• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
13. Saeima balso par13. Saeima balso par sevi. Foto: Dainis Bušmanis/LA.lv

Jums nepatīk 2021. gada budžets? «Siles zvēriņiem» gan viss brīnišķīgi!

Nešaubos, ka 2021. gada valsts budžets ir tiešas sekas pērn sāktajai siles partiju barošanai ar nodokļu kombikormu. Ja līdz tam mūsu valdošajiem lopiņiem maza bijāšanās vēl neļāva aplikt vismaz daļu nodokļu maksātāju, tad tagad jūra ir līdz ceļiem – naudiņas maizītei, desiņai un patiesībā arī foie-gras* ar trifelēm pietiks jebkurā gadījumā.   

Dzintars Zaļūksnis

Tas tā, pārdomām tiem, kas joprojām tic, ka partiju apgādāšana no valsts budžeta nāk par labu vēl kādam, izņemot pašas partijas. Jūs, protams, varat man nepiekrist, bet tad, lūdzu, galdā argumentus! “Kādam tā šķiet” vai “tā ir arī citur” šoreiz nederēs.

Jo neparasti ātri – jau 2. decembrī – Saeimas zvēriņu bez īpašām diskusijām (!) pieņemtais kovidpanikas apstākļu valsts budžets 2021. gadam ir lielisks piemērs, cik bezatbildīgi mēdz būt daži suķi, zinādami, ka viņu sile būs pilna, lai tur plīst vai lūst!    

Tātad nākamā gada valsts budžeta kopējie izdevumi paredzēti 10,758 miljardu eiro, ieņēmumi – 9,579 miljardu apmērā. Paņemam kalkulatoru un sarēķinām: robs ir akurāt 1,179 miljardi eiro. Atminoties iepriekšējo gadu pieredzi, sāk mākt aizdomas, ka valsts galvenās siles lopiņiem tas būs iemesls starptautiskajos tirgos aizņemties vēl kādus 4 miljardus. Vai varbūt vēl vairāk, jo apetīte taču rodas ēdot.

Lai daudzmaz savilktu galus kopā, koalīcija ir pacentusies palielināt nodokļus – varat trīsreiz minēt, kam! Nu, kā parasti – vispirms tiem, kas jau tāpat kuļas kā pliki pa nātrēm: sociālās un pensiju iemaksas turpmāk būs bargākas, un sevišķi tiem, kuriem aldziņa neaizvilks līdz valsts noteiktajai minimālajai, kas no 1. janvāra būs 500 eiro (nelolojiet ilūzijas, šāda labdarība ir ar statistisku aprēķinu –, lai arī 2021. gada nogalē varētu paaugstināt algas valsts amatpersonām, tostarp sev).  

Mūsu valsts galvenais lingvists-amatieris Egils Levits ir izrādījies vienīgais, kurš lieku kapeiciņu nedabūs, vismaz ne uzreiz. Proti, dūšīgi iesaldējuši Valsts prezidenta algu, Saeimas zvēriņi izlaida švunku un spriešanu par Latvijas valsts un Delavēras pavalsts galvenā kovboja Krišjāņa Artura Kariņa un viņa rančo personālu atlika uz vēlāku laiku – acīmredzot, pagaidīs, kad sabiedrības modrā acs sāks skatīties uz citu pusi.

Visādā ziņā, rādās, ka pat Saeimas burbulī iekļuvušas indikācijas par to, ka kovidpanikas apstākļos cilvēkiem samazinājušies ienākumi. Tāpēc valsts budžeta nākamā gada ieņēmumi ir plānoti par 328 miljoniem mazāki nekā šogad. Toties tēriņi augs par 744 miljoniem eiro.

Kā tad tā, vaicāsiet? Labs jautājums, uz kuru jums neviens neatbildēs. Saeimas zvēriņi savilks trubiņā astītes, noliks sejiņām priekšā maskas un apmierināti murkšķēs savā nodabā. Viņu šeit nav, valsts galvenā sile dreifē kaut kur Kosmosā.

* Foie-gras – (franču) īpaši barotu zosu aknas.

Tavs komentārs par rakstu: