• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Jānis Bordāns un Juris JurašsJānis Bordāns (pa kreisi) un Juris Jurašs. "Jurists" no jurista atšķiras. Foto: LETA

Jurašs gudrāks par Bordānu

Tieslietu ministra Jāņa Bordāna starptautiskā kaukšana par Jaunās konservatīvās partijas (JKP) biedra Jura Juraša “cilvēktiesībām”, “trauksmes cēlāja” aizsardzību un vispār “tiesiskumu” rada šķērmu sajūtu. Mazākais – virza uz domu, ka Bordāns varbūt arī ir saņēmis jurista diplomu, taču visu, ko mācījies universitātē, veiksmīgi aizmirsis. Diez, kā viņš nokārtoja zvērināta advokāta eksāmenu?    

Dzintars Zaļūksnis   

Lai vai kā, Saeima, pieņemdama lēmumu izdot deputātu Jurašu (JKP) kriminālvajāšanai, ir rīkojusies pamatoti.  Neesmu no tiem, kas mēdz slavēt mūsu priekšstāvjus, bet šoreiz jāsaka, ka par Juraša izdošanu kriminālvajāšanai balsojušie 73 deputāti ir rīkojušies gan loģiski, gan atbilstoši. Tagad prokuratūrai būs iespēja tiesā pierādīt apsūdzību pamatotību. Vai arī Juraša advokāti šīs apsūdzības “izsmērēs pa sienu”. Notiks tiesiskai valstij raksturīgs sacīkstes process.

Man kauns par jauno tieslietu ministru. Kaut gan – kas nu viņš par “jauno”! Bordāns jau ir bijis gan Tieslietu ministrijas parlamentārais sekretārs (2011.-2012.), gan tieslietu ministrs – pusotru gadu (2012. gada 5. jūlijs – 2014. gada 22. janvāris), diženā latvju tautas dēla un Veiksmes stāsta tēta Valda Dombrovska trešās atnākšanas valdībā. Zīmīgi – vēlreiz šajā krēslā Bordāns ir nonācis 23. janvārī, pēc precīzi 5 gadu pārtraukuma.  

Un nu tieslietu speciālists Bordāns rada apbrīnojamu ķīseli, pat mēģina (par laimi, neveiksmīgi) taisīt sarkanā krustiņa revolūciju sava cīņubiedra aizstāvībai. Vai varbūt Bordāns konkurē ar kādu citu deputātu par politiskā balagāna labākā artista lauriem? Visādā ziņā viņam itin pārliecinoši izdodas notēlot, ka viņš nezina atšķirību starp Jurašu kā pilsoni un Jurašu kā amatpersonu. Proti, Jurašam-pilsonim tik tiešām ir ne tikai tiesības, bet pat pienākums klaigāt par iespējamiem noziegumiem.

Turpretim Jurašs-amatpersona ir parakstījies par konfidenciālas informācijas neizpaušanu un viņam ir pienākums par, iespējams, piedāvātu kukuli miljona eiro apmērā nevis klaigāt tirgus placī vai citās publiskās vietās, bet gan ziņot to personai, kas virza procesu, un pēc tam visādi palīdzēt izmeklēšanai –, joprojām piebremzējot mutes plātīšanu. Pieņemu, ka Jurašs likumu nav pārkāpis ļaunprātīgi un tagad nožēlo, ka tā sanācis. Ne jau tāpat vien viņš – gods godam – pats balsoja par savu izdošanu kriminālvajāšanai.

Bet Juraša juridiski “apkaltais” tieslietu kolēģis Bordāns viņam neļauj “izpirkt vainu” – apelēdams pie cilvēka tiesībām uz “mutes palaišanu”.

Vēlreiz atkārtoju – man kauns par Bordānu, tieslietu ministru, kurš netic Latvijas tiesām. Manuprāt, vienīgais veids, kā “sarkanā krustiņa reviolūciju” vērst par labu, ir darīt visu, lai Latvijā būtiski paaugstinātu tiesas spriešanas kvalitāti un secīgi sabiedrības uzticēšanos tiesu varai. Pretējā gadījumā to, ko dara Bordāns, grūti nosaukt citādi, kā par destrukciju.

Tavs komentārs par rakstu: