• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Ilga ŠuplinskaIlgai Šuplinskai un viņas partijas biedriem ir savs bezkompromisa skatījums uz situāciju Latvijas izglītības sistēmā. Publicitātes foto: Valsts kanceleja

«Jaunie konservatori» uzskata, ka skolnieciņi valstij nav jābaro un pedagogiem naudas pietiek

Pēc Jaunās konservatīvās partijas (JKP), konkrēti, izglītības un zinātnes ministres Ilgas Šuplinskas ierosinājuma Krišjāņa A. Kariņa valdība plāno atteikties no valsts apmaksātām brīvpusdienām 1.–4.klašu skolēniem, uzliekot šo “godu” pašvaldībām.

Matīss Miers, īpaši InfoTOP.lv

Lieki piebilst, ka par nodokļu pārdali pašvaldību labā, kā parasti, nav runas. Tā vietā sociālajos tīklos parādījusies viltīga “informācija”, ka Eiropas Savienībā (ES) vidēji, rau, pašvaldības saņemot ap 11% no nodokļu ieņēmimiem, bet Latvijā – veselus 20%! Sak, Latvijas pašvaldības jau tāpat peldas naudā, lai maksā arī par bērneļu pusdienām!

Taču realitāte, kā nojaušat, ir drusku savādāka. Proti, veiklais rēķinātājs ir “netīšām” sajaucis vienā putrā divus dažādus skaitļus – 11% no nodokļu KOPĒJIEM ienākumiem ES un 20% no viena paša iedzīvotāju ienākumu nodokļa (IIN), ko pašvaldības sev var paturēt Latvijā (likuma Par valsts budžetu 2019. gadam 18. pants).  

Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) piedāvā kompromisu: pašvaldības varētu nodrošināt sākumskolas skolēnu ēdināšanu, ja valsts apņemtos finansēt bērnudārzu pedagogu algas.

Tomēr Šuplinskas un viņas partijas biedru domas lidojums ir absolūti fiskāls: IZM rosinājusi brīvpusdienu “nogriešanas” rezultātā “ietaupīto” naudu novirzīt “prioritāro pasākumu īstenošanai, tajā skaitā pedagogu algām”. Ar piebildi: nodrošināt bērnudārzu pedagogu algas “valsts nav gatava līdzekļu trūkuma dēļ”. Tāds cinisms nebija redzēts jau labi pasen – šķiet, kopš Andra Šķēles laikiem. Vēstījums ir reti pretīgs: algas skolotājiem mēs nepacelsim, ja sīkie smerdeļi turpinās skolās rīt dzīvu naudu. Un otrādi: re, učuki peldēsies taukos, bet bērniņi dzīvos badā!

LPS un Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) ikgadējās sarunās LPS priekšsēdis Gints Kaminskis pauda: “Pašvaldības iespēju robežās nodrošina brīvpusdienas dažādu vecuma grupu bērniem, tomēr šāda pieeja ieviesta pakāpeniski – daudzu gadu garumā, ņemot vērā pašvaldību budžetu iespējas. Savulaik valsts uzņēmās 1.–4. klašu skolēnu ēdināšanu, šobrīd no šīs funkcijas tā atsakās, nododot to pašvaldībām bez papildu finansējuma, kas ir pretrunā arī ar likumu “Par pašvaldībām”,” piebilstot, ka papildu finansiālais slogs nākamā gada budžetā pašvaldībām nozīmētu citu brīvprātīgo iniciatīvu samazināšanu vai pat likvidēšanu.

Tomēr no Šuplinskas paustā izriet, ka, viņasprāt, finansējumam šajā gadījumā “nav jāseko līdzi funkcijai”.

Loģiski, ka sarunas šajā jautājumā noslēgušās ar “neko”: to nav saskaņojusi nedz LPS, nedz IZM. Tāpēc stīvēšanās tiks turpinātas Finanšu ministrijas (FM) līmenī. Šaubos gan, vai FM pozīcija būs mazāk fiskāla nekā IZM un JKP pozīcija.

Un tas, visdrīzāk, nozīmē to, ka gan bērni paliks bez pusdienām, gan skolotāji bez algu pielikuma.

Tavs komentārs par rakstu: