• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Elektriskās lampiņasKatra lampiņa tērē elektroenerģiju par konkrētu summu. Foto: aprēķins.lv

Kā elektrības kalkulators palīdz samazināt rēķinus?

Elektrība ir viena no dārgākajām ikdienas patēriņa precēm, no kuras nevar atteikties – mūsdienās elektrība ir neaizvietojama ikvienā ģimenē, ikvienā mājoklī. Elektroierīču skaits mājsaimniecībās turpina pieaugt, un pieaug arī elektrības tarifi. Vai šādā situācijā maz iespējams ietaupīt? Jā, ja Tu zini, kas ir elektrības kalkulators un kā to izmantot!

Galvenais jautājums elektrības patērētājiem

Elektrības tarifi un kopējās izmaksas bieži vien uztver kā neizbēgamu ļaunumu – patērētājiem neatliek nekas cits, kā samierināties ar ikmēneša rēķinu summām. Taču patiesībā ietaupīt ir iespējams, vajag tikai pievērst uzmanību tarifiem un iepazīties ar pilnu tirgus ainu. Tieši tāpēc galvenais jautājums, kas jāuzdod ikvienam elektrības patērētājam, ir šāds – vai Tu zini, kas veido Tava elektrības rēķina summu? Kopējos elektrības tēriņus ietekmē:

          ● elektroenerģijas cena (cena par vienu kWh + fiksēta mēneša maksa dažiem tarifiem);

          ● maksa par pārvades un sadales pakalpojumiem (maksa par elektroenerģijas piegādi un pieslēguma nodrošināšanu);

          ● maksa par obligātā iepirkuma un jaudas komponentēm (OIK);

          ● pievienotās vērtības nodoklis 21%.

Lietotājs nevar pats mainīt nodokļu sistēmu un OIK maksu, bet var izvēlēties sev piemērotāko tarifu. Iespējams, Tu pārmaksā par elektrību neizdevīga tarifa dēļ, kas vairāk piemērots citiem dzīves paradumiem.

Jau vairākus gadus elektroenerģijas tirgus Latvijā ir atvērts, un lietotājiem ir iespēja mainīt elektrības piegādātājus un pārslēgt dažādus tarifus, bet ne visi to izmanto. Elektrības patēriņa kalkulators palīdz orientēties plašajā piedāvājumā un izvēlēties labāko tarifu Tavām vajadzībām.

Kāpēc arī Tev vajadzīgs elektrības kalkulators?

Elektrības izmaksu kalkulators veic trīs funkcijas:

          ● apkopo informāciju par dažādu elektrības piegādātāju pakalpojumiem;

          ● aprēķina mājsaimniecības elektrības patēriņu;

          ● palīdz piemeklēt piemērotāko elektrības piegādātāju un tarifu, atkarība no produkta patēriņa.

Pašlaik Latvijā strādā gandrīz desmit elektrības piegādātāji, un kopējais tarifu skaits pārsniedz 30. Elektrības cenas kalkulators palīdz noteikt, kādi no šiem tarifiem var būt aktuāli konkrētam patērētājam, lai Tu varētu netērēt laiku visu tarifu nosacījumu izpētei. Kopumā tarifus var iedalīt četrās kategorijās:

          ● atkarīgi no elektroenerģijas patēriņa;

          ● piesaistīti biržas izmaiņām;

          ● ar fiksētu ikmēneša maksājumu;

          ● ar ikmēneša elektrības skaitītāja rādījumu nodošanu.

Labs elektrības cenas kalkulators parāda ne tikai pamatinformāciju par tarifu, bet arī sīkumus, ieskaitot papildu maksājumus, kas var ievērojami palielināt kopējos elektrības tēriņus. Lasi tālāk, lai uzzinātu, kā lietot kalkulatoru pareizi!

Elektrības kalkulators: lietošanas padomi

Elektrības rēķina kalkulators izmanto aprēķiniem šādu informāciju:

          ● mēneša elektroenerģijas patēriņu (kWh mēnesī);

          ● elektroenerģijas cenu;

          ● papildu izmaksas (OIK, PVN, abonentmaksu u.tml.).

Pirmo rādītāju kalkulatorā jāieraksta lietotājam, pārējos elektrības kalkulators ņem no iebūvētās datorsistēmas, kas satur informāciju par pašlaik aktuālajiem tarifiem. Elektrības kalkulatora aprēķins būtībā ir tarifa izvēles rekomendācija, jo kalkulators atrod tarifu vai tarifus, kas ir vispiemērotākie konkrētam elektrības patēriņam. Lai veiktu gudru un finansiāli izdevīgu izvēli, neaizmirsti pārbaudīt šādus kritērijus:

          ● vai tarifs ir ar priekšapmaksu vai pēcapmaksu;

          ● vai tarifa cena ir fiksēta vai piesaistīta tirgus izmaiņām;

          ● vai elektrības kalkulators pieskaita kopējām izmaksām arī PVN un abonentmaksu;

          ● vai tarifs paredz iespēju saņemt rēķinus un veikt norēķinus elektroniski, bez maksas par rēķinu piegādi un apstrādi.

Visi šie faktori ietekmē elektrības rēķina summu un patērētāja ikmēneša budžetu. Lai samazinātu elektrības izmaksas, seko līdzi ne tikai tarifam, bet arī papildu izmaksām!

Elektrības kalkulators ir vienkārši lietojams rīks, taču nepieredzējušu lietotāju tas var apmulsināt ar lielām tabulām un informācijas daudzumu. Lai iemācītos izmantot kalkulatoru maksimāli efektīvi, ienāc specializētajā elektronisko aprēķinu platformā Aprēķins.lv – tur Tevi sagaida elektrības kalkulatora lietošanas pamācība. Aprēķini un ietaupi!

Tavs komentārs par rakstu: