• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Kolāža par dzīvokļa remontuKā izdarīt izvēli, ja galva iet riņķī? Kolāža: Shutterstock

Jauns dzīvoklis ar remontu vai bez: kas izdevīgāk

Meklējot māju vai dzīvokli, jāizvēlas ne tikai platība, atrašanās vieta un cena – nozīme ir arī īpašuma vizuālajam izskatam. Vieni īpašumi pieejami ar pilnu apdari, citi ar daļējo, un daudzos īpašumos pircējiem pašiem jāveic remonts, kam var būt vajadzīgs aizdevums, piemēram, kredīts bez ķīlas.

Dilemma nav no vieglākajām, un savi plusi un mīnusi ir katram variantam. Iepazīsties ar svarīgākajiem argumentiem par labu dažādiem apdares veidiem un izvēlies sev piemērotāko!

Jaunbūves vai otrreizējais tirgus?

Vecie mājokļi, kuriem jau ir bijis ne viens vien īpašnieks, ir pieejami ar un bez remonta, taču arī jaunbūvēs nebūt ne vienmēr dzīvoklī var ievākties uzreiz pēc pirkuma noformēšanas. Katram apdares veidam ir savas īpatnības, plusi un mīnusi:

          ● melnā apdare – sienas bez apmetuma, grīda ir sagatavota visu veidu grīdas seguma ieklāšanai, ir centrālās apkures sistēma, kanalizācija un elektrība, bet nav radiatoru, santehnikas un elektroierīču. Piemērots pircējiem, kuri vēlas veikt pārbūves un kapitālo remontu no nulles;

          ● pelēkā apdare – apmestas sienas, izlīdzinātas grīdas, elektrība ievilkta visās īpašuma istabās, uzstādīti centrālās apkures radiatori. Piemērots tiem, kuri neiebilst pret lielu remontu, taču negrib pārbūves;

          ● baltā apdare – apmesta sienu virsma, uzstādītas logu paketes un palodzes, kanalizācijas caurules ir iebūvētas sienā, nodrošināta aukstā un karstā ūdens, elektroenerģijas un centrālās apkures padeve. Labs variants tiem, kuri vēlas veikt tikai mazus remontdarbus;

          ● pilnā apdare – neprasa nekādus remontdarbus no pircēja puses. Ja nu tomēr jaunais mājokļa īpašnieks vēlas kaut ko mainīt vai pielabot mājokļa interjerā, to iespējams paveikt ātri, un izdevumiem nebūs vajadzīgs ne apjomīgs patēriņa kredīts, ne īstermiņa kredīts bez ķīlas.

Melnajai un baltajai apdarei ir savi plusi, taču dzīvokļi jaunbūvēs ir dārgāki nekā otrreizējā tirgū. Daudzi pircēji izvēlas īpašumus sērijveida mājās vai arī pērk dzīvokļus jaunajos projektos no veciem īpašniekiem. Dzīvokļi otrreizējā tirgū ir ļoti dažādā stāvoklī, un pircēja priekšā itin bieži ir dilemma – maksāt vairāk par kapitāli izremontētu mājokli, vai tomēr veikt remontu paša spēkiem? Katram risinājumam ir savas priekšrocības un trūkumi.

Dzīvoklis otrreizējā tirgū: vai kapitālais remonts attaisnojas?

Dzīvoklis ar pilnu remontu – ērti, bet ne vienmēr

Kapitālais remonts uzlabo ikviena dzīvokļa tēlu. Izremontētas telpas ir patīkamāk apskatīt, un skaistā interjerā ir daudz vieglāk iedomāties savu dzīvi. No otrās puses, kapitālais remonts palielina īpašuma vērtību, bet vai tiešām vērts maksāt vairāk? Tas ir atkarīgs no:

          ● pircēja prioritātēm. Ja mājoklis ir nepieciešams nekavējoties, un pircējs nevar dzīvot citviet remonta laikā, pilnībā izremontēts mājoklis var būt vienīgais pieejamais risinājums;

          ● remonta kvalitātes. Kapitālais remonts var izskatīties lieliski, taču galu galā visu nosaka materiālu un darba kvalitāte. Pirms pirkuma ieteicams pārliecināties, vai veiktais remonts attaisno savu cenu – nekautrējies jautāt par izejmateriāliem, meistariem, santehniku, sadzīves tehniku, garantijām u.tml.;

          ● pircēja un pārdevēja gaumes sakritības. Ir neracionāli iegādāties mājokli ar pilnu remontu, lai pēc tām sāktu pārlīmēt tapetes, pārkrāsot sienas un pirkt jaunas mēbeles. Nepārmaksā par to, kas neatbilst Tavām vēlmēm, un apskati piedāvājumus arī neremontēto dzīvokļu klāstā!

Neremontēts dzīvoklis – lielāka brīvība, lielākas rūpes

Nekustamo īpašumu tirgū ir ļoti daudz dzīvokļu, kam nepieciešams gan kosmētiskais, gan kapitālais remonts. Slikta vizuālā stāvokļa dēļ šādiem mājokļiem parasti ir zemākas cenas un augsts pieprasījums. Ja arī tev šķiet, ka vari atļauties tikai neremontētu dzīvokli, ņem vērā, ka:

          ● ievākties mājoklī uzreiz pēc pirkšanas, visdrīzāk, nevarēsi;

          ● remonts var turpināties ļoti ilgi, īpaši, ja nevari veltīt tam visu savu laiku;

          ● savienot mājokļa remontu ar darbu būs īpaši grūti, ja tu strādā no mājām un tava darba vieta ir pie portatīvā datora;

          ● remontam var būt vajadzīgs aizdevums, piemēram, naudas kredīts bez ķīlas vai kredītlīnija;

          ● par ilgstošu remontu var sūdzēties kaimiņi;

          ● remonta laikā var sabojāt mājas koplietošanas telpas un sava mājokļa iekštelpas, saskrāpēt mēbeles, grīdas u.tml., īpaši ja mājoklis ir šaurā padomju laiku mājā.

Iespējamo trūkumu nav maz, taču netrūkst arī plusu – dzīvokli bez kapitālā remonta var iekārtot pēc saviem ieskatiem, jebkurā stilā un sev ērtā tempā. Ja ātra ievākšanās nav tava prioritāte, un vari atļauties ilgu nesteidzīgu remontu, iespējams, tieši neremontēts vecs mājoklis būs savas cenas vērts. Bet nesteidzies parakstīt līgumu – nozīme ir ne tikai darījuma izmaksām!

Ne tikai cena: kas vēl jāņem vērā?

Neatkarīgi no tā, vai tavas simpātijas ir jaunbūves vai otrreizējā tirgus pusē, īpašuma cena vien nedrīkst noteikt tavu izvēli. Galīgo risinājumu par vai pret gatavo remontu ietekmē arī tādi faktori kā:

          ● mājokļa izmantošanas veids. Viena lieta ir pirkt īpašumu, lai dzīvotu tur pašam visu mūžu, un cita – pirkt mājokli kā investīciju, lai pēc tam izliktu to īres tirgū. Ja gribi sākt pelnīt ar dzīvokli ātrāk, lietderīgi ir meklēt īpašumu ar piemēroto remontu;

          ● mājokļa nozīme konkrētam pircējam. Ja dzīvoklis tiek pirkts kā otrais vai trešais īpašums, kapitālais remonts gandrīz nekad nav izšķirošais faktors. Situācija mainās, ja īpašums tiek pirkts ārzemēs, kad pircējam nav iespējas pašam uzraudzīt remontdarbus;

          ● remonta definīcija. Pilns mājokļa pārplānojums un komunikāciju nomaiņa nav sinonīms jauno tapešu līmēšanai. Noskaidro pie pārdevēja, kādi tieši remontdarbi un kad tika veikti mājoklī un apdomā, cik daudz pats esi gatavs ieguldīt labiekārtošanā.

Īpašuma iegāde ir dārgs prieks, un papildu izdevumi ir gandrīz neizbēgami, neatkarīgi no tā, vai pērc mājokli ar vai bez remonta. Lai uzreiz pēc līguma parakstīšanas tev nebūtu vajadzīgs kredīts bez ķīlas, plāno savus tēriņus un samēro izdevumus ar ienākumiem!

Tavs komentārs par rakstu: