• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Māris Kučinskis ar šampanieša glāzi rokāMāris Kučinskis: "Nu, tad priekā! Par nodokļu maksātājiem!" Foto no: Protesti.lv

Kā pēc pasūtījuma: tieši pirms vēlēšanām vidējā alga esot «pārvēlusies» 1000 eiro robežai!

Kopš Māra Kučinska vadītā valdība partiju troikas – Zaļo un zemnieku savienības (ZZS), “Vienotības” un pašpasludinātās nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK – ietvaros īsteno prioritāti “činavnieku algu palielināšana” (šeit), statistiķi, protams, fiksē arī vidējās darba samaksas kāpumu valstī kopumā.

Dzintars Zaļūksnis

Kā gan citādi! Ap 100 miljoni eiro, kas šogad tiks notērēti valsts pārvaldē strādājošo prēmijām, pabalstiem, piemaksām un citiem finansiāliem fokusiem, nav zemē nomesti, bet gan tiek ierēķināti kopējā darba algu bilancē. Un nu, mēnesi pirms 13. Saeimas vēlēšanām, partiju troikai uzticamie statistiķi (jo viņu algas taču arī ir atkarīgas no koalīcijas labās gribas), ziņo, ka  2018. gada otrajā ceturksnī, salīdzinot ar 2017. gada otro ceturksni, mēneša vidējā bruto darba samaksa esot pieaugusi par 8,4% jeb 78 eiro, sasniedzot 1004 eiro par pilnas slodzes darbu. Tādi, lūk, ir politiski neitrālās Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) priekšvēlēšanu dati!

Bet nu nevar taču gvelzt tā, ka nūdeles pa visu pagastu stiepjas, tāpēc CSP savām fanfarām steigšus mauc galā surdīni – sak, šā gada pirmajā ceturksnī algu pieauguma temps bijis straujāks – 8,6%, otrajā tikai 4,6%. Vai būtu jābrīnās? No 1. janvāra būtisku algu pieaugumu piedzīvoja augstākā un vidējā līmeņa valsts činavnieki, un tas, protams, attiecas uz pirmo ceturksni. Nu, bēdas un ciešanas, kuras jūs pārvarēsiet tikai kopā ar pasaulē stabilāko troikas valdību!  

Interesanti, ka atbilstoši tā paša CSP datiem neto (pēc nodokļiem) darba samaksas reālais pieaugums gada laikā ir bijis 7,4% jeb par procentpunktu mazāks. Vai nav jauks apliecinājums tam, ka “nodokļu reforma” galu galā tomēr ir panākusi pozitīvu fiskālo, bet pretēju personisko efektu?

Visbeidzot, Baltijas valstīs 2018. gada otrajā ceturksnī vislielākā vidējā bruto darba samaksa bija Igaunijā – 1321 eiro. Lietuvā tā esot bijusi 927 eiro. Tomēr salīdzinājumā ar pagājušā gada otro ceturksni vidējās algas straujākais pieaugums bijis tieši Lietuvā – 10,5%.

Neto algas, kā jau ierasts, mūsu statistiķi nemēdz salīdzināt – lai Latvija atkal nepaliktu pēdējā.

2 Komentāri


 1. MED DARB.
  2018-08-30

  Interesanti ,kam tas lielas algas ta peksni paradijusAS ?

 2. Rasma
  2018-09-09

  KAM LIELAJIEM!

Tavs komentārs par rakstu: