts Helme (Mart Helme), un partija “Tēvzeme” (Isamaa) ar bijušo lauksaimniecības ministru Heliru Valdoru Sēderu (Helir-Valdor Seeder) priekšgalā.

Taču galvenais šeit nav tas, ka Igaunijā pie varas faktiski palikuši tie paši politiskie spēki, kas valsti vadīja iepriekšējos četrus gadus, bet gan Ziemeļvalstu demokrātijas tradīcijām atbilstošais valdības veidošanas process.   

Tavs komentārs par rakstu: