• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Kārlis ŠadurskisKārlis Šadurskis: padž, kur mans lielais dāvanu maiss? Foto: LETA

Kāda laime: Priekšvēlēšanu vecītis nes skolotājiem lielākas algas!

Priekšvēlēšanu laikā politiski brīnumi mēdz notikt – ne pārāk, bieži, tomēr reizēm arī Latvijā. Tāpēc tiešām var gadīties, ka pedagogiem šoreiz būs paveicies un solītais iekritīs arī makā. Tomēr reāli tas būs redzams tikai pēc vēlēšanām, oktobra algu lapiņās, tāpēc labāk būtu palikt piesardzīgiem.

Dzintars Zaļūksnis

Taču pedagogu vadoņi ir riktīgi sapriecājušies un, gaidot Priekšvēlēšanu vecīti ar maisu, ir atcēluši rudens “svilpšanu un dūkšanu”. Nu, ko gan vēl vairāk! Esot panākta vienošanās, ka no septembra pedagogu minimālā alga par likmi būšot par 30 eiro lielāka, sasniedzot 710 eiro. Vismaz tā Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrībai (LIZDA) ir solījis Ministru prezidents Māris Kučinskis. Attiecīgie Ministru kabineta noteikumi valdības dienaskārtībā tikšot iekļauti 4. septembrī. Nedēļas laikā tikšot “meklētas iespējas papildu nepieciešamo finansējumu rast arī Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) budžetā, atlikušo summu gūstot no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem”. Šā gada četriem mēnešiem nepieciešami kopumā 6,7 miljoni eiro.

Nākamajā gadā, gan tikšot organizēta ekspertu komisija, kas vērtēs skolu tīkla “sakārtošanas” rezultātus un tajā ieekonomēto līdzekļu apjomu, ko varētu novirzīt pedagogu algām, bet līdztekus algu paaugstinājumam valdībā tikšot virzītas “kvalitātes prasības”, kas būs jāievēro izglītības iestādēm, lai turpinātu saņemt mērķdotāciju pedagogu atalgojumam. Re, jums, pedagogi, arī pirmais treknais trauksmes zvans! Jo pārāk jau nu gludens un pielaidīgs mēnesi pirms Saeimas vēlēšanām ir kļuvis līdz šim visai rupjais izglītības klauns Kārlis Šadurskis – sak, “pedagogi ir pelnījuši un nopelnīs atalgojuma pieaugumu!”

Bet tak ir kā ir: algas pieaugumam – vēlreiz, lai neviens nevarētu teikt, ka kaut ko palaidis gar ausīm, uzsver Kārļis –  “jābūt saistībā ar izglītības kvalitāti, kas ir galvenais IZM fokuss”. Sapratāt, učuki? Fokuss ir kvalitāte – nevis jūsu algas vai, pieņemsim, priekšvēlēšanu karstumā dotā vārda turēšana.

“Pirmais lielais solis ir pasperts. Pedagogi var būt droši pārliecināti, ka algu pieaugums būs,” viltīgi ziņo Šadurskis, kurš, kā jau izglītības un zinātnes korifejs, protams, zina atšķirību starp vārdiem “sperts” un “pasperts” – otrais apzīmē procesu, kas tā kā noticis, tā kā nemaz nē...

Tomēr tas nav svarīgi, jo LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga no visām trim koalīcijas partijām esot sadzirdējusi vēlmi “risināt nozares jautājumus”.

Un, protams, aizmirsusi vairāk nekā trīs gadus ilgo vazāšanu aiz deguna un prasto mānīšanos un ņirgāšanos (lasiet, piemēram, šeit), toties sadzirdējusi Priekšvēlēšanu vecīša brašo soli pār kalniem un lejām. “Grafika izpilde sāksies no šī gada. Visas trīs koalīcijas partijas apņēmās [rīkoties], lai arī turpmākie grafika soļi tiktu realizēti,” priecājas Vanaga.

Sasodīts, Vanagas kundze, tad jau učuku kompānijai jāgādā, lai šī koalīcija paliktu savā vietā arī pēc 6. oktobra, vai ne? Jo tas ir nopietns signāls pedagogiem, ka PIE VARAS ESOŠĀS PARTIJAS ir “sadzirdējušas un saprot situācijas nopietnību, turklāt piedāvājot risinājumus”.  

Protieties nu, Priekšvēlēšanu vecīša aplaimotie! Atceliet pedagogu piketu, kas bija plānots septembra vidū, aizmirstiet savus atlaistos slēgto skolu kolēģus, kurus tik un tā vairs nekas nevar glābt, “uzmetiet” bērnudārzu kolēģus, kuriem nekas netiek solīts, toties ziniet, par ko balsot oktobra sākumā! Lai klaunāde var turpināties ar jaunu sparu.

Tavs komentārs par rakstu: