• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Jāņa Murovska darba reprodukcija.Jāņa Murovska darba reprodukcija. Publicitātes foto: galerija Istaba

Jānis Murovskis domās par Tevi galerijā «Istaba»

No 13. septembra līdz 15. oktobrim galerijā “Istaba” Rīgā, Krišjāņa Barona ielā 31A skatāma Jāņa Murovska personālizstāde “PAR TEVI DOMĀJOT”, kurā skatītājiem dota iespēja iepazīties ar mākslinieka jaunāko sietspiedes darbu sēriju.

Izstādē iekļautie melnbaltie darbi sākotnēji tapuši kā ilustrācijas un estētisks papildinājums Ievas Rupenheites dzejas grāmatai “palaidiet sievieti” (Neputns, 2021), taču galerijas telpās tie iegūst citu nozīmi un uztverami kā nedalāms mākslas darbs, vienas kompozīcijas vairāki pietuvinājumi. Sērijai autors devis nosaukumu “Netveramie procesi”, kurus attiecīgi var uzlūkot kā darbību ilgstošā izteiksmē un notikumu virkni, taču tikpat labi tie var būt arī kādas konkrētas darbības vērojumi un secinājumu veikšana par tiem. Savukārt izstādes nosaukums, kurā ietverta tiešā uzruna “PAR TEVI DOMĀJOT”, maigi provocē aizdomāties par personisko šajos darbos un nebaidīties no iegūtajiem atklājumiem.

Jānis Murovskis šos drukas darbus asociē ar domu gaitu un idejas plūstošu veidošanos. Šajos darbos ieraugāmas tās mākslinieka darba komponentes, kuras visbiežāk skatītājam netiek atklātas. “Mēs redzam procesu – smalko mākslas notikšanas rentgenu. No darba iniciācijas līdz noslēgumam ikreiz nākas piedzīvot plašu emociju un tehnisku nianšu amplitūdu, kurā katrai darbībai tiek piešķirta vienlīdzīga nozīme. Taču tikko pieredzētas vai izdarītas tās var kļūt par atmiņām – netveramajiem procesiem,” saka izstādes kuratore Auguste Petre. 

Sietspiede ir viena no senākajām drukas tehnoloģijām, kuras pirmsākumi meklējami senajā Ķīnā un Japānā. Jāņa Murovska darbību sietspiedē raksturo gadu garumā attīstīts unikāls paņēmiens, tehniski precīzajam darbības formātam piešķirot individuālu rokrakstu. Ja tradicionālā tehnoloģiskā procesā sietspiedē tonālu attēlu var izmantojot digitālu vai fotogrāfisku paņēmienu, tad šajā gadījumā darbs tiek veidots ar roku, nepastarpināti uz sieta virsmas. Murovskis veido gan smalku un precīzu zīmējumu, gan pludina to –, atstājot vietu arī nejaušībām. Katra novilkuma tirāža ir unikāla un to nav iespējams atkārtot.

Tavs komentārs par rakstu: