• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Vientuļš cilvēks pie nepabeigta daudzstāvu namaPazūdošā Latvija. Foto: Alessandro Rampazzo

Ja Latvija būtu «eiropeiski apdzīvota», tajā dzīvotu 8,9 miljoni cilvēku

Pērn mēs atkal esam zaudējuši vairāk nekā 1% savu cilvēku. Jo knašāk cilvēki aizbrauc, jo mazāks mūsu valstī kļūst iedzīvotāju blīvums. Izzūd ciemi, aizaug aramzeme. Iekļaujamies globālajos procesos? Nepavisam! Aprēķini rāda, ka tad, ja Latvija būtu apdzīvota kā “vidusmēra” Eiropas teritorija, tajā pietiktu vietas gandrīz 9 miljoniem cilvēku.

Dzintars Zaļūksnis

Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) jaunākie dati uzrāda, ka 2018. gada gada sākumā Latvijā dzīvoja 1 934 000 cilvēku jeb par 15 700 cilvēkiem mazāk nekā pirms gada. Tātad gada laikā atkal esam zaudējuši divas Alūksnes vai vienas Cēsis. Cilvēki brauc prom no visiem valsts reģioniem, izņemot Pierīgu, kur iedzīvotāju skaits gada laikā palielinājies par 0,6%. Vislielākais cilvēku zudums vērojams Latgalē – par 2,0%. Vidzemē gada laikā “pazuduši” 1,7 %, Kurzemē – 1,3 %, Zemgalē – 1,1 %, Rīgā – 0,5 % cilvēku.

Spriežot pēc koalīcijas trejpartiju – un sevišķi pašpasludinātās nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK – reakcijas, kuras faktiski nav, varētu šķist, ka tas ir “normāls process”, un tā to pūlas pasniegt arī viens otrs valdošo aprindu propagandists.

Taču pietiek aplūkot, kā Latvija izskatās uz citu Eiropas valstu fona, lai taptu skaidrs, ka nekā “normāla” te nav.

Iedzīvotāju blīvums Latvijā un Igaunijā pašlaik ir 31 cilvēks uz vienu kvadrātkilometru (šeit). Eiropā tikai piecās valstīs iedzīvotāju blīvums ir mazāks – Islandē (3), Krievijā (9), Norvēģijā (15), Somijā (18) un Zviedrijā (24).

Starp citu, pēdējo gadu laikā šajā ziņā mēs esam ļāvuši igauņiem mūs panākt – vēl pavisam nesen iedzīvotāju blīvums Latvijā bija 37 cilv./km2, bet  Igaunijā – 28 cilv./km2 (šeit).

Bet vidējais iedzīvotāju blīvums otrajā visblīvāk apdzīvotajā pasaules daļā (pēc Āzijas) Eiropā 2018. gadā ir 143 cilv./km2 (šeit).

Vienkārši aprēķini rāda: ja Latvijā iedzīvotāju blīvums būtu tuvs Eiropas vidējam, tad mūsu valstī pašlaik dzīvotu 8,9 miljoni cilvēku!

Neiespējami? Tā nu gan nebūs! Vairāk nekā 8 miljoni iedzīvotāju ir Šveicē, kuras platība ir apmēram par trešdaļu mazāka nekā Latvijai. Arī Dānijā, kura platības ziņā ir tikai mazliet lielāka par Šveici, dzīvo vairāk nekā 5,7 miljoni cilvēku.    

Kādi ir pašreizējās koalīcijas šiverēšanas rezultāti? 2017. gadā Latvija atkal ir zaudējusi 1,01% iedzīvotāju (šeit) – tik lielu “dzīvā spēka” zaudējumu nav nevienā citā Eiropas valstī. Pat Lietuva, kura vēl nesen bija lielākā emigrantu piegādātāja attīstītajām Eiropāas valstīm, pērn ir zaudējusi “tikai” 0,48% iedzīvotāju. Tūlīt aiz Latvijas šajā pagalam bēdīgajā “topā” ir Bulgārija (–0,67%) un Horvātija (–0,59%). Starp citu, pat Ukraina, kurā notiek karadarbība, pērn procentuāli ir zaudējusi krietni mazāk (–0,48%) iedzīvotāju nekā Latvija

Nav brīnums, ka Eiropas eksperti uzskata: līdz 2040. gadam Latvija būs zaudējusi vēl 26% iedzīvotāju (šeit). Ja nekas nemainīsies. Un viens pašlaik ir redzams ar neapbruņotu aci: trejpartiju koalīcija ar esošo stāvokli ir pilnīgi apmierināta.

Tātad gaidām, ka pēc 20 gadiem Latvijā dzīvos vairs tikai 1,43 miljoni cilvēku? Diezin vai. Svēta vieta, kā zināms, tukša nepaliek...  

Tavs komentārs par rakstu: