• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
"Judas Priest" 2018. gadā"Judas Priest" 2018. gadā. Publicitātes foto: JP

”Judas Priest” skūpsts Latvijas karogam II

(Noslēgums. Sākums šeit)

Judas Priest” ”Firepower”, 2018. gada 9. marta Deluxe edition

1988. gada maijā studijā ”Atlantic”, bet Toma Eloma virsvadībā ”Priest” uzsprāgst kā īstena zvaigzne: albuma tituldziesma ”Ram I Down” [tulkojums variants: Pārspēju] spējīga pārbaidīt visas iespējamās blondīnes pasaulē, kam seko ”Heavy Metal”, ”Love Zone” [Mīlestības zona], ”Come At Get It” [Pienāc, paņem], ”Blood Red Skies” [Asinssarkanas debesis] un ”Monsters Of Rock” [Roka briesmoņi]. Šo albumu var uzskatīt par pirmo konceptuālo grupas veikumu.

Jānis Blumbergs, īpaši infoTOP.lv

Nākamais albums 1990. gada septembrī ”C.B.S.” studijā Krisa Cangaridesa (Chriss Tsangarides) virsvadībā – ”Painkiller” [Pretsāpju līdzeklis], un jau ar tituldziemu tas pavērš heavy metal pasauli citā virzienā pa horizontāli: jaunpienākušais bungu vīrs Skots Treviss (Scott Travis), kā secina Roberts Helfords, ar savu spēli atstāj “nāvējošu efektu, spējot uzcelt no komas”. Tā patiesi arī notika – kāds jauns zēns jau gadiem bija ieslīdzis letarģiskā miegā, un vecāki – ”Priest” cienītāji hospitalizētā dēla palātā neviļus atskaņoja šo grupas veikumu. Dziesmai beidzoties, jauneklis pamodās no miega ar jautājumu: ”Kas tas bija? Man ļoti patika!” Un lūdza to atskaņot vēlreiz. Šis fakts nonāca ”Judas Priest” nometnē, un grupa nevilcinoties apciemoja jaunieti, kurš bija pateicīgs saviem – nu jau saviem elkiem. Neticami? Interesējieties paši.

Seko milzīgs pārtraukums un kaut kā jauna meklējumi grupas daiļradē, līdz 1997. Gadā, “CMC International Records” paspārnē radīts, parādās koceptuālais albums ar tituldziemu ”Jugulator” un tādiem spēcīgiem gabaliem kā ”Burn In Hell” [Deg ellē] un turpat vai 10 minūtes garo ”Cathredal Spires” [Katedrāles smailes] jauna vokālista – Tima “Ripera” Ouensa (Tim “Ripper” Owens) izpildījumā. Nākamais albums, ”Demolition” [Sagraušana] izdots 2001. Gadā un atstāj iespaidu ar ”Machine Man” [Mašīncilvēks]un ”Metal Messiah” [Metāla mesija].

2005. gadā jau ”Columbia” studijā tiek radīts ”Angel Of Retribution” [Atdošanas eņģelis. Robs Helfords atgriezies sastāvā un ar hitiem ”Judas Rising” [Jūdas celšanās], ”Deal With The Devil” [Darījums ar Sātanu] un ”Angel” [Eņģelis] liek straujāk iepukstēties nevienai vien akmens sirsniņai – jau decembrī albuma atbalsta turnejā ”Priest” viesojas Ķīpsalas hallē Rīgā, pulcējot aptuveni 8000 fanu. Pēc koncerta iznāca ekspresintervija ar Skotu Trevisu, kurš man piešķīra šo to no savu bungu komplekta.

Noslēdzošā dziesma šajā pasākumā bija ”Painkiller”. Pirms šīs DZIESMAS Skotam pārlūza bungu vālīte. Viņš paņēma citu. Veselu. Miniet paši, kas tas bija par atribūtu, jo pēc tā saņemšanas no Skota rokas nācās nostāties kareivīgā pozā, aizstāvot gan  sevi, gan līdzbiedreni, gan šo relikviju. Kur tā glabājas? Noslēpums. Par uzstāšanos izveidojās iespaids, ka ”Judas Priest” līdzi bija atveduši “Harley Davidson” mocīti, kuru Helfords, skanot attiecīgajai dziesmai, kārtīgi iepīckāja ar pātagu, kas gan Robam netraucēja izvest ”Priest” pirms papildu hitiem zem Latvijas karmīnbaltsarkanā standarta un karogu trīsreiz (!) noskūpstīt.

2008. gadā ”Sony” ierakstu kompānijas apgādāts, dienasgaismu ierauga dubultalbums ”Nostradamus”, pilns filozofisku apcerējumu un priekšstatu. Ir jau tur ko paklausīties, ja esi izbadējies pēc ”heavy metal”, bet nu nekā īpaša tur gan nav.

2014. gadā parādās ”Redeemer Of Souls” [Dvēseļu pestītājs]. Albums izceļas ar brīnišķīgu apvākojumu un 13 dziesmām pamatalbumā, bet Deluxe edition satur arī papildu disku ar piecām dziesmām, kurš pat ir labāks par pamatmateriālu. Šajā papildu albumā daudzsološi izklausās jaunais ģitārists Ričijs Folkners (Richie Faulkner) – viņš aizstāja Kei Kei Dauningu, kurš pielika punktu darbībai grupā.

Svaigā albuma jaunie trīs elementi Taiptons/Helfords/Fokners izklausās nevainojami, moderni un tajā pašā laikā – klasiski.

Nu bet svaigo albumu ”Firepower” ir producējis jau zināmais Toms Eloms. Komentāri lieki, jo vairāk ņemot vērā, ka arī līdzproducents Endijs Snīps (Andy Sneap) ir ar ne mazāk skaļu vārdu: viņa sarakstā ir ”Megadeth”, ”Arch Enemy”, ”Accept”, ”Saxon”, ”Kreator”. Komentējot darbu ar ”Judas Priest”, Endijs atzīmē: ”Kad tikos ar grupu, viņiem bija 26 jaunu skaņdarbu demo ieraksti, ar ko mēs sākām darbu, līdz apstājāmies pie 14-15 versijām. Manuprāt, albums izdevies spēcīgs un enerģisks, lai gan ir arī klasiski elementi. Robs dzied teicami. Arī Ričijs īpaši netaupās, bet spēlē to, ko vajag. ”

Atzīmējot jaunā censoņa veikumu, Helfords turpina domu: ”Patiesībā šis ir Folknera zvaigznes brīdis. Kad rakstījām ”Redeemer Of Souls”, viņš guva pirmo pieredzi darbā ar ”Priest” kā dziesmu autors. Man šķiet, ka viņš parādīja labas iespējas, veiksmīgi iekļaujoties radošajā procesā.”

Tituldziesma ”Firepover” neapgāž Roba Helforda iesauku Ar hēliju inficētās balssaites: ”With weapons drawn/ We claim the future/ Invincible through every storm/ Bring in the to be defeated/ To pulverize from dusk till dawn…” [Ar ieročiem rokās/Mēs pieprasām nākotni/Neuzvarami nevienā vētrā/Nākuši, lai uzvarētu/lai izkūpētu no krēslas līdz ausmai…]. ”Lightning Strike” [Zibens spēriens] nedod nekādas atlaides – “heavy metal” visā savā spožumā – Taiptons/Helfords/Folkners: ”You’re sowing the seeds/ of a nightmare from hell/ Your prayers and your demons/are tolling the bell…” [Jūs sējat/elles murgu sēklas/Jūsu lūgsnas un jūsu dēmoni/skan kā kapu zvani]. ”Evil Never Dies” [Ļaunums nekad nemirst] – ”The devil’s moved from Georgia/ His mission’s still the same/ The world’s become his oyster once again…” [Velns ir aizbraucis no Džordžijas/Viņa misija joprojām tā pati/Pasaule atkal ir kļuvusi par viņa austeri]. ”Never The Heroes” [Nekad ne varoņi]: ”Like a cobra they will strike/ And like lions caged we’ll fight/ We were taken – not by choice/ They put anger in our voice…” [Viņi uzbrūk kā kobras/Un mēs cīnāmies kā krātiņā ieslodzīti lauvas/Mēs tikām izvēlēti bez mūsu gribas/Viņi ielika niknumu mūsu balsī..].

Seko ”Necromancer” [Nekromāns] – nikns gabals, tur ir ko dzirdēt. ”Children Of The Sun” [Saules bērni]: ”Sunsets on the nations/ Worlds in her disguise/ Pray for all that matters/ Saviour in my eyes…” [Saulriets pār tautām/Viņā noslēpjas pasaules/Lūdz par visu, kam ir nozīme/Pestītājs manās acis...].

Guardians” [Sargi] – istrumentāls gabals – bez vārdiem. Tas ir kaut kas jauns un labi piemirsts sens. Izrādās, ka ”Priest” muzikālajā arsenālā ir arī piano paraugstunda. ”Rising From Ruins” [Celšanās no drupām] – ”..We’re standing as one/ We’re carrying on/ Rising from ruins…”[Mēs stāvam kā viens/Mēs spējam/ceļamies no drupām…]. ”Flame Thrower” [Ugunsmetējs]: ”Look to the sky and face the sun/ You better try to race against the gun/ There’s nothing left for you to prove/ You get a chance then now’s the time to move…” [Skaties debesīs un raugies saulē/labāk centies sacelties pret ieroci/Vairs nekas nav palicis, ko tu varētu pārbaudīt/Tev ir dota iespēja un tev ir laiks aiziet…].

Spectre” [Spektrs]: ”In a league of his own/ A villain with no morals/ Above the law and reckless/ Mutating day by day…” [Savā līgā/Nelietīgs un bez morāles/Virs likuma un neapdomīgs /Mutējošs katru dienu...]. ”Traitors Gate” [Nodevēja vārti]: ”The river shows no mercy/ The tower looms into my view/ I sense My execution’s closing…” [Upe neuzrāda žēlsirdību/Man rēgojas tornis/ Es jūtu, ka mans nāvessods ir tuvu…].

No Surrender” [Tāds, kas nepadodas]: ”..Chasing a dream as I go higher/ Playing it mean my heart’s on fire/ Living my life ain’t no pretender/ Ready to fight with no surrender…” [Sapņoju, ka pakāpjos augstāk/Spēlē tas nozīmē, ka mana sirds liesmo/Dzīvoju savu dzīvi un nepretendēt/Gatavs cīnīties un nenodot…]. ”Lone Wolf” [Vientuļais vilks]: ”..Lone wolf walks beside me/ He feels no fear or pain…” [Man blakus iet vientuļš vilks/Viņš nejūt ne baiļu, ne sāpju…]. ”Sea Of Red” [Sarkanā jūra]: ”..As the sun goes down/ The silence is profound/ For they gave so much/ So we might go on and live/ Laying peaceful they forgive…/...The grass is greener from the tears that fall…” [Saulei rietot/ Klusums ir dziļš/Jo tie deva tik daudz/Lai mēs varētu turpināt un dzīvot/Būdami miermīlīgi viņi piedod…/No birstošajām asarām zāle top zaļāka…].

Tavs komentārs par rakstu: