• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Latvijas karavīrs ar NATO karoguLabklājību Latvijai nesīs NATO un tikai NATO! Foto: Reuters

Ja koalīcijas «troika» paliks pie varas, militārie tēriņi Latvijā dubultosies

Citas NATO dalībvalstis kautrīgi smīn, dzirdot ASV prezidenta Donalda Trampa (Donald Trump) “kategorisko aicinājumu” palielināt aizsardzības izdevumus līdz 4% no iekšzemes kopprodukta (IKP). Sak, kādi 4%, ja tuvākajā nākotnē nevaram atļauties arī līgtos 2%! Toties Latvijas valdošās koalīcijas partiju “troika” ir pilnīgā sajūsmā, jo Saimnieks Tramps tām ir devis uzdevumu un valsts attīstības mērķi.

Dzintars Zaļūksnis  

Mūsu dārgajiem Zaļo un zemnieku savienības (ZZS), “Vienotības” un pašpasludinātās nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (VL!-TB/LNNK) šņukuriem tagad ir parādījies ceļš, uz kurieni iet, jo pēc eiro ieviešanas un iestāšanās “bagāto valstu klubiņā” vārdā Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (Organization for Economic Co-operation and Develepoment, OECD) Latvijas kuģis globālajos viļņos strandēja bez īpaša mērķa un, godīgi sakot, arī bez nojausmas, kāpēc vispār tas jādara.

Tagad labiešiem ir parādījies mērķis, kas sola pilnas siles un kabatas!   

Tāpēc valdošās koalīcijas partijas rosina nekavējioties palielināt izdevumus aizsardzībai līdz 2,5% vai 3% no IKP. Varu saderēt, ka šis pašmērķis jau ir iestrādāts kā galvenais, nomācošais algoritms, veidojot valsts 2019. gada budžetu.  

Tā partiju apvienība “Jaunā Vienotība” uzskata, ka valsts aizsardzības spēju turpmāka stiprināšana var notikt, tikai un vienīgi “atbalstot pastāvīgu NATO sabiedroto spēku klātbūtni Latvijā un pakāpeniski palielinot aizsardzības budžetu līdz 2,5% no IKP”. Jautājums, “kur ņemsim naudu?”, protams, nepastāv – šo jautājumu jaunie jenoti uzdos mediķiem, skolotājiem, pensionāriem un citiem vārguļiem, bet ne jau brašajiem militāristiem.

VL!-TB/LNNK, kā jau nacionālo nodevēju apvienība, gatava iet soli tālāk. “Atkarībā no finanšu iespējām,” saka nodevēju priekšsēdētājs Raivis Dzintars, “pakāpeniski jāvirzās uz mērķi aizsardzībai 3% no IKP.” Ievērojāt? Kad runa nav par depopulācijas pārtraukšanu, demogrāfiskās situācijas uzlabošanas pasākumiem vai latviešu tautas nākotni, tūdaliņi pamostas no letarģiskās snaudas un sāk grābstīties ap nodokļu maksātāju kabatām.

Savukārt ZZS, apliecinādama savas diplomātiskās spējas, likmes paaugstina vēl vairāk, taču dara to it kā atsvešināti un it kā citu roķelēm: ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis apgalvo, ka viņa partija ar “ļoti lielu interesi seko līdzi vairāksolīšanas procesam”, lai redzētu, vai kāds varbūt gribēs atvēlēt arī 4%, kā rosinājis ASV prezidents Donalds Tramps. ZZS, re, vairāk paļaušoties uz “jomas ekspertu redzējumu”, nevis uz priekšvēlēšanu izteikumiem no politiskajiem spēkiem. Kurš mums ir lielākais “jomas eksperts”? Uzminējāt – aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis, kurš par dubultotu militāro budžetu nopirks divtik daudz norakstītu tankešu un varbūt pat aprīkos tās ar moderniem lielgabaliem. Iespējams, paliks naudiņa arī kādas Pirmā pasaules kara laika zemūdenes iegādei, un Latvija kļūs par jūras lielvalsti!

Viens ir skaidrs cieši kā Danas Reiznieces-Ozolas kontrolētā bankā – šī koalīcija ja ne nākamgad, tad tuvāko četru gadu laikā militāros tēriņus dubultos. Bet tas, kā atzīst pati Dana, visdrīzāk, nozīmēs kārtējo nodokļu sloga palielināšanu šajā teritorijā vēl palikušajiem pilsoņiem. Loģiski: ja jūs nevēlaties tīties miglā, maksājiet par to, ka troika jūs aizsargā! Brigmanis iespējamos risinājumus jau ir ieskicējis – fiskālā telpa ir ierobežota, un par militāro tēriņu palielinājumu esot jāpasaka, kam taisās tos ņemt nost,– mediķiem, pensionāriem vai kādai citai sabiedrības grupai.

Bet sabiedrība to, protams uzzinās mazliet vēlāk – pēc 6. oktobra vēlēšanām, kad troika būs dabūjusi mandātu vēl uz nākamajiem četriem gadiem.

Tavs komentārs par rakstu: