• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Foto: Diāna Lozko/LETA

Jaunais Būvniecības likums stāsies spēkā oktobrī, kad darbu sāks arī Būvniecības kontroles birojs

LETA

Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma likuma grozījumus, kas paredz no šā gada 1.maija uz 1.oktobri atlikt jaunā Būvniecības likuma spēkā stāšanās termiņu.

Tāpat likuma grozījumi paredz Būvniecības valsts kontroles biroja izveidi. Biroja kompetencē būs visu lielāko sabiedriskās nozīmes ēku celtniecības un pārbūves uzraudzīšana. Tas attieksies uz ēkām, kurās ikdienā uzturas vairāk nekā 100 cilvēku. Valsts būvinspektori pārbaudīs arī vietējo pašvaldību pasūtītos būvdarbus jaunceltnēs vai pārbūvētās ēkas, kuru līgumcena ir 1,5 miljoni eiro vai lielāka.

Būvniecības valsts kontroles biroja kompetencē būs arī publisku ēku ekspluatācijas uzraudzība. Jaunajam birojam būs arī jānodrošina informācijas pieejamība Būvniecības informācijas sistēmā.

Sākot ar šā gada 1.oktobri, birojs informēs kompetences pārbaudes iestādes par būvspeciālistu profesionālās darbības pārkāpumiem, nodrošinās metodisko palīdzību, organizēs būvniecības procesā iesaistīto uzraudzības iestāžu un nevalstisko organizāciju sadarbību, veicinot būvspeciālistu profesionālās kompetences paaugstināšanu. Tāpat birojs no oktobra sāks izskatīt iesniegumus un sūdzības par būtiskiem normatīvo aktu pārkāpumiem būvniecības procesā.

Savukārt no nākamā gada 1.janvāra Būvniecības valsts kontroles birojs sāks nodrošināt publisko ēku ekspluatācijas uzraudzību. No nākamā gada 1.jūlija birojam būs jānodrošina visi Būvniecības likumā noteiktie uzdevumi, tostarp informācijas pieejamība būvniecības informācijas sistēmā, kā arī būvprojektu un būvju ekspertīžu organizēšana noteiktos gadījumos. Līdz 2015.gada 1.jūlijam visu lielāko sabiedrisko ēku uzraudzību veiks būvvalde vai iestāde, kura likumā noteiktos gadījumos veic būvvaldes funkcijas.

Iepriekš priekšlikumi par Būvniecības valsts kontroles biroju bija iekļauti citā likumprojektā, kuru Saeimas komisija vērtē pirms izskatīšanas otrajā lasījumā.

Kā ziņots, jau iepriekš jaunā Būvniecības likuma spēkā stāšanās termiņš tika atlikts no 1.februāra uz šā gada 1.maiju. Vēlāk panākta vienošanās vēlreiz atlikt likuma spēkā stāšanās laiku, ņemot vērā, ka rudenī jāsāk darboties Būvniecības valsts kontroles birojam.

Savukārt jautājums par būvniecības procesa valsts kontroli aktualizējās pēc traģēdijas Zolitūdē, kad, iebrūkot lielveikala "Maxima" jumtam, 54 cilvēki gāja bojā un vairāki desmiti cilvēku cietuši.

Tavs komentārs par rakstu: